Atrakcje Suchowola – Co Zobaczyć w Suchowoli 2024

fotografia – Pixabay

O wyjątkowości Podlasia napisano już wiele opracowań. Praktycznie każda wieś, miasteczko czy miasto oprócz niezliczonych walorów turystycznych posiada jakąś przypisaną miejscu ważną cechę. Może to być istotne dla dziejów Polski wydarzenie. Innym magnesem dla turystów bywa niezwykłość przyrodnicza lub jakaś inna istotna cecha miejsca.
Natomiast niewiele miejsc w Polsce, ba nawet w Europie ma ważną cechę, którą można przypisać tylko i wyłącznie danemu miejscu. Taką niesamowitą cechę posiada Suchowola.

Suchowola czyli środek Europy

W 1775 roku Szymon Antoni Sobiekrajski na podstawie prowadzonych przez siebie badań i obliczeń wyznaczył geometryczny środek Europu. W swoich badaniach i obliczenia uwzględnił linie łączące najdalsze punkty Europy. Według jego obliczeń te punkty przecinają się właśnie w Suchowoli. Sobiekrajski z wykształcenia był astronomem i kartografem. Biorąc pod uwagę swoją wiedzę i dostępne w tamtym czasie materiały pomocne w dokonywaniu tych obliczeń, można przyjąć, że jego wyliczenia były bardzo precyzyjne. Co prawda dzisiaj w dobie lotów kosmicznych i bardzo mocno rozwiniętych badaniach geograficznych i kartograficznych, nie ma jedności co do poparcia wyników badań XVIII wiecznego uczonego.
Nie zmienia to faktu, że Suchowola przywiązuje do tego swojego europejskiego środka dużą wagę. Geometryczny środek Europy jest największym elementem promocyjnym dla Suchowoli.
Dla uczczenia tego wiekopomnego odkrycia w miejskim parku ustawiono duży kamień z tablicą informującą o miejscu występowania geometrycznego środka Europy.

Suchowola jest miastem o wielowiekowej historii. Pierwsze wzmianki pochodzą z XVI wieku i świadczą o istnieniu wsi królewskiej. Wieś położona była na terenie Puszczy Nowodworskiej. Jej mieszkańcy parali się pozyskiwaniem bogactw pochodzących z lasów.
Swój rozwój zawdzięcza również temu, że przez te tereny przebiegał główny szlak komunikacyjny i handlowy prowadzący z Mazowsza do Grodna.
Bardzo duży wpływ na rozwój miasta mieli osiedleni tu Tatarzy oraz coraz liczniej przybywający Żydzi. Handel skórami, bydłem i końmi to były najważniejsze zajęcia mieszkańców tych okolic.
W 1777 roku Suchowola otrzymała prawa miejskie utracone w 1950 roku i ponownie przyznane w 1997 roku.

Ciekawe miejsca w Suchowoli

Jak już zostało napisane, największą atrakcją jest głaz wyznaczający geometryczny środek Europy. Ponadto w mieście znajduje się zabytkowy kościół pochodzący z końca XIX wieku. Budowla została wzniesiona w stylu klasycystycznym. Oprócz tego w mieście znajdują się zabytkowe kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, drewniany wiatrak holender z początków XX wieku.
Ciekawym miejscem jest muzułmański dom parafialny, który serwuje wspaniałe przysmaki kuchni tatarskiej. Oprócz tego w domu tym oferowane są usługi hotelarskie.
Co roku w mieście odbywa się ciekawa impreza ściągająca orkiestry dęte z całej Polski, a także z innych państw europejskich. Impreza nosi nazwę Europarada Orkiestr Dętych.

Suchowola położona jest przy drodze krajowej nr 8 między Augustowem a Białymstokiem. Z obydwu tych miast można dojechać tutaj w około 40 minut.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

3.8/5 - (58 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić