fotografia – Pixabay

Flensburg to miasto portowe w północnej części Niemiec, w którym funkcjonują szkoła i baza marynarki wojennej. Znajduje się nad Zatoką Flensburską i nieopodal granicy z Danią, dlatego też nordycki sąsiad jest nieodłącznym elementem historii Flensburga. Od czasów średniowiecza księstwa Szlezwiku i Holsztynu były związane z Danią, która straciła je dopiero podczas wojny duńsko-pruskiej w 1864 roku. Do dziś w porcie stoi statek, na pokładzie którego w XV wieku zmarła władczyni Danii, Szwecji i Norwegii, czyli Małgorzata I. Duńczycy stanowią też największą mniejszość narodową we Flensburgu aż do dnia dzisiejszego. Miasto, które od stuleci stanowiło tak ciekawy tygiel kulturowy i w którym ścierały się ze sobą historie obu narodów, obfituje w niesamowite zabytki, obiekty i atrakcje, które warto zobaczyć.

1. Rote Strasse, czyli Czerwona Ulica, nawiązuje nazwą do Czerwonej Bramy, która kiedyś stała w tym miejscu. Dziś jest to urocza i kameralna uliczka, na której znajduje się mnóstwo mniej lub bardziej luksusowych sklepów, nastrojowe kawiarnie w oficynach i muzea, takie jak Muzeum Rumu czy sklepiki z różnorodnymi artefaktami.

2. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest kościół św. Mikołaja, który zaczęto budować pod koniec XI wieku na miejscu poprzedniej świątyni. Wieża w stylu gotyckim z górującym nad nią 90-metrowym szpikulcem powstała dopiero w XVI wieku. Świątynia robi wrażenie z zewnątrz, ale warto odwiedzić również jej wnętrze, w którym znajdziemy na przykład organy z późnego renesansu, wykonane przez niderlandzkiego mistrza w tej dziedzinie – Nicolasa Maassa.

3. Kościół św. Jana, po niemiecku Johanniskirche, powstał w XII wieku i jest perełką architektury romańskiej. Jest również najmniejszym kościołem z trzech głównych świątyń we Flensburgu, jednak nie umniejsza to jego atrakcyjności. Wewnątrz znajdują się imponujące freski, w tym jeden przedstawiający “Sąd Ostateczny”, a także ambona z XVI wieku, piękne płaskorzeźby i ołtarz, który w pierwszej połowie XVIII wieku wykonali flensburscy artyści i rzemieślnicy.

4. Nordertor to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli we Flensburgu. Jest to stara brama miejska, wybudowana pod koniec XVI wieku, która dziś stanowi symbol miasta i można ją zobaczyć na większości pocztówek czy pamiątek z wycieczki do tej części Niemiec, a w latach sześćdziesiątych znalazła się również na serii znaczków pocztowych. Stanowiła ona punkt kontrolny, zamykany na noc, a dziś odbywają się w niej śluby cywilne.

5. Schifffahrtsmuseum Flensburg i Braasch Rum Factory Museum to muzea, które musiały znaleźć się w mieście portowym. Znajdujące się w pierwszym z nich ekspozycje przedstawiają dawne łodzie i ekwipunek marynarzy, za to w tym drugim zobaczymy pokaźną kolekcję rumu, wymyślnych naczyń, wag i innych narzędzi potrzebnych kiedyś do produkcji tego trunku. Są to bardzo klimatyczne miejsca, w których zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wzbogacić swoją wiedzą, a przede wszystkim poznać tajniki dziedzin, które od lat są ważne dla miasta.

6. Lew z Idstedt to figura z brązu, która przedstawia lwa. Ma prawie 4 metry wysokości i została postawiona we Flensburgu w 1862 roku przez władze duńskie. Jej celem było upamiętnienie zwycięstwa w bitwie pod Idstedt, do której doszło ponad dziesięć lat wcześniej. Na przestrzeni kolejnych dekad lew zmieniał lokalizację, podróżując z Flensburga do Berlina, a potem do Kopenhagi, zależnie od sytuacji politycznej i wyników konfliktów. W 2011 roku lew wrócił na swoje oryginalne miejsce, tym razem jako symbol przyjaźni niemiecko-duńskiej.

7. Windsbraut to statua symbolizująca wiatr i sztorm. Nowoczesna rzeźba, która pojawiła się w mieście w latach siedemdziesiątych, wspaniale kontrastuje z zabytkową zabudową miasta i pięknie opalizuje w piękną pogodę, kiedy odbijają się od niej promienie słoneczne. Nietypowy posąg bardzo często towarzyszy turystom na zdjęciach z podróży po Szlezwiku-Holsztynie.

8. Naturwissenschaftliches Museum Flensburg to muzeum historii naturalnej, w którym znajduje się ogromna ilość eksponatów nawiązujących do fauny i flory, w tym wypchane zwierzęta i fragmenty skał czy minerałów. Nie jest to jednak jedyna sekcja pośród stałych wystaw na terenie obiektu. Znajdują się tutaj również kolekcje porcelany, rzeźb i pięknie zdobionych mebli z różnych epok.

9. Phänomenta we Flensburgu to centrum naukowe, które zostało zaprojektowane tak, aby i dzieci, i dorośli mogli nie tylko świetnie się tutaj bawić, ale przede wszystkim sporo dowiedzieć. Dzięki interaktywnym wystawom i eksperymentom, w których można tutaj brać udział, zwiedzający poznają tajniki fizyki, chemii i matematyki w sposób, który daleko odbiega od skomplikowanych lekcji w szkole. Jest to miejsce, które warto odwiedzić wraz z rodziną, jeśli możemy mu poświęcić kilka godzin podczas wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
Czytaj dalej

Giethoorn

Giethoorn to niewielka holenderska miejscowość, która leży około 35km od dużego miasta Zwolle. Nie bez powodu miejscowość ta nazywana jest Wenecją Holandii
Czytaj dalej
Czytaj dalej

Leeuwarden

Leeuwarden to malownicza, zabytkowa miejscowość położona w północnej części Holandii w pobliżu wybrzeża Morza Północnego
Czytaj dalej