Nieporęt Atrakcje 2023 🗺️ Jak można spędzić tutaj czas ?

nieporęt
foto – Autorstwa Radek345 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29599915

Nieporęt położony jest w województwie mazowieckim. Leży nad Zalewem Zegrzyńskim, 25 kilometrów od centrum Warszawy. Pierwsze wzmianki o wsi Nieporęt pochodzą z 1388 roku.

Atrakcje w miejscowości Nieporęt:

1. Barokowy kościół z 1661–1667 r. z zachowanym portalem z herbem Wazów z XVII w. i barokową dzwonnicą, która została ufundowana przez króla Jana Kazimierza. Na szczycie dachu nad prezbiterium widoczna jest metalowa chorągiewka z wyciętymi literami ICRPS co oznacza Jan Kazimierz Król Polski i Szwecji. W drugiej połowie XVIII w. pękające ściany kościoła wzmocniono przyporami, co zmieniło wygląd bryły kościoła. Na jednym z 2 dzwonów odlanych w 1739 znajduje się napis: „Krzyknęli chłopięta, Jan Kazimierz wyszedł jako król z Nieporęta”.

2. Zalew Zegrzyński – nad Jeziorem Zegrzyńskim mamy możliwość plażowania oraz skorzystamy z bogatej oferty sportów wodnych. Wartym odwiedzenia miejscem jest Dzika Plaża w Nieporęcie. Nazwa jest dość mocno myląca, bo tak naprawdę to najbardziej znana ze wszystkich plaż nad Zegrzem. Zdecydowana większość osób, które przyjeżdża nad Jezioro Zegrzyńskie trafia właśnie na Dziką Plażę.

3. Powiatowy Szlak Polski Walczącej: znajdziemy tutaj trzy szlaki, które przechodzą przez Nieporęt.

– Szlak czarny – to szlak, który jest najbogatszy w miejsca pamięci narodowej, ale też bardzo atrakcyjny pod względem krajoznawczo- krajobrazowym. Przebiega obok pięciu rezerwatów przyrody, przez tereny leśne, nadrzeczne oraz urokliwe łąki. Na jego trasie zobaczymy pałac w Jabłonnie i kościół w Nieporęcie – jedne z istotniejszych zabytków architektury na Mazowszu.

– Szlak Zielony to z kolei szlak, który z powodzeniem można nazwać wojskowym. Napotkać  tutaj można szereg fortyfikacji i koszar. Na trasie zobaczymy również urokliwe zakątki przyrodnicze, zwłaszcza w okolicach Wieliszewa.

– Szlak Czerwony – to tereny nad jeziorem, rezerwaty, pola i łąki. Zobaczymy tutaj Serock czyli jedną z najstarszych miejscowości na Mazowszu.

4. Turystyka rowerowa:

– Trasa Liwecka, znaki niebieskie: Nieporęt – Białobrzegi – Rynia – most na Rządzy , długości 8,7 km. Znaczna część prowadzi wałem nad Jeziorem Zegrzyńskim a fragmentami przez lasy.

Trasa Narwiańska, znaki czerwone, podzielona na odcinki Kobiałka – Nieporęt oraz Zegrze Południowe przez Borową Górę do Gąsiorowo, łączna długość 25 km. Trasa związana jest z akwenami wodnymi. Znaczna część prowadzi wzdłuż dróg krajowych. Warto zobaczyć tutaj zabytki architektury w Serocku.

– Szlak Nieporęcki, znaki żółte: Nieporęt, Plac Wolności przez Białobrzegi – Wólka Radzymińska dalej przez Lasy Drewnickie do Nieporęta, długości 42,4 km.

– Szlak Południowy, znaki zielone: od PKP Legionowo przez Wolę Aleksandra przez Józefów do Legionowa, długości 58,7 km. Najdłuższy szlak rowerowy w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego. Prowadzi przez ciekawe zakątki gmin Nieporęt i Jabłonna.

5. Turystyka piesza:

– szlak niebieski: PKP Warszawa Choszczówka – Nieporęt, długości 54,5 km. Jeden z najciekawszych szlaków podwarszawskich. Prowadzi przez trzy kompleksy leśne. Na trasie warte zobaczenia rezerwaty przyrody, zabytki w Jabłonnie, forty na przedpolu Twierdzy Modlin, zapora wodna w Dębem, Jezioro Zegrzyńskie i Narew;

-szlak żółty: PKP Warszawa Choszczówka – Nieporęt, długości 12,6 km. Prowadzi przez Lasy Legionowskie i Lasy Nieporęckie;

– szlak czerwony: fragment Obwodnicy Turystycznej Warszawy do osady Zamostki Wólczyńskie, długości 36,2 km. Prowadzi przez kompleksy leśne powiatu legionowskiego. Na trasie zobaczymy pomniki przyrody czy zabytki architektury w Nieporęcie.

5. Rezerwat Przyrody „Łęgi Czarnej Strugi”– w rezerwacie w największą wartość przyrodniczą ma jego środkowa część rezerwatu. Zobaczymy tam olszę czarną, wiąz szypułkowy, i jesion. Drzewostan liczy 80 lat. W bujnym runie występują zioła, które niezwykle rzadko spotykane w rejonie warszawskim: wawrzynek wilcze łyko i jaskier kosmaty. Rezerwat stał się ostoją dla ptaków, w tym także tych drapieżnych, a także miejscem żeru dzików, saren oraz łosi.

Nieporęt posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, oprócz odpoczynku nad Zalewem Zegrzyńskim oferuje liczne szlaki turystyczne i ciekawe okolice w tym Twierdzę Modlin. Nieporęt to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić