30 Orientalnych Ciekawostek o Indiach

indie
foto – Pixabay

Indie to kraj mieszczący się w Azji Południowej. Pod względem terytorialnym jest jednym z największych państw na świecie, zajmując w tym rankingu siódme miejsce. Jeżeli chodzi o zaludnienie znajduje się już na podium, ciesząc się drugim miejscem. To kraj niezwykłych kontrastów i kulturowych odniesień. Potrafi zachwycić pięknem, wzruszyć ubóstwem i przerazić brutalnością.

1. Najwyższym szczytem Indii jest Kanczendzonga, która zalicza się do grupy ośmiotysięczników. To właśnie w drodze na szczyt Kanczendzongi zginęła wybitna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz.

2. Dopiero w 1947 roku Indie uzyskały niepodległość. Wcześniej znajdowały się pod protekcją Wielkiej Brytanii.

3. Poziom zaludnienia w Indiach jest ogromny. Szacuje się, że na jeden kilometr kwadratowy przypada niespełna czterysta osób.

4. Najważniejszą religią jest hinduizm. Prawie osiemdziesiąt procent mieszkańców wyznaje tę właśnie wiarę.

5. W Indiach panuje przekonanie, że lewa ręka jest nieczysta. Wobec tego nikt nie używa jej do jedzenia.

6. To kraj o bardzo dużym wskaźniku przestępstw. Każdego roku dochodzi do ponad 30 tysięcy morderstw. Uważa się, że turyści nie powinni podróżować po kraju w pojedynkę.

7. Świętym zwierzęciem są krowy, które cieszą się w kraju dużymi przywilejami. Do powszechnych widoków należy zaliczyć krowy swobodnie przemieszczające się po ulicach.

8. Przed wyjazdem do Indii należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, chorobie Heinego i Medina oraz durowi brzusznemu.
9. To dosyć ubogi kraj. Średnie wynagrodzenie za dzień pracy wynosi niespełna dwa dolary.

10. Dla niektórych osób fenomen kina w postaci Bollywood jest, mówiąc delikatnie, niezrozumiały. Trzeba jednak przyznać, że to jeden z najbardziej rozwiniętych i najlepiej prosperujących przemysłów filmowych.

11. W Indiach obowiązuje kara śmierci dla wszystkich osobników, którzy dopuścili się przemocy na tle seksualnym.

12. W latach osiemdziesiątych największym problemem Indii były kradzieże kościotrupów z cmentarzy. Specjalnie przygotowane kości były masowo wywożone za granicę i przeznaczane do celów naukowych.

13. Popularnym sposobem zarobienia dodatkowych pieniędzy jest sprzedaż własnej nerki. Dla wielu biednych mieszkańców Indii własna nerka jest czymś w rodzaju zabezpieczenia “na czarną godzinę”.

14. Gdy hindus mówi o czymś nieprawdopodobnym i jednocześnie zależy mu na tym, aby dano wiarę jego słowom, chwyta się za ucho. Gest ten ma oznaczać, że wszystko, co mówi jest zgodne z prawdą.

15. Indira Gandhi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób pochodzących z Indii. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych sprawowała funkcję premiera kraju. Została zamordowana przez sikhijskich fundamentalistów.

16. Choć to Mumbaj jest największym miastem kraju, to jednak stolicą jest New Delhi.

17. Mieszkańcy Indii na ogół nie posługują się sztućcami. W kraju panuje kultura spożywania posiłków rękami.

18. Warto pamiętać, że rzucanie kamieniami, zwłaszcza na północy może zostać źle odebrane. Hindusi wierzą, że taki gest może być sprawcą lawiny.

19. W Indiach poligamia jest czymś zupełnie naturalnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mężczyzna posiadał kilka żon. Rekord w tej materii pobił Hindus, który może poszczycić się posiadaniem 39 żon.

20. Urzędowymi językami są hindi oraz angielski. Większość ludzi korzysta obecnie przede wszystkim z języka angielskiego, ponieważ hindi znane jest zaledwie 30% społeczeństwa.

21. Ściąganie obuwia przed wejściem do świątyń to standard, choć warto przygotować się również o taką samą prośbę w niektórych sklepach.

22. Ważnym jest, aby kontakt wzrokowy był umiarkowany lub nawet zredukowany do minimum. Chyba że pragniemy okazać drugiej osobie szczególne zainteresowanie i zakomunikować jej, że wpadła nam w oko.

23. Punktualność to termin, który nie funkcjonuje w słowniku mieszkańców Indii. Czeka się na wszystko i wszystkich i niestety nie ma sposobu na zmianę tego stanu rzeczy. Trzeba po prostu cierpliwie czekać i robić dobrą minę do złej gry.

24. Każdy zagraniczny gość jest dla Hindusów dosyć sporą atrakcją. Dosyć powszechnym zjawiskiem jest proszenie o zrobienie sobie wspólnego zdjęcia.
25. 14 stycznia w Indiach obchodzony jest Suchy Dzień, czyli dzień, w którym nie można pić alkoholu.

26. Każdy ślub w Indiach jest wydarzeniem w pełni zaaranżowanym przez rodziców. Młodzi na ogół nie mają nic w tej kwestii do powiedzenia.

27. Tilaka, czyli słynna czerwona kropka na czołach kobiet jest oznaka tego, że dana kobieta znajduje się pod opieką mężczyzny.

28. Kobiety szykujące się do ślubu zwykły nosić czerwone suknie.

29. Ceremonia pogrzebowa odbywa się nad rzeką, gdzie szczątki zmarłej osoby są palone. Następnie najczęściej wrzucane są do wody, dlatego rzeki w Indiach należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych.

30. Kuchnia indyjska zachwyca smakoszy na całym świecie. Do najbardziej znanych potraw zalicza się Masala Dosa, czyli coś na wzór naleśnika z dodatkiem farszu z ziemniaków, który jest odpowiednio doprawiony.

4.1/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić