Choczewo

fotografia by Przemysław Jahr / Wikipedia

Każda miejscowość czy gmina położona w północnej części Pomorza Gdańskiego, posiadająca dostęp do morza jest niemalże z urzędu traktowana jako letniskowa. To samo dotyczy Choczewa. Wieś gminna położona w pewnej odległości od morskiego brzegu spełnia wszystkie warunki przypisane miejscowościom letniskowym.
W granicach gminy znajduje się 17 kilometrów piaszczystych bałtyckich plaż. To na północy, na wschodzie granicę stanowi jezioro Choczewskie.

Atrakcje Choczewa i okolicy

Plaże nadmorskie
Lubiatowo, Słajszewie, Sasinie te miejscowości warto zapamiętać jeśli ktoś ma w planach pobyt nad morzem. Plaże w tych miejscowościach są jak na nadbałtyckie warunki bardzo szerokie, czyste i nie zdeptane tak jak w innych rejonach wybrzeża. Szukając spokojnego plażowania można je tutaj spokojnie znaleźć.
Choczewo to także jezioro i nadbrzeżne plaże, może nie tak szerokie jak nadmorskie ale równie przyjazne dla poszukujących dla urozmaicenia innych terenów do opalania i pływania.

Biała wydma w Lubiatowie
W Polsce są dwa miejsca w których wydmy utworzone są z bardzo drobnego piasku morskiego. Jednym z nich jest plaża w Lubiatowie. Cecha ta sprawia, że wydma usypana z takiego piasku przyjmuje bardzo jasną barwę, prawie tak białą jak śnieg. Taki sam rodzaj piasku jest na plaży, a jak dodać do tego 50 metrową szerokość i 5 kilometrową długość to czy może być coś bardziej urokliwego. Plaża ta znajduje się niespełna 7 kilometrów od Choczewa.

Stadnina koni w Lubiatowie
Zwolennicy konnych przejażdżek morskim brzegiem, mogą z takiej atrakcji skorzystać dzięki znajdującej się w Lubiatowie stadninie koni. Takiej atrakcji nie zazna się w innych nadmorskich miejscowościach.

Zespół dworsko-folwarczny
Będąc już w Lubiatowie warto obejrzeć dawny dworek szlachecki z końca XIX wieku. W sąsiedztwie dworku znajdują się zabudowania dawnego folwarku. Wszystkie zabudowania łącznie stanowią przykład dworskiej zabudowy z przełomu wieków.

Latarnia morska Stilo
11 kilometrów od Choczewa we wsi Osetnik znajduje się latarnia morska. Do ciekawostek należy zaliczyć to, że jest to jedyna w Polsce latarnia, którą od brzegu morza oddziela spora odległość wynosząca 1 kilometr. Latarnia została zbudowana na wydmowym wzniesieniu, które ma wysokość 55 m n.p.m, a wysokość samej latarni to 32 metry. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających to miejsce jest budowa latarni. Jej trzon fundamentowy jest murowany, natomiast korpus jest żeliwny. Zwiedzając wnętrze można przyjrzeć się elementom łącznikowym scalającym całą konstrukcję

Kaszubskie Oko
Kilkanaście kilometrów od Choczewa znajduje się kompleks turystyczno -rekreacyjny. Położony jest on w miejscowości Gniewino. Główną atrakcją w tym kompleksie jest wieża widokowa. Wieża usytuowana jest na wzniesieniu co wraz z poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi pozwala podziwiać okolicę z wysokości 155 metrów. Na szczyt wieży prowadzi 212 schodów ułożonych spiralnie.

Elektrownia szczytowo-pompowa
Udając się na małą przejażdżkę samochodem czy rowerem można z Choczewa dotrzeć nad jezioro Żarnowieckie i z bliskiej odległości przyjrzeć się ciekawej budowli jaką jest widoczna elektrownia szczytowo-pompowa.

Krokowa
Po obejrzeniu elektrowni warto podjechać jeszcze kawałek dalej, do niedalekiej miejscowości Krokowa. Znajduje się tam ciekawy Zamek w którym strudzeni turyści mają możliwość zjeść bardzo dobry obiad w zamkowej restauracji. Zamek oferuje również pokoje hotelowe. Jeśli komuś przyjdzie spędzić noc w tajemniczych murach, warto pamiętać o śniadaniu. Jeśli się nic nie zmieniło to niejednego podróżnego zaskoczyć obfitość i forma samego śniadania.

Raj dla wędkarzy
Choczewo z racji bliskości jezior ma ciekawą ofertę dla miłośników wędkarstwa. Jezioro bogate jest w różne ryby, a czysta woda dodatkowo dostarczy wędkarzom przyjemności obcowania z nią

Aktywne Choczewo
Osoby lubiące spędzać czas na aktywnym wypoczynku, mają we wsi Choczewo możliwość, aby skorzystać z kilku tras do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Dzięki dobrze oznakowanym szlakom można bez problemowo, po przebyciu kilku kilometrów, znaleźć się na morskiej plaży.

4.9/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić