Atrakcje Koblencja – Co warto zobaczyć w 2024?

fotografia – Pixabay

Koblencja to miasto w zachodniej części Niemiec, o którym po raz pierwszy wspomniano w IX w. p.n.e., kiedy należało do cesarstwa Rzymskiego. Na przestrzeni swojej długiej historii miasto to obrastało niesamowitym klimatem. To tutaj w 1926 roku urodził się przyszły prezydent Francji, Valéry Giscard d’Estaing. Podczas drugiej wojny światowej Koblencja nie doświadczyła silnych bombardowań, dlatego stanowi dziś unikatowe miasto, które zdaje się składać z wielu warstw, nakładanych przez kolejne epoki, wydarzenia historyczne, nurty artystyczne i wszelkiego rodzaju trendy. Co warto odwiedzić podczas podróży w te rejony?

1. Zamek Stolzenfels to neogotycki pałac położony na lewym brzegu Renu. Pierwszy gród powstal w tym miejscu już w XIII wieku, a w wieku XIX budowla została przekształcona w pałac. Cały kompleks otoczony jest wyjątkowo malowniczym parkiem krajobrazowym, na tle którego wyraźnie zarysowane są kunsztowne wieżyczki pałacu. Stanowi on dziś jeden z najważniejszych symbolów miasta.

2. Bazylika św. Kastora to kościół rzymskokatolicki, który jest najstarszą zachowaną świątynią w całej Koblencji. Powstała w IX wieku, a jej wieże mają po czterdzieści cztery metry wysokości. W jej wnętrzu znajdują się historyczne organy z XV wieku, a także liczne arcydzieła sakralne z różnych dziedzin sztuki, w tym ozdobne sklepienia, stara ambona, chrzcielnica, ołtarz i piękne rzeźby z białego marmuru.

3. Studnia św. Kastora znajduje się na placu tuż przed bazyliką. Została zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku z bazaltowych bloków, na których wiszą marmurowe misy. Została postawiona ku pamięci oczekiwanego zwycięstwa cesarza Napoleona, kiedy dokonał inwazji na Rosję. Kampania ta jednak zakończyła się wielką klęską Francji. Dziś studnia stanowi jedno z najważniejszych źródeł wody w Koblencji.

4. Clemensbrunnen to nietypowa studnia w formie obelisku, której powstanie jest ściśle związane z rozwojem sieci wodociągowej w mieście. Została odsłonięta w 1791 roku i od początku dawała ludziom dostęp do wody pitnej. Ze względu na ruch samochodowy i zmiany w planie miasta, dzisiejsza studnia została przeniesiona ze swojego oryginalnego miejsca

5. Twierdza Ehrenbreitstein to element pruskich fortyfikacji, które zostały wybudowane w pierwszej połowie XIX wieku na wysokim wzgórzu nadreńskim. Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego w 1919 roku, kiedy doszło do demilitaryzacji Niemiec, obiekt miał zostać rozebrany. Na szczęście, tak się nie stało i dziś twierdza przyciąga tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć, jak miasto miało się bronić, gdyby doszło do jakiegokolwiek konfliktu. Miejsce to przypadnie do gustu fanom historii i militariów, a także dzieciom.

6. Pałac Elektorski to klasycystyczna budowla wzniesiona w XVIII wieku. Stanowi przykład francuskich trendów w architekturze, które w tej epoce inspirowały architektów w całej Europie. Znajduje się w nim wiele historycznych pomieszczeń, a także Sala Cesarska, Lustrzana, Ogrodowa czy Sala Augusty. Budowla otoczona jest przez park podzielony na dwie części, które stanowią plac i ogród znajdujący się nad brzegiem Renu. Cały kompleks jest bardzo malowniczy i jest doskonałym wyborem, jeśli w planach mamy całodniowe zwiedzania wraz z przyjemnym spacerem.

7. Cablecar Koblenz to dodatkowa atrakcja w mieście, z której bardzo chętnie korzystają turyści. Podróż kolejką pozwala zobaczyć miasto i bieg rzeki z lotu ptaka, a na dodatek na górze znajduje się plac zabaw oraz warta odwiedzenia twierdza. Ten sposób oglądania miasta rzadko kiedy jest pomijany przez turystów odwiedzających Koblencję, ponieważ obfituje nie tylko w imponujące widoki, ale i mnóstwo wrażeń.

8. VFF Wehrtechnische Studiensammlung Koblenz to ciekawe muzeum, w którym znajduje się pokaźna kolekcja wojskowego sprzętu, a przede wszystkim broni artyleryjskiej i strzeleckiej. Cały obiekt zajmuje aż sześć pięter i na zwiedzenie wszystkich ekspozycji należy poświęcić co najmniej pół dnia. Poznamy tutaj tajniki technologii wojennych i będziemy mogli przyjrzeć się z bliska ogromnym maszynom wykorzystywanym podczas różnych konfliktów.

9. Pegelhaus to niesamowita restauracja znajdująca się pod przeszklonym dachem ośmiokątnego budynku nieopodal budynków rządowych. Na bryłowatej budowli zaobserwować można linijkę, która ilustruje poziom wody w Renie na przestrzeni wieków. W związku z tym, ze lokal usytuowany jest na dachu, roztacza się z niego przepiękny widok na najpiękniejsze obiekty w mieście. W karcie dań, poza lokalnymi przysmakami, znajdują się również potrawy dla wegan, a lista doskonałych win sprawi, że nawet najbardziej wybredni smakosze znajdą tu coś dla siebie. Restauracja ta uchodzi za najlepszy wybór, jeśli szukamy miejsca na walentynkową kolację lub romantyczną randkę.

10. Empress Augusta Monument to monumentalny pomnik z marmuru karraryjskiego, który przedstawia siostrzenicę rosyjskiego cara, a jednocześnie uczennicę samego Goethego, która pochodziła z Weimaru. Dziś uznaje się ją za jedną z największych filantropek w historii świata, a mieszkańcy Koblencji nie mogą przecenić wszystkich inicjatyw rozwijających miasto, które były jej dziełem.

Po więcej informacji o mieście Koblencja warto zajrzeć tutaj

4/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić