Tylmanowa – Atrakcje i Ciekawostki 2024

tylmanowa
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45003706

Tylmanowa to wieś w województwie małopolskim, znajdująca się w dolinie Dunajca. Została założona w XIV wieku, a od wielu lat stanowi doskonałą bazę wypadową la turystów chcących odwiedzić Gorce oraz Beskid Sądecki. Co warto wiedzieć o tej wsi i jej okolicach? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. We wsi znajduje się drewniany kościół z drugiej połowy XVIII wieku, który z pewnością zachwyci pasjonatów architektury drewnianej oraz historii.

2. Ochotnica to rzeka i jeden z dopływów Dunajca. Tuż obok jej ujścia znajduje się tor kajakarstwa górskiego na Dunajcu, który w sezonie przyciąga mnóstwo turystów z całej Polski.

3. Skansen taboru kolejowego w Chabówce znajdującej się w tym samym powiecie to atrakcja dla miłośników kolei i nie tylko. Na miejscu znajdują się wycofane z ruchu parowozy, lokomotywy, wagony oraz pługi i żurawie.

4. Dwór Berskich w Tylmanowej został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku przez właściciela wsi. Jest parterowym budynkiem, który reprezentuje styl klasyczny, a obecnie trwają prace nad jego turystycznym zagospodarowaniem.

5. Rezerwat Kłodne nad Dunajcem to miejsce, które docenią osoby lubiące długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Znajduje się tutaj sporo rzadkich roślin będących pod ochroną, a wśród nich kopytnik pospolity i przytulia wonna.

6. Wieża Widokowa na Koziarzu to częsty cel podróży wśród piechurów odwiedzających Tylmanową. Prowadzi do niej atrakcyjny szlak, a z góry można podziwiać piękne krajobrazy beskidzkie.

7. W miejscowości Sromowce Wyżne znajduje się Polana Sosny oraz elektrownia wodna Niedzica, gdzie można zobaczyć dydaktyczne filmy na temat tego regionu, a także wnętrze tamy na Dunajcu.

8. Zamek w Czorsztynie to ruiny zamku z XIV wieku. Jest usytuowany za wzgórzu nad Dunajcem i stanowi jedną z popularniejszych atrakcji w okolicy.

9. W pobliskim Długopolu znaleziono skamieniały fragment kła mamuta o długości 120 centymetrów. Ważący 40 kilogramów kieł znajduje się obecnie w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

10. Karczma u Polowacy w Szczawnicy to miejsce, w którym turyści zjawiają się, aby skosztować tradycyjnej kuchni regionu i wielu innych przysmaków. Szef kuchni serwuje kwaśnicę z żeberkiem, ser regionalny z żurawiną i najróżniejsze pierogi. Jednym z najwyżej ocenianych dań w restauracji jest tutejszy gulasz z sarny.

11. “Dom nad Zdrojami” w Szczawnicy to pijalnia wód mineralnych, która powstała w XIX wieku. Na piętrze budynku odbywają się czasowe wystawy o różnej tematyce.

4.2/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić