Sołdek Gdańsk – Informacje i ciekawostki

Sołdek Gdańsk
foto – Autorstwa DerHexer – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11217518

SS “Sołdek” był pierwszym statkiem po drugiej wojnie światowej, który został zbudowany w stu procentach w Polsce. W 1981 roku został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i od lat osiemdziesiątych stanowi wielką atrakcję turystyczną.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Sołdek został zwodowany w 1948 roku, a do grudnia 1980 roku odbył on 1478 rejsów morskich i przewiózł 3,5 miliona ton towarów do sześćdziesięciu różnych  portów.

2. SS w nazwie oznacza “steam ship”, czyli “statek parowy”. Samo słowo “Sołdek” jest nazwiskiem przodownika praca, Stanisława Sołdka, który zmarł w 1970 roku.

3. Stanisław Sołdek był nie tylko pracownikiem stoczniowym, który osiągał ponad dwieście procent normy, ale również gorliwie popierał partię rządzącą. Tylko połączenie poprawności politycznej i ciężkiej pracy mogło wówczas doprowadzić do tego, aby czyjeś nazwisko znalazło się na burcie statku. Z kolei jego żona została oficjalnie matką chrzestną jednostki.

4. W 1968 roku Sołdek był bliski zatonięcia podczas sztormu, kiedy woda zaczęła wypełniać maszynownię. Załoga nadała sygnał “SOS”, ale summa summarum udało jej się uratować na własną rękę.


⇒ Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia ? Zobacz 10 muzeów w Gdańsku, które warto odwiedzić


5. Ta grupa jednostek bardzo często była nazywana “rudowęglowcami” ze względu na towar, który dostarczała do portów. Sołdek najczęściej pływał z węglem lub rudą żelaza do Danii, Niemiec, Belgii czy Szwecji.

6. Sołdek ma niemal 70 metrów długości i ponad 12  metrów szerokości, a także 2540 ton nośności.

7. Ostatni rejs statku odbył się w 1980 roku, kiedy SS Sołdek udał się ze Szczecina do Danii z dostawą węgla. Później statek został przekazany Muzeum Morskiemu w Szczecinie, ale tam nie radzono sobie a tak wielką jednostką i została ona przekazana Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

8. Obecnie w ładowniach statku znajdują się imponujące sale wystawowe. Na terenie muzeum, tuż obok statku, znajduje się potężny silnik, ale wbrew błędnym opiniom, nie należy on do SS Sołdka.

9. Przez jakiś czas kajuty Sołdka byłyprzez Centralne Muzeum Morskie wynajmowane jako miejsca noclegowe. Obecnie taka możliwość jest zarezerwowana wyłącznie dla pracowników muzeum, pracowników naukowych oraz dla przedstawicieli Ministerstwa Kultury.

10. W 2010 oraz 2011 roku statek został poddany remontowi. Holowniki odciągnęły go wówczas od nabrzeża, aby pracownicy mogli wykonać wszystkie konieczne prace.

11. Zwiedzanie statku trwa mniej więcej godzinę i stanowi wielką atrakcję dla turystów, którzy interesują się tą tematyką, a także dla dzieci.

12. W 2014 roku Sołdek został wykorzystany w filmie “Persona non grata” jako japoński statek, który w 1941 rok przewoził żydowskich uchodźców z Litwy i Polski przez Władywostok do Japonii.

Sołdek jest jednym z wielu miejsc wartych odwiedzenia podczas urlopu w stolicy województwa Pomorskiego. Więcej ciekawych miejsc znajdziesz w artykule o najciekawszych atrakcjach w Gdańsku.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić