Atrakcje Łomża 2024 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia by Arkadiusz Zarzecki / Wikipedia

Łomża to średniej wielkości miasto znajdujące się na terenie województwa podlaskiego. Przez miasto przepływa rzeka Narew, a samo miasto dzieli się na cztery dzielnice, z czego do najważniejszych z perspektywy turystycznej należy zaliczyć Stare Miasto. To właśnie tutaj można podziwiać świadectwa historii w postaci unikatowych zabytków.

Warto również podkreślić, że Łomża znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski, a zatem zalicza się do miast odznaczającym się czystym powietrzem, dobrą jakością środowiska przyrodniczego i różnorodnością przyrodniczą.

Nazwa miasta do dnia dzisiejszego nie jest jasna, choć zakłada się, że wywodzi się od słowa “łom”, które mogło oznaczać pokruszone bloki lub zniszczone drzewa. Wiadomo natomiast, że prawa miejskie zostały nadane w pierwszej połowie XV wieku.

Obecnie Łomża staje się coraz częstszym wyborem turystów poszukujących idyllicznego i jednocześnie intrygującego miejsca na letni wypoczynek.

Gdzie warto się wybrać? Oto kilka wybranych propozycji:

1. Stary Rynek

Jedną z atrakcji, których nie należy sobie odmawiać to spacer po Starym Rynku, na którym znajduje się wspaniały ratusz w stylu klasycystycznym. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. To dobre miejsce startowe, z którego warto wyruszyć w kierunku ulicy Farnej. Ta ulica z kolei jest głównym deptakiem, a na pobliskiej ulicy Dwornej będziemy mogli podziwiać wspaniałe zabytkowe kamieniczki.

2. Katedra św. Michała Archanioła

Z całą pewnością warto wybrać się na zwiedzanie katedry św. Michała Archanioła. Budowla powstała w stylu gotyckim i szacuje się, że jej budowa przypada na rok 1526. W środku można podziwiać obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy namalowany przez Wojciecha Gersona.

3. Park Wodny

Łomża ma również sporo do zaoferowania dzieciom, które zwykle nastawione są na atrakcje dostarczające sporo wrażeń. Park Wodny Łomża to całoroczna atrakcja i w razie niepogody może być świetną alternatywą dla całej rodziny. Na miejscu znajdziemy rekreacyjne baseny, zjeżdżalnie, brodziki i szereg innych wodnych atrakcji, od których nie sposób się oderwać.


⇒ Zgłodniałeś odpoczywając w okolicy ? Zobacz najlepsze restauracje w Łomży 🍽️


4. Wyprawy rowerowe

Łomża to idealne miasto dla miłośników wycieczek rowerowych. Ścieżek rowerowych znajdziemy pełno w całym mieście, choć największym zainteresowaniem ze względu na piękne okolice cieszą się te przy Bulwarach Łomżyńskich. Niektóre z nich przebiegają wzdłuż Narwi.

5. Muzeum Północno-Mazowieckie

Muzeum Północno-Mazowieckie znajduje się przy ulicy Dwornej 22. Powstało niespełna trzy lata po zakończeniu II Wojny Światowej z inicjatywy wybitnego etnografa Adama Chętnika, choć w obecnej siedzibie mieści się zaledwie od kilku lat. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą poznać historię ziemi łomżyńskiej.

6. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi to miejsce, na które warto sobie zarezerwować cały dzień. Idealna lokalizacja na całodzienny spacer i obcowanie z naturą w najpiękniejszym wydaniu. To ukochane miejsce mieszkańców Łomży, ale również atrakcja z ogromnym potencjałem, która przyciąga coraz większą ilość turystów. Tereny są zamieszkiwane przez różne okazy ptaków. Możemy tutaj również podziwiać wspaniałą roślinność.

7. Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika

Niespełna kilkanaście kilometrów od Łomży znajduje się Nowogród. Warto się tutaj wybrać na zwiedzanie skansenu im. Adama Chętnika. Na terenie obiektu znajduje się ponad dwadzieścia zabytkowych domów z drewna oraz mniejsze  obiekty, które są świadectwem minionych już czasów.


⇒ Zwiedzasz Podlaskie ? Zobacz najlepsze atrakcje Podlasia 🗺️


8. Teatr Lalki i Aktora

Turyści przybywający do Łomży na kilka dni z pewnością zainteresują się Teatrem Lalki i Aktora, który znajduje się przy placu Niepodległości. To idealne miejsce dla rodziców z dziećmi, którzy chętnie zafundują sobie podróż do baśniowego świata. To świetny pomysł na relaks przy akompaniamencie dobrej sztuki i prawdziwa zabawa dla naszych dzieci.

9. Plaża nad Narwią

W sezonie letnim warto wybrać się na strzeżoną plażę znajdującą się tuż nad Narwią. To doskonałe miejsce na całodzienne zabawy w rodzinnym towarzystwie. Plaża nie jest duża, aczkolwiek jest bardzo zadbana i gwarantuje doskonale spędzony czas.

10. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich

W pobliskim Drozdowie znajduje się z kolei Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Funkcjonuje od lat osiemdzesiątych i skupia się przede wszystkim na wystawach prezentujących między innymi przyrodę doliny Narwii. Na miejscu będziemy mogli również dowiedzieć się, jakie rośliny z tego regionu mają właściwości lecznicze oraz obejrzeć fantastyczną ekspozycję akwarystyczną.

11. Zamek w Tykocinie

Tykocin to malownicze miasteczko nad Narwią, znane m.in. z dzielnicy żydowskiej oraz okazałej synagogi, służącej jako muzeum skupione na kulturze żydowskiej. Najsłynniejszy natomiast jest tutejszy zamek.

Tykociński zamek był jednym z ulubionych miejsc króla Zygmunta Augusta. Niestety, z oryginalnej budowli do naszych czasów zachowało się niewiele pamiątek, gdyż w XVIII wieku został zniszczony przez pożar. Dopiero w latach 60. XX wieku zabezpieczono resztki murów, a w początkach XXI wieku odbudowano zamek w takiej formie, jaką mógł mieć w czasach swej świetności.

Dziś czeka tu hotel i restauracja, kusi też małe muzeum. Spacer po zamku z przewodnikiem to świetna lekcja historii oraz szansa na spojrzenie na Narew i miasteczko Tykocin z wyjątkowej perspektywy.

12. Skatepark

Warto również wziąć pod uwagę świetny kompleks rekreacyjny znajdujący się na osiedlu Konstytucji 3 Maja. Na terenie obiektu znajduje się jeden z lepszych w całej Polsce skateparków. Do dyspozycji są również dwa place zabaw – jeden dedykowany dzieciom nieco starszym, a drugi przeznaczony dla zabaw najmłodszych.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić