Sztum Turystycznie – Najlepsze Atrakcje Sztum 2024

fotografia by Umigsztum1 / Wikipedia

Prawobrzeżne tereny dolnego biegu Wisły to historyczna kraina zwana Pomezanią. Dziś rzadko używana jest ta nazwa, częściej teren ten określany jest jako Powiśle. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Malborkiem na północy, a Kwidzynem na południu znajduje się niewielkie miasteczko Sztum. Miejsce to jest niezwykle ciekawe i malownicze bowiem z zachodu znajduje się jezioro Zajezierskie, na wschodzie zaś jest jezioro Barlewickie. Między tymi dwoma jeziorami jest wąski przesmyk i właśnie jego tereny zajmuje Sztum. W dawnych czasach jeziora te stanowiły jeden zbiornik nazywany jeziorem Białym.

Sztum – Atrakcje i ciekawe miejsca

1. Zamek Krzyżacki w Sztumie

Niewątpliwie ta budowla stanowi najcenniejszy i najbardziej atrakcyjny obiekt zabytkowy. Budowla pochodząca z XIV wieku. Zamek zbudowano w stylu gotyckim na planie wielokąta z dwoma wieżami. Zamek powstał na gruzach staropruskiego grodu. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zamek znajduje się na trasie “Szlaku Zamków Gotyckich”

2. Mury Miejskie w Sztumie

Na terenie miasta zachowały się resztki murów obronnych, które udało się w sporych fragmentach odrestaurować. Dziś wraz z zamkiem stanowią świadectwo średniowiecznego budownictwa obronnego.

3. Kościół poewangelicki w Sztumie

W 1818 roku w miejscu dawnego ratusza wybudowano kościół, który zajmował centralne miejsce na rynku. Dziś w jego murach mieści się izba regionalna

3. Jezioro Sztumskie

Jedno z dwóch jezior leżących w obrębie miasta (drugie jezioro to Jeziro Barlewickie). Można tutaj pospacerować, wypożyczyć sprzęt wodny oraz skorzystać z kąpieliska miejsckiego. Dodatkowo w sezonie letnim funkcjonuje mała gastonomia.

Nad jeziorem góruje teren rekreacyjny Jaszczurowe Wzgórze gdzie znajduje się punkt widokowy.

4. Biała Góra 

Biała Góra to miejscowość leżąca 10 km od Sztumu. Leży ona nad Wisłą oraz rzeką Nogat. Jej największą atrakcję są: Rezerwat Przyrody Biała Góra, zespół śluz, spływy kajakowe oraz obelisk upamiętniający 90 rocznicę odzyskania niepodległości.

 

5. Zabytkowe budowle w Sztumie

Oprócz zamku oraz murów miejskich, w mieście znajdują się jeszcze inne obiekty zabytkowe do których zalicz się:
– kościół parafialny św. Anny
– wieża ciśnień z 1911 roku
– więzienie z 1915 roku

Sztum dzieli od Malborka zaledwie 15 kilometrów co sprawia, że może być doskonałą bazą wypadową do pokonania tej odległości np. rowerem. Droga prowadząca z Malborka w kierunku Kwidzyna i przebiegająca przez Sztum jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo.

4.8/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić