Kotelnica Białczańska 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Kotelnica Białczańska
foto – Autorstwa Marek Slusarczyk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64102924

Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska – kompleks narciarski położony w Białce Tatrzańskiej, oddalonej ok. 22 km od Zakopanego. Ośrodek mieści się na zboczach Kotelnicy (918 m n.p.m.), Jankulakowskiego Wierchu (934 m n.p.m.) i Wysokiego Wierchu (899 m n.p.m.).

1. Ośrodek jest największą podhalańską stacją narciarską. Oferuje 14 km tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności, w tym trasy posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

2. W ofercie ośrodka znajduje się kilkanaście kilometrów tras przeznaczonych dla biegaczy narciarskich. Położone są między szczytami Kotelnicy i Jankulakowskiego Wierchu. Obejmują cztery rodzaje pętli o długości od 1250 m do 4380 m. Trasy są oświetlone i w razie potrzeby nasnieżane.

3. Na terenie ośrodka znajduje się szkoła narciarska, wypożyczalnie i serwisy sprzętu narciarskiego i snowboardowego, karczmy regionalne i inne punkty gastronomiczne, w tym znajdująca się na szczycie Kotelnicy Karczma Kotelnica z tarasem widokowym i placem zabaw dla dzieci „Wioska skrzatów”.

4. Burton Snowpark jest obiektem przygotowanym dla fanów akrobacji snowboardowych. Na 300-metrowej trasie przygotowane są różnorodne przeszkody, takie jak poręcze czy skocznie. W pobliżu znajduje się wyciąg orczykowy. Trasa jest oświetlona.

5. W ramach ośrodka działa siedem wyciągów krzesełkowych. Wśród nich znajdują się Kotelnica I, II, i III, IV Kotelnica Express, VI Pasieka Express, VIII Jankulakowski i IX Remiaszów. Latem można skorzystać z wyciągu IV Kotelnica Express. Ponadto działają dwa wyciągi orczykowe.

6. Wokół ośrodka znajduje się kilkanaście tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Od 2016 r. działa trasa downhill’owa „KOŁSTER”. Jest to ekstremalna trasa zjazdowa ze skoczniami, profilowanymi ziemnymi zakrętami i drewnianymi mostkami typu north shore.

7. Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia hulajnóg zjazdowych zwanych monsterrollerami. Ponadto odbywają się tu co roku Mistrzostwa Polski Cross Monster.

8. Ośrodek oferuje kilka parkingów przeznaczonych dla samochodów osobowych i autokarów. Łączna liczba miejsc wynosi ok. 2000. Największy parking znajduje się przy ul. Środkowej 181b.

9. Kotelnica Białczańska znajduje się na liście projektu Tatry Super Ski. W jego ramach możliwe jest kupno jednego karnetu obejmującego 18 stacji narciarskich w Polsce i na Słowacji. W ofercie znajduje się 95 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności, których sumaryczna długość wynosi ponad 62 km.

10. Od 1996 r. ośrodek organizuje latem Festyn Białczański. Odbywa się on pod Kotelnicą. Wśród atrakcji są wybory Cepra i Ceperki Roku oraz Harnasia Roku czy Rodzinna Familiada. Odbywają się również koncerty zespołów regionalnych i gwiazd polskiej estrady.

11. Na terenie ośrodka organizowany jest m. in. festiwal sportowo-rozrywkowy Sport&Fun Festival, testy sprzętu narciarskiego Snow Expo Ski Test czy też wyścig na pojazdach własnej produkcji Mobilna Ścigacka – Zjazd na byle czym.

12. W 2017 r. ośrodek został odznaczony tytułem Poland’s Best Ski Resort przyznawanego w ramach World Ski Awards, inicjatywy nagradzającej dokonania w zakresie turystyki narciarskiej.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić