Biała Podlaska • Atrakcje i Ciekawe miejsca 2024

fotografia by Taipan / Wikipedia

Biała Podlaska to miejscowość w północno-wschodniej części województwa lubelskiego. Położona jest 140 kilometrów od stolicy tego województwa, czyli Lublina.

W dzisiejszych czasach rozwój miast związany jest nierozerwalnie z operatywnością samorządów sprawujących w danym mieście władzę. Podobnie było w wiekach minionych. Różnica polegała jedynie na tym, że im bardziej znany i bogaty ród był właścicielem wsi czy miasta, tym większą ono miało możliwość szybkiego rozwoju. Biała Podlaska jest przykładem miasta, które na przestrzeni kilku stuleci swój rozwój zawdzięczała możnemu rodowi Radziwiłłów.

Biała Podlaska – krótko historycznie

Według zapisków pochodzących z roku 1345 wynika, że miasto za swojego założyciela może uznać Piotra Janowicza przydomek „Biały”. To właśnie nazwisko przewija się w dawnych dokumentach. Od swojego przydomka miasto określano jako Biała.
Począwszy od II połowy XVI wieku miasto znalazło się we władaniu Radziwiłów. Od tego momentu ośrodek ten wchodzi w etap dużego intensywnego rozwoju. Kolejni członkowie rodu sprawując władzę w mieście, zaczęli je przekształcać w twierdzę dbając jednocześnie o rozwój budownictwa użyteczności publicznej oraz o rozwój szkolnictwa. Z inicjatywy Krzysztofa Ciborowicza Wilskiego w mieście powstaje Akademia Bialska będąca filią Akademii Krakowskiej.
Miasta nie ominęły też zawieruchy wojenne tamtych czasów. W latach najazdu Szwedów miasto zostało przez nich splądrowane i zniszczone.

W czasach nam bliższych, a odnoszących się do 20 lecia międzywojennego, miasto ponownie weszło w fazę kolejnego rozwoju. W latach 1923-1939 w mieście rozwinął się przemysł lotniczy. Powstała w tym czasie Podlaska Wytwórnia Samolotów, produkująca samoloty na potrzeby wojska. Właśnie z tej fabryki pochodzą najbardziej znane samoloty RWD 8. Niestety fabryka została zagrabiona podczas II wojny przez wyzwolicielskie oddziały Armii Czerwonej.

Zabytki Białej Podlaskiej

– Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów z XVII wieku. Z dawnych czasów nie zachował się rozebrany w 1883 roku pałac, zachowały się jedynie fortyfikacje ziemne jako przykład umocnień „szkoły staroholenderskiej”
– Akademia Bialska założona w początkach XVII wieku, obecnie mieści się tu Liceum Ogólnokształcące
– Zabytkowe kamieniczki z XIX i początku XX wieku
– Kościół pw. św. Anny z 1572 roku
– Zakon Braci Mniejszych Kapucynów i dawny klasztor z XVII wieku
– Austeria dawny dom zajezdny z 1777 roku

Miasto jak większość ośrodków w tym rejonie Polski jest siedzibą przedstawicieli wielu wyznań i kościołów. Obok katolików są tu jeszcze protestanci, prawosławni, żydzi oraz świadkowie Jehowy.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić