Szymbark Turystycznie w 2024 – Jak Spędzić Tutaj Czas ?

szymbark

Szymbark to niewielka spokojna wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Jest usytuowana na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i stanowi siedzibę sołectwa, w skład którego wchodzą jeszcze Drozdowo, Kolano i Wieżyca. Liczba ludności wynosi nieco ponad pięćset osób.  Ta niewielka miejscowość stała się wyjątkowo dobrą bazą wypadową dla osób, które pragną na własną rękę odkrywać uroki Kaszub.

Jakie miejsca zasługują na uwagę i co warto zobaczyć, będąc w tych rejonach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Dom Do Górny Nogami

Jedną z najważniejszych atrakcji wsi Szymbark jest bez wątpienia Dom Do Górny Nogami znajdujący się w malowniczej okolicy w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Drewniany uroczy domek to atrakcja, której nie można pominąć. Przechadzanie się po tym budynku jest ekscytującym doznaniem, podczas którego każdy będzie mógł na własnej skórze przekonać się, do czego prowadzi zagubiony błędnik. Wstęp jest płatny. Osoby dorosłe zapłacą 20 PLN, natomiast dzieci do siódmego roku życia mogą cieszyć się bezpłatnym wejściem.

3. Dom Sybiraka

Zagłębianie się w historię danego miejsca jest nieodłącznym elementem podróżowania. Właśnie dlatego warto udać się na zwiedzanie szymbarskiego Domu Sybiraka. Rekonstrukcja łagru sowieckiego wykonana przez Daniela Czapińskiego. To niezwykłe świadectwo czasów, w których ludzie masowo byli wywożeni na Sybir.

3. Najdłuższa deska świata

Dla wielu osób atrakcją godną zobaczenia jest najdłuższa deska świata. To dosyć popularna atrakcja we wsi i turyści bardzo chętnie wykonują sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Jej całkowita długość wynosi 46,53 m. Została wycięta z drzewa daglezji.

4. Kaszubski Świat Bajek

Będąc z dziećmi koniecznie trzeba udać się do Kaszubskiego Świata Bajek. To świetnie zaaranżowana kraina dla najmłodszych, w której znajdują się książeczki do czytania, ale również interaktywne budki z lalkami, dzięki którym będziemy mogli bajek posłuchać. To miejsce, z którego dzieci na ogół nie chcą wyjeżdżać.

5. Wieża widokowa w Wieżycy

Warto wybrać się na Wieżycę. To najwyższe wzgórze w okolicy liczące sobie ponad trzysta metrów wysokości. Należy do morenowych Wzgórz Szymbarskich i jest porośnięte lasem bukowym. W okolicach szczytu znajduje się Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. To idealne miejsce na podziwianie przepięknej panoramy. Warto również dodać, że przez szczyt Wieżycy przebiega Szlak Wzgórz Szymbarskich.

6. Koszałkowo 

Osoby wybierające się w okolice wsi Szymbark w sezonie zimowym powinny wiedzieć, że w Wieżycy znajduje się również świetnie przygotowany stok narciarski i wyciąg. Można śmiało powiedzieć, że wraz z pierwszym śniegiem i przymrozkami Wieżyca zamienia się w istny raj miłośników sportów zimowych.

7. Kościółek św. Rafała Kalinowskiego

Jedną z najbardziej urokliwych budowli w całym Szymbarku jest niewielki drewniany kościółek św. Rafała Kalinowskiego. Patron kościoła był zesłańcem na Sybir. Obecnie kościółek przypomina eksponat z parku etnograficznego. Jest kameralny i bardzo przytulny. Warto zobaczyć go z bliska.

8. Kaszubski Świat Bajek

Będąc z dziećmi koniecznie trzeba udać się do fantastycznego Kaszubskiego Świata Bajek. To świetnie zaaranżowana kraina dla najmłodszych, w której znajdują się książeczki do czytania, ale również interaktywne budki z lalkami, dzięki którym będziemy mogli bajek posłuchać. To miejsce, z którego dzieci na ogół nie chcą wyjeżdżać.

9. Gdzie zjeść w Szymbarku

Przy ulicy Długiej we wsi Szymbark znajduje się Restauracja Pod Wieżą. To idealne miejsce dla osób, które będą chciały posilić się pyszną polską kuchnią po całym dniu zwiedzania. W sezonie zimowym warto również zainteresować się karczmą Stare Sanki. To lokal, który prosperuje sezonowo, ale warto się tam udać, bo słynie z rewelacyjnych potraw.

10. AquaCentrum Kościerzyna

W znajdującej się 15 km dalej Kościerzynie, przy ulicy Hallera znajduje się AquaCentrum. To świetna alternatywa w przypadku wyjątkowej niepogody. Można tutaj spędzić cały dzień, świetnie się bawiąc i korzystając z wielu wodnych atrakcji. Dzieci z pewnością zachwycą się zjeżdżalniami.

11. Muzeum Ziemi Kościerskiej

W Kościerzyno warto również wybrać się do Muzeum Ziemi Kościerskiej. W sekcji przyrodniczej będzie można podziwiać wspaniałe okazy fauny i flory Kaszub. Dział etnograficzny pozwoli nam zapoznać się z kulturą ludową tego miasta, a dzięki działowi historycznemu będzie mogli poznać od podstaw dzieje ziemi kościerskiej.

12. Gołubieński Ogród Botaniczny

Nieco ponad 5 kilometrów od wsi Szymbark znajduje się wieś letniskowa Gołubie. Warto się wybrać do tego miejsca z kilku względów, choć turyści przede wszystkim chwalą sobie wspaniały Gołubieński Ogród Botaniczny. Na terenie ogrodu będzie można podziwiać nieco ponad sześć tysięcy gatunków roślin, w tym również okazów rzadko spotykanych.

13. Park Linowy Alfa

Sporą atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie świetnie przygotowany Park Linowy Alfa Szymbark znajdujący się przy ulicy Szymbarskich Zakładników. Goście mają do dyspozycji cztery trasy. Trasa oznaczona kolorem zielonym jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Żółty kolor zadedykowano młodzieży, a czerwony i niebieski należy do dorosłych. To idealna propozycja dla osób, które chcą aktywnie odpocząć na świeżym powietrzu i zagwarantować dzieciom moc wrażeń na wysokości.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić