Atrakcje Wilkasy – Co można tutaj robić ?

fotografia – Pixabay

Malowniczo położona wieś otoczona mazurskimi jeziorami. W zasadzie w związku z rozbudową Wilkas i niedalekiego Giżycka, można przyjąć, że Wilkasy to przedmieścia Giżycka. Uroku całej okolicy dodaje jezioro Niegocin. Jest to jedno z największych jezior mazurskich. Z racji swojego położenia Wilkasy nierozerwalnie związane są z turystyką i ze sportami wodnymi. Niegocin to niejedyne jezioro w najbliższej okolicy Wilkas są tam jeszcze jeziora: Tajty, Wilkasy Duże, Wilkasy Małe.

Wilkasy historycznie

1493 rok przyjmuje się za początek wsi, a związane jest to z odnowieniem przywilejów dokonanym przez komtura z Pokarmina Melchiora Köchler von Schwansdorf. Dzieje wsi sięgają jednak czasów dużo wcześniejszych. Według zapisów w starych księgach uznać można, że Wilkasy zamieszkiwali Polacy. W dawnych czasach Wilkasy stanowiły czwartą co do wielkości i liczby mieszkańców wieś w powiecie giżyckim. Tuż przed wybuchem II wojny, wieś liczyła prawie 1200 mieszkańców. Do wsi należał także majątek Strzelce wraz z gorzelnią.

Współczesne Wilkasy

We wsi znajdują się dwa największe nad jeziorem Niegocin ośrodki wypoczynkowe. Jednym z nich jest ośrodek PTTK z przystanią jachtową na 130 jednostek. W ośrodku działa słynna tawerna DeZeTa.
Drugim ośrodkiem jest zespół wypoczynkowy AZS Wilkasy posiadający marinę mogącą pomieścić 150 jednostek pływających. Na jego terenie znajduje się niemniej słynna od DeZeTy tawerna Rozbitek.
Te dwa ośrodki wypoczynkowe skupiają największy ruch turystyczny we wsi. Oprócz dwóch gigantów, miejscowość posiada szeroką prywatną bazę noclegową i liczne hotele.
Ciekawymi miejscami są restauracje i bary zlokalizowane we wsi. Można w nich popróbować specjałów miejscowej kuchni jak również zaopatrzyć się w szeroki asortyment przetworów oferowanych w ciekawej formie kulinarnych pamiątek.

Okoliczne atrakcje.

Niewątpliwą atrakcją pobytu w Wilkasach jest możliwość odwiedzenia sąsiedniego Giżycka. Ciekawą atrakcję Giżycka stanowi Zamek Krzyżacki
Miłośnicy militariów mogą potraktować Wilkasy jako bazę wypadową do zwiedzania okolicznych militarnych zabytków regionu. Jednym z nich jest Twierdza Boyen znajdująca się 5 kilometrów od Giżycka. Jest to jedno z najlepiej zachowanych w Polsce dzieł XIX wiecznej zabudowy fortyfikacyjnej.
Kolejnym ciekawym miejscem oddalonym nieco od Wilkas jest Gierłoż, w któryej znajduje się słynny Wilczy Szaniec, kwatera Adolfa Hitlera z okresu II wojny.
Niewątpliwą atrakcją wsi Wilkasy jest możliwość skorzystania z rejsu wycieczkowego po okolicznych jeziorach, oferowanych przez statki turystycznej żeglugi śródlądowej.
Podróżujący drogą wodną mogą w Wilkasach i najbliższej okolicy skorzystać z gościnności w wielu portach i przystaniach.

Oprócz wspomnianego Giżycka, warto wybrać się do innych okolicznych popularnych miejscowości – Ryn, Węgorzewo czy Kętrzyn.

3.8/5 - (57 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić