Co Warto Zobaczyć w Baranowie Sandomierskim i okolicy w 2024

baranów sandomierski
Zamek w Baranowie Sandomierskim / foto – Autorstwa VVojt 2014 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35812723

Baranów Sandomierski to niewielkie miasto znajdujące się w województwie podkarpackim. Liczba jego mieszkańców nie przekracza aktualnie 1500. Ta niepozorna miejscowość cieszy się długą i bardzo ciekawą historią. Wystarczy tylko wspomnieć, że prawa miejskie uzyskała już w XIV wieku w postaci prawa magdeburskiego z rąk samego Kazimierza III Wielkiego. To dosyć popularny ośrodek turystyczno-krajoznawczy. Przypuszcza się, że jego nazwa może być związana z hodowlami baranów, które znajdowały się na tych terenach. Ciekawostką jest, że pierwsze wzmianki na temat tego miasta pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XII wieku.

Co warto zobaczyć w Baranowie Sandomierskim i najbliższej okolicy? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim powstawał w okresie późnego renesansu. Budowa rozpoczęła się w ostatnich latach XVI wieku i trwała do początku wieku XVII. Ze względu na architektoniczne podobieństwo zamek bardzo często określany jest mianem Małego Wawelu. Początkowo należał do rodziny Baranowskich, ale w kolejnych latach przechodził z rąk do rąk, będąc własnością rodu Górków, a następnie rodziny Leszczyńskich. W zamkowej kaplicy do dzisiaj można podziwiać wspaniały obraz Jacka Malczewskiego, pt. “Matka Boska Niepokalana”.

2. Zbrojownia Rycerska

Będąc na zamku warto również wybrać się do fantastycznej Zbrojowni Rycerskiej znajdującej się w podziemiach zamku. Podczas wycieczki będziemy oprowadzani przez rycerza, który ze szczegółami opowie o historii tego miejsca, pokaże salę tortur oraz poczęstuje historiami na temat pracy kata. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które z pewnością zachwycą się możliwością wejścia w skórę prawdziwego rycerza. Do dyspozycji gości oddano rycerskie zbroje oraz elementy odzieży dla kobiet.

3. Stawy Krasiczyńskie

Stawy Krasiczyńskie to w rzeczywistości zespół zbiorników wodnych otoczonych przez tereny zalesione. Miejsce odznacza się malowniczymi krajobrazami. Jest również azylem dla wielu gatunków ptaków, m.in. dla bociana czarnego, orlika krzykliwego, orła przedniego czy błotniaka stawowego.

4. Plac zabaw obok zamku

Niedaleko zamku znajduje się świetny plac zabaw. Jest bardzo dobrze wyposażony i tym samym gwarantuje świetną zabawę małym i nieco starszym dzieciom. Na miejscu znajdziemy fantastyczne zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i szereg innych atrakcji.

5. Rynek w Baranowie Sandomierskim

Zdecydowanie warto wybrać się na rynek w Baranowie Sandomierskim. To bardzo klimatyczne miejsce. W samym jego centrum znajduje się charakterystyczne serce wykonane z brązu. Serce Lasowieckie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Według wierzeń mieszkańców pocałunek dwojga zakochanych pod konstrukcją zapewnia trwały i szczęśliwy związek.

6. Przeprawa promowa 

Zdecydowanie warto zdecydować się na przeprawę promową w Baranowie Sandomierskim. Przede wszystkim można sobie w ten sposób znacząco skrócić drogę, np. do Tarnobrzegu. Warto jednak zdecydować się na taki rejs, bo z tej perspektywy okolice wyglądają znacznie inaczej. Koszt przeprawy oscyluje wokół pięciu złotych. Nie jest to cena wygórowana, a atrakcja z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym uczestnikom wycieczki.

7. Miejscowość Rytwiany 

Rytwiany to miejscowość znajdująca się na zachód od Baranowa Sandomierskiego. To właśnie tutaj, tuż przy ulicy Klasztornej można podziwiać Pustelnię Złotego Lasu, czyli konwent, którego powstanie datuje się na pierwszą połowę XVII wieku. Po szeroko zakrojonej modernizacji budowla dzisiaj prezentuje się nad wyraz atrakcyjnie. Bogato zdobione wnętrze jest imponujące i robi wrażenie na każdym, kto przekroczy progi tego miejsca.

8. Sandomierz

Niespełna trzydzieści kilometrów od Baranowa Sandomierskiego znajduje się Sandomierz, miasto nie bez powodu porównywane do włoskich miasteczek. To właśnie tutaj znajduje się słynna Brama Opatowska, której powstanie datuje się na drugą połowę XIV wieku.

9. Rynek w Sandomierzu

9. Rynek w Sandomierzu znajduje się w samym sercu Starego Miasta – najbardziej klimatycznej i najpiękniejszej części Sandomierza. Będziemy mogli podziwiać tutaj wspaniałe kamieniczki, gotycki ratusz, piękną studnię. Na uwagę zasługuje przepiękna kamienica Pod Skrzydłami z portalem wykonanym w stylu renesansowym.

10. Tarnobrzeg

Tarnobrzeg znajduje się kilkanaście kilometrów od Baranowa Sandomierskiego i zdecydowanie jest miejscem, do którego warto zajrzeć, będąc w okolicy. W sezonie letnim największą atrakcję stanowi Jezioro Tarnobrzeskie. Mieszkańcy Tarnobrzegu i okolic uwielbiają spędzać tutaj najgorętsze dni lata. To doskonała propozycja dla miłośników sportów wodnych i odpoczynku na pięknej piaszczystej plaży.

11. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzeg

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzeg to kolejny ważny punkt turystyczny na mapie tego urokliwego miasta. Warto się tutaj wybrać, by poznać historię Tarnobrzega i nie tylko. Na miejscu bardzo często organizowane są niezwykle ciekawe wystawy zewnętrzne. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych można było tutaj podziwiać rękopis Pana Tadeusza.

12. Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe lub Sandomierskie Pieprzówki. Znajdują się i poniekąd same stanowią ważny rezerwat przyrody. To miejsce malownicze i zdecydowanie warte odwiedzenia. Miłośnicy natury zakochają się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia.

13. Jezioro Tarnobrzeskie

Tuż nad Jeziorem Tarnobrzeskim będzie można załapać się na ekscytujący przejazd tyrolką. To najdłuższa tyrolka w całej Polsce. Jej trasa przebiega bezpośrednio nad jeziorem i stanowi jedną z największych atrakcji w okolicy.

14. Błękitna Fala w Sandomierzu

W Sandomierzu znajduje się fantastyczna pływalnia o nazwie “Błękitna Fala”. Miejsce idealne w przypadku niepogody. Na miejscu znajdziemy nie tylko baseny i zjeżdżalnie, ale również jacuzzi i dobrze wyposażone sauny.

15. Wyciąg narciarski w Sandomierzu

Zimą warto wybrać się do pobliskiego Sandomierza. W Parku Piszczele uruchamiany jest wówczas mini wyciąg narciarski.

4.2/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić