Jezioro Kłodno – Informacje i Ciekawostki

jezioro kłodno
foto – Autorstwa Polimerek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4526903

Jezioro Kłodno jest jeziorem rynnowym znajdującym się na Pojezierzu Kaszubskim, a tym samym na terenie Kaszubskiego Parku Narodowego. Ze względu na wyjątkową urodę tych terenów jezioro cieszy się popularnością wśród turystów odwiedzających Kaszuby. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro Kłodno ma powierzchnię przekraczającą jeden kilometr kwadratowy, jest długie na ponad dwa kilometry, a jego maksymalna głębokość to ponad trzydzieści cztery metry.

2. Przed rokiem 1920 jezioro to nosiło niemiecką nazwę Klodno-See, ponieważ Kaszuby należały do Niemiec. W 1919 roku zachodnie mocarstwa podpisały Traktat Wersalski, na mocy którego Kaszuby znalazły się w granicach utworzonego po 123 latach zaborów państwa polskiego. Obowiązuje również nazwa w języku kaszubskim, czyli Jezoro Kłódno.

3. Dzięki wąskim przesmykom Kłodno łączy się z jeziorami Małym Brodnem, Raduńskim Dolnym, Białym oraz Rekowo.

4. Wody jeziora zaliczane są do pierwszej klasy czystości, dlatego też bardzo chętnie korzystają z niego turyści ceniący odpoczynek na świeżym powietrzu i w wodzie. Przejrzystość jest tutaj wyjątkowo dobra.

5. Jezioro Kłodno jest istnym rajem dla miłośników wodnych sportów. W pobliży akwenu, poza ośrodkami wypoczynkowymi Chmielno i Zawory, znajdują się również wypożyczalnie sprzętu, w których można znaleźć całe niezbędne wyposażenie.

6. Kłodno oraz jeziora, z którymi jest połączone, przyciągają wielu wędkarzy. W głębinach tutejszych wód występują liczne gatunki ryb, a wśród nich na przykład sielawa, lin, węgorz, szczupak, okoń czy leszcz.

7. Jezioro Kłodno oraz pozostałe akweny, z którymi się łączy, są objęte strefą ciszy. Oznacza to, że obowiązuje tutaj zakaz używania łodzi z silnikiem spalinowym. W związku z tym ci, którzy chcą tutaj odpocząć od chałasu i zgiełku, mają na to wielką szansę.

8. Pojezierze Kaszubskie jest najwyżej położonym ze wszystkim pojezierzy pomorskich. Cechuje się ono bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu, gdzie występują zarówno jeziora, wzgórza morenowe, lasy czy bagna.

9. Kaszubski Park Krajobrazowy został utworzony w 1982 roku, jest położony na terenie ośmiu gmin, a na jego terenie znajdują się aż 32 jeziora.

10. Kaszubski Park Krajobrazowy to miejsce, gdzie znajdują się setki gatunków roślin, a wśród nich wiele okazów rzadkich i chronionych. Jest również domem dla wielu zwierząt, do których należy zaliczyć między innymi sarny, nietoperze, jelenie czy żurawie.

11. W pobliżu Kłodna, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody. Należą do nich na przykład Rezerwat Przyrody Lubygość, Staniszewskie Zdoje, Staniszewskie Błoto, Zamkowa Góra czy Szczyt Wieżyca.

12. Przez jezioro Kłodno przepływa rzeka Radunia, która jest lewym dopływem Motławy. Jej całkowita długość wynosi ponad 103 kilometry, a Kłodno jest jednym z kilkunastu jezior, przez które przepływa.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić