Stężyca i okolice 🗺️ Top 5 atrakcji w 2024

fotografia by Chrumps / Wikipedia

Stężyca to spora wieś w Polsce, która położona jest na Kaszubach w województwie pomorskim. Jej położenie to zarazem największy atut, ponieważ znajduje się ona między Jeziorem Raduńskim Górnym a Jeziorem Stężyckim. Oznacza to, że Stężyca leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, a stąd łatwo o wniosek, że tereny są wyjątkowo piękne i bogate w niesamowitą faunę i florę.

Atrakcje w okolicy

Dom Sybiraka w Szymbarku ma około dwustu czterdziestu lat i był darem dla Polaków od zesłanych na Sybir. Jego celem było przypomnienie narodowi, że na Syberii wciąż znajdują się Polacy, którzy pamiętają o swoich rodzinnych stronach. Budynek został zbudowany z trzystuletnich bali sosny angarskiej, a jego tworzeniu uczestniczyli pierwsi zesłańcy na Sybir od czasów konfederacji barskiej w drugiej połowie osiemnastego wieku.

Ogród Botaniczny w Gołubiu powstał w 1971 roku i od tamtej pory stanowi atrakcję dla odwiedzających Kaszuby. Uprawia się w nim ponad cztery tysiące roślin, a spośród nich aż sto pięćdziesiąt to gatunki chronione. Odbywa się tu działalność dydaktyczna oraz naukowa za sprawą badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego. Jest doskonałym miejscem na rodzinne spacery w niezwykłych okolicznościach urody, a wartością dodaną będzie wiedza, którą można zdobyć podczas pieszych wycieczek między rzadkimi roślinami ozdobnymi, leczniczymi i nie tylko.

Trasa rowerowa “Kaszëbskô Stegna” to dwadzieścia kilometrów szlaku dla rowerzystów o różnorakim stopniu trudności. Odcinek między Szymbarkiem a Krzeszną uznaje się za bardzo trudny, natomiast trasę z Krzesznej do Stężycy za umiarkowany. Jest to świetna okazja dla kolarzy, by poznać okolicę i docenić urodę tych terenów, jednocześnie spędzając czas bardzo aktywnie. Po drodze można podziwiać pasmo Wzgórz Szymbarskich i rzekę. Cała trasa przebiega przez Park Krajobrazowy, wobec czego zmęczeni kolarze mogą z powodzeniem poszukać odpowiednich punktów do krótkiego odpoczynku i zregenerowania sił.

Wieżyca, czyli Pojezierze Kaszubskie, to najwyższy punkt Wzgórz Szymbarskich. Na samym wierzchołku znajduje się bukowy las, a nieco pod szczytem Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Na Wieżycy znajduje się również stok narciarski oraz wyciąg, a więc miejsce to powinno zainteresować fanów narciarstwa.

Tradycyjne potrawy w tym regionie, takie jak czernina kaszubska, zupa z żółtej brukwi czy kiszki kaszubskie, znajdziemy w wielu restauracjach w pobliżu atrakcji turystycznych i w całej gminie. Dla dzieci lub fanów kuchni europejskiej znajdzie się również sporo pizzerii czy knajp ze standardową kuchnią polską oraz pierogarnie. Nie brakuje tu również knajp z sushi i kebabami, choć większość odwiedzających najchętniej kosztuje kuchni regionalnej, która bardzo wyróżnia się na tle kulinarnych przyzwyczajeń w reszcie kraju.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić