10 Najlepszych Atrakcji w mieście Akwizgran

fotografia – Pixabay

Akwizgran, zwany miastem Karola Wielkiego, to najbardziej wysunięte na zachód miasto w Niemczech. Położone tuż przy granicy z Belgią i Holandią miasto słynie dziś ze swojego uzdrowiskowego charakteru i gorących źródeł, jednak kiedyś miasto to miało o wiele większe znaczenie. Król Franków i Longobardów, który wybrał sobie właśnie to miejsce na swoją siedzibę, sprawił, że w średniowiecznej Europie Akwizgran należał do najważniejszych miast na kontynencie. Trudno dziś znaleźć książki poświęcone epoce, zarówno literaturę piękną jak i popularnonaukową, w których miasto to nie było co najmniej kilka razy wspominane.

1. Największą atrakcją w Akwizgranie i budowlą, która stanowi symbol miasta, jest monumentalna katedra. Katedra św. Marii jest perłą architektury karolińskiej, która nie ma zbyt wielu reprezentantów w dzisiejszych czasach. Budowę rozpoczęto w VIII wieku, jednak jej wygląd zmieniał się na wzór projektów, które tworzono przez ponad tysiąc lat. Do budowy pierwotnej kaplicy zatrudniono zagranicznych budowniczych, a Karol Wielki zakładał, że stworzy świątynię, która przewyższy wszystkie inne. Katedra uległa sporym zniszczeniom podczas drugiej wojny światowej, a jej prezbiterium i część witraży została zrekonstruowana. Katedra pełna jest skarbów, które świadczą o potędze Karola Wielkiego. Warto tutaj zobaczyć Wilcze Wrota, czyli ważące 4 tony drzwi odlane z brązu, a także posąg wilczycy sprowadzony z Rzymu, który powstał w II wieku.

2. Mimo że podczas drugiej wojny światowej bombardowania aliantów doprowadziły do zniszczenia niemal 70 procent zabudowy, warto wybrać się na spacer po mieście, aby odnaleźć pozostałości po dawnej świetności. Na rynku znajduje się imponujący ratusz, który powstał w XIV wieku i który można również zwiedzić wewnątrz. Budowla nie uległa całkowitemu zniszczeniu podczas wojny, dlatego w środku można odnaleźć atmosferę odległych czasów.

3. Muzeum Couvena to coś w rodzaju wewnętrznego skansenu, w którym można przekonać się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców miasta w XVIII wieku. Niektóre ze sprzętów kuchennych oraz innych urządzeń codziennego użytku mogą zaskoczyć w XXI wieku. Niesamowita kolekcja stanowi dowód na to, jak bardzo postęp i wynalazki epoki pozytywistycznej popchnęły życie codzienne do przodu, wprowadzając do każdego gospodarstwa szereg udogodnień, bez których nawet dziś trudno wyobrazić sobie życie.

4. Ludwig Forum to z kolei muzeum dla tych, którzy szukają sztuki nowoczesnej, a nie podróży w czasie. Regularnie pojawiają się tutaj oryginalne prace i instalacje współczesnych artystów, a miejsce to będzie ciekawe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest też odpowiednim miejscem do zrobienia nietypowych i artystycznych zdjęć. Eklektyzm, oryginalność, eksplozja barw i nowych technik – to wszystko znajdziemy w tym miejscu w cenie biletu.

5. Akwizgran już od setek lat słynie z wyrobów z czekolady. To właśnie w tym mieście w XIX wieku wyprodukowano pierwszy na terenie Niemiec baton czekoladowy. Warto w związku z tym odwiedzić któryś z licznych sklepików ze słodyczami i to nie tylko ze względu na ogrom pyszności, ale również ze względu na magiczną atmosferę tych miejsc. W uroczych sklepikach znajdziemy również mnóstwo czekoladowych pamiątek, które można sprezentować bliskim po powrocie.

6. Elisenbrunnen to pawilon w stylu neoklasycystycznym, który został wybudowany w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Znajdują się w nim dwa natryski z wodą siarkową, która nadaje się do picia. Monumentalna, dorycka kolumnada zwraca uwagę natychmiast, a wewnątrz znajduje się to, z czego dziś Akwizgran najbardziej słynie.

7. Carolus Thermen to malowniczo usytuowane termy w Akwizgranie, które przyciągają niesamowitym, luksusowym klimatem. Pięknie podświetlone baseny i przeszklone ściany, za którymi widać drzewa, krzewy i sielskie otoczenie kompleksu, to tylko dodatek do zdrowych kąpieli i relaksu.

8. Puppenbrunnen to fontanna, przy której warto zatrzymać się na dłużej, zwłaszcza jeśli wśród podróżujących są dzieci. Fontanna lalek, z których każda ma spore znaczenie, a także ruchome elementy, powstała w 1975 roku i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji Akwizgranu dostępnych na zewnątrz.

9. Kreislauf des Geldes to kolejna fontanna, z której słynie miasto. Autorowi projektu w bardzo sugestywny sposób udało się przedstawić obieg pieniądza, a w tym posągi symbolizujące skąpstwo i chciwość. To miejsce, w którym można również odpocząć po długim spacerze w pogoni za zabytkami.

10. Granusturm to wieża, która stanowi fragment dawnego zamku Karola Wielkiego. Oryginalna budowla powstała na przełomie VIII i IX wieku, a szereg zawirowań historycznych, wojen, najazdów i pożarów sprawił, że jej wygląd wielokrotnie się zmieniał. Wieża nosi do dziś imię Granusa Serenusa, czyli brata rzymskiego władcy – Nerona, ponieważ w renesansie mylnie zakładano, że powstała w czasach rzymskich. Jak każda budowla, która przetrwała próbę czasu, emanuje spokojnym majestatem i urokiem, który z pewnością zdobędzie serca turystów.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić