8 Najpopularniejszych Atrakcji W Mieście Edynburg

fotografia – Pixabay

Edynburg to jedno z najbardziej interesujących i najpiękniejszych miast w Europie. Stolica Szkocji z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z całego świata i nic w tym dziwnego. Przepiękna, malowniczo położona metropolia jest wypełniona zabytkami i nowoczesnymi obiektami, a szereg atrakcji, jakie czekają tutaj na gości powoduje, że w Edynburgu nie sposób się nudzić. Dodatkowym atutem jest fakt, że od kilku lat tanie linie lotnicze rozbudowują sieć połączeń do czwartego pod względem urody mieście na świecie. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do tej części Szkocji?

1. Zamek Edynburg

Zamek w Edynburgu jest jedną z najstarszych i największych fortec w całej Wielkiej Brytanii, która stanowi symbol całej Szkocji. Położony jest wyjątkowo malowniczo, bo na szczycie skały o wysokości 120 metrów nad poziomem morza. Mury, które można zwiedzać dzisiaj pochodzą z XVI wieku, jednak prace archeologiczne wykazały, że już w IX wieku przed naszą erą budowano w tym miejscu fortyfikacje. Kaplica św. Małgorzaty została wybudowana w XII wieku i jest najstarszą budowlą w całym mieście. Ciekawostką jest również to, że Zamek w Edynburgu jest jedną z nielicznych twierdz, które obecnie posiadają własny garnizon wojskowy. Miejsce to jest pozycją obowiązkową podczas wycieczki do Szkocji, a wysokie wzniesienie, na który znajduje się obiekt, pozwala na obserwowania imponującej panoramy.

2. Muzeum Narodowe Szkocji

Muzeum Narodowe Szkocji to miejsce, w którym zgromadzono najróżniejsze zbiory, w tym antyki, malarstwo, rzeźbę, artefakty z różnych dziedzin sztuki, a także eksponaty związane z nauką, technologią, przyrodą i kulturą. Choć muzeum w obecnym kształcie istnieje dopiero od 2006 roku, jego początki sięgają kilku stuleci wstecz, kiedy poszczególne zbiory znajdowały się w instytucjach o innych nazwach. Rozmaitość i ogrom wystaw sprawia, że każdy znajdzie tu coś interesującego, a dzieci będą zachwycone wystawami poświęconymi dinozaurom czy technologii.

3. Stare Miasto

Stare Miasto w Edynburgu to jedna z najpiękniejszych starówek na świecie, gdzie wciąż można zauważyć średniowieczny plan ulic i oryginalne budowle z epoki renesansu. Niesamowity klimat i urok tych ulic to wystarczające walory, by udać się na spacer pełen wrażeń. Wielbiciele książek i filmów o Harrym Potterze odnajdą tutaj wiele miejsc związanych ze światem niezwykłego czarodzieja. To właśnie w Edynburgu autorka serii, J.K. Rowling, mieszkała przez kilka lat, a niektóre części starówki stały się inspiracjami do wykreowania książkowej Ulicy Pokątnej i wielu innych miejsc. Znajdują się tutaj również sklepy, w których można kupić mnóstwo magicznych przedmiotów, znanych wszystkim fanom świata magii.

4. Palace of Holyroodhouse

Palace of Holyroodhouse to olśniewający pałac, który jest rezydencją brytyjskich monarchów w Edynburgu. Zbudowano go w XVII wieku w stylu klasycystycznym, choć już od XII wieku znajdowało się tutaj Opactwo Holyrood, a później stopniowo budowano dziedziniec i kolejne elementy, osiągając w końcu obecny kształt całego kompleksu. Gościem tego pałacu była między innymi szkocka królowa, Maria Stuart, a bogato urządzone wnętrza powodują, że turyści mogą odnieść wrażenie spacerowania po funkcjonującym w pełni i zamieszkanym pałacu. Jest to atrakcja, na którą zdecydowanie trzeba się zdecydować, będąc w Edynburgu.

5. Camera Obscura i Świat Iluzji

Centrum rozrywki i optycznych iluzji, stanowiące doskonałą atrakcję dla całych rodzin. Na terenie centrum można odbyć wirtualny spacer po Edynburgu, poznając bogatą historię miasta, a także w przyjemny sposób zaznajomić się z podstawami fizyki i optyki. To tutaj również na odwiedzających czeka największy w całej Europie hologram. Miejsce to może być wyjątkowo ciekawą alternatywą dla licznych muzeów, świątyń i zabytków, z których słynie stolica Szkocji.

6. Calton Hill

Calton Hill to wzgórze w samym centrum miasta, z którego rozpościera się najbardziej atrakcyjny widok na okolicę. Znajduje się na nim kilka pomników i budynków, w tym neoklasycystyczna Royal High School, Calton Hill Observatory czy Pomnik National Monument. To idealne miejsce na długi spacer, ukoronowany niezwykłym widokiem na miasto i otoczeniem w postaci zabytkowych budowli.

7. HMY Britannia

Muzeum specjalistyczne w postaci statku, na którym można między innymi odwiedzić prywatne pokoje członków rodziny królewskiej czy pracowników obsługi. Dawny jacht brytyjskiej monarchini został zwodowany w 1953 roku, a wycofano go ze służby w 1997 roku. Ze statkiem wiąże się mnóstwo historii – to właśnie na jego pokładzie księżna Diana i książę Karol spędzili swój miesiąc miodowy, a w innych latach gośćmi na statku byli na przykład prezydenci Stanów Zjednoczonych, Dwight Eisenhower czy Ronald Reagan.

8. Arthur’s Seat

Arthur’s Seat  to najwyższy szczyt w Parku Holyrood i naturalny symbol miasta Edynburg. Miejsce jest znakomite na długie spacery oraz intensywne treningi, dlatego z pewnością docenią je wszyscy wielbiciele spędzania czasu aktywnie i na świeżym powietrzu. Dookoła podziwiać można nie tylko piękne widoki, ale również dziką roślinność oraz zatokę Forth. Dokładnie pod wzgórzem znajduje się również Parlament Szkocki.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić