Trzebiatów – Atrakcje 2024 – Co warto zobaczyć?

fotografia by JDavid / Wikipedia

Historia Trzebiatowa, położonego nad rzeką Regą, sięga czasów średniowiecznych. Nie stanowi więc zaskoczenia fakt, że zdecydowana większość ciekawych miejsc do odwiedzenia w okolice, ma charakter ciekawostek i obiektów historycznych. Najbliższe okolice miasteczka obfitują w atrakcyjne punkty, które przypadną do gustu nie tylko mediewistom.

Co warto zwiedzić w Trzebiatowie?

Cechą charakterystyczną miasteczek, które rozkwitały w średniowieczu jest budowanie ulic na wzór szachownicy. Właśnie taki układ miasta można zaobserwować w niego najstarszych częściach nawet dziś. Perłą średniowiecznej architektury w Trzebiatowie jest kościół pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w czternastym wieku.

Ratusz miejski ma dziś charakter epoki oświecenia, jego współczesny kształt zawdzięczamy przekształceniom z początku osiemnastego wieku, jednak w budynku znajdują się relikty poprzedniego ratusza, który powstał w piętnastym wieku.

Baszta Kaszana, znana również pod nazwą Baszta Prochowa, to miejsce, które stało się scenografią dla najsłynniejszej miejskiej legendy. Kiedy setki lat temu Trzebiatów został zaatakowany przez inne miasto kupieckie, Gryfice, miska z kaszą wypadła z rąk strażnikowi na wieży, a hałas i krzyki poparzonych najeźdźców obudziły miasto i pozwoliły wszystkim bronić się przed najazdem.

Pałac Trzebiatów zasługuje na więcej uwagi, ponieważ na przestrzeni stuleci wiele razy zmieniało się jego przeznaczenie. Znajdowały się w nim koszary, ale również zakon żeński, następnie szkoła, aż w końcu pałac. W dzisiejszych czasach pałac jest zarówno Trzebiatowskim Ośrodkiem Kultury, jak i lokalnym muzeum.

Kaplica św. Ducha, zapisana w rejestrze zabytków kilkadziesiąt lat temu, jest dziś świątynią prawosławną. Powstała w trzynastym wieku i od tamtej pory była również magazynem czy remizą strażacką.

Kamienice w Trzebiatowie przenoszą turystów do zamierzchłej przeszłości. Wystarczy spacer po mieście, żeby z uznaniem odkryć, jak wspaniałym miastem już w średniowieczu był Trzebiatów. Na fasadach budynków można zauważyć zdobienia i rysunki, które nawiązują do historii miasta. Na jednym z budynków znajduje się stary malunek przedstawiający słonia, który wraz z trupą teatralną odwiedził miasto w siedemnastym wieku.

Aktywny wypoczynek w Trzebiatowie

Park Rozrywki Poligon to miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu i adrenaliny. Znajdują się tam strzelnica i tor off-road, a także atrakcyjne propozycje dla całych grup takie, jak pola do paintballa. Dzieci będą zachwycone parkiem linowym czy jazdą konną, które również są w bogatej ofercie parku.

Park Edukacji i Rekreacji Mandragora przyciąga amatorów mitologii, numerologii, historii i fantastyki. Poza rekonstrukcją gospodarstw domowych z epoki brązu, znajdują się tu również starosłowiańskie miejsca kultu, celtycki horoskop drzewny, motylarnia czy piramida energetyczna.

Z Trzebiatowa blisko jest do popularnych nadmorskich miejscowości. Na wschodzie jest to Kołobrzeg, Dźwirzyno czy Grzybowo. Jadąc na zachód dojedziemy do Niechorze, Rewal i Pobierowo. Warto rozważyć wybranie się do którejś z nich, tym bardziej, że droga zajmie nam nie więcej niż 30 minut.

3.9/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić