Rawicz turystycznie – Co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Travelarz / Wikipedia

Rawicz to miasto leżące w województwie wielkopolskim, które założone zostało przez Adama Olbrachta Przyjemskiego w 1638 roku. Miasto przetrwało m.in. ogromny pożar, najazd Szwedów, osiemnastowieczną epidemię oraz przemarsze wojsk rosyjskich i saskich. W XVIII wieku Rawicz zaczął jednak szybko się rozwijać, głównie za sprawą zakładów tkactwa sukiennego i szybko stał się jednym z największych polskich ośrodków cechowych skupiających rzemieślników i tkaczy.

Zabytki Rawicza

Z pewnością jedną z największych atrakcji Rawicza jest Rynek wraz z zabytkowym Ratuszem w stylu barokowym, który został wybudowany w połowie XVIII wieku. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Ziemi Rawickiej, które eksponuje zabytki etnograficzne i historyczne. Znajduje się w nim m.in. wystawa poświęcona dawnym rzemiosłom oraz liczna ekspozycja rzeźb i obrazów. Przed Ratuszem znajduje się tablica upamiętniająca tzw. krwawy piątek czyli wydarzenia z roku 1921, w którym doszło do rozruchów głodowych i strać między robotnikami i chłopami a policją. Poza Ratuszem warto również pospacerować zabytkowymi ulicami Starego Miasta, przy którym znajduje się wiele malowniczych kamienic. Ciekawostką jest to, że Rawicz został wybudowany na tzw. surowym korzeniu czyli na ternie wcześniej niezurbanizowanym, przez co wszystkie jego główne uliczki przy Rynku krzyżują się pod kontem prostym.

Na terenie miasta znajdują się liczne kościoły i świątynie. Do najbardziej okazałych należy Kościół Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP. Ta neogotycka budowla została wybudowana na początku XX wieku i stanowiła pierwszą w mieście świątynię katolicką. Charakterystyczną częścią kościoła jest jego wysoka, strzelista wieża, dzięki której świątynia stała się najwyższym budynkiem w Rawiczu. W mieście warto odwiedzić również Kościół św. Andrzeja Boboli, Kościół św. Andrzeja Apostoła oraz zabytkowy budynek zboru ewangelicko-augsburskiego.

Okolice Rawicza również obfitują w atrakcje, przede wszystkim piękne tereny naturalne. Znajduje się tu wiele szlaków rowerowych i pieszych, którymi dotrzeć możemy m.in. do Wzniesień Górowskich objętych ochroną krajobrazu oraz do rezerwatu Dębno. Na południu od Rawicza znajdują się liczne akweny wodne i systemy rzeczne, z których niektóre przystosowane są do uprawiania sportów wodnych.

 

4.7/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić