Atrakcje Gostyń 2024 – Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia / Wikipedia

Gostyń jest zabytkowym, średniowiecznym miastem, które leży w województwie wielkopolskim nad rzeką Kania. Założony został w roku 1275 i w ciągu kilku lat uzyskał prawa miejskie. Podczas II wojny światowej miasto to było jednym z pierwszych miejsc na trenie Polski, gdzie doszło do brutalnych, przypadkowych morderstw ze strony hitlerowców.

Zabytki Gostynia

Jednym z najpiękniejszych budynków w Gostyniu jest Bazylika na Świętej Górze. Ten barokowy, wyjątkowo ozdobny kościół został wybudowany w latach 1675- 1698. Znajduje się tu największa w Polsce kopuła o wysokości 50 i średnicy 17 metrów. Przy świątyni znajduje się siedziba Stowarzyszenia Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, które corocznie organizuje Festiwal Muzyki Oratoryjnej, gdzie prezentowane są przede wszystkim sakralne utwory barokowe.
Najstarszym zabytkiem miasta jest Kościół św. Małgorzaty – gotycka świątynia pochodząca z początku XV wieku. Posiada bogate wnętrze pełne zabytkowych dzieł sztuki, z których najstarsze malowidła pochodzą z roku 1550. Znajduje się tu również rokokowa, granitowa kropielnica oraz renesansowy, bogato zdobiony ołtarz.
W Gostyniu warto zobaczyć również budynek Ratusza, w którym obecnie znajduje się siedziba władz miejskich. Przed Ratuszem umiejscowiona jest tablica upamiętniająca ofiary hitlerowców, którzy ponieśli śmierć w 1939 roku.

Pozostałe atrakcje Gostynia

Ciekawym obiektem na terenie miasta jest prywatne Muzeum Automobilizmu im. Jana Pedy, gdzie znajduje się duża kolekcja zabytkowych samochodów. Muzeum posiada również wystawy dotyczące silników samolotowych oraz wyjątkowy okaz jednego z najstarszych wyprodukowanych traktorów.
Będąc w mieście odwiedzić możemy również regionalne Muzeum Gostyńskie, które kolekcjonuje zabytki związane z historią samego miasta i okolic. Znajduje się tu 6 działów: artystyczny, archeologiczny, historyczny, militarny, numizmatyczny i etnograficznym, które skupiają ponad 2 tysiące różnych okazów. Muzeum organizuje również wystawy czasowe oraz prelekcje i wydarzenia o charakterze kulturowym.
Ważnym wydarzeniem odbywającym się w pobliży Gostynia jest Strefa Militarna, która corocznie w lipcu skupia miłośników wojskowości z całego kraju. W ramach festiwalu odbywają się pokazy zbrojeniowe oraz inscenizacje wojenne i konkursy.

Po więcej informacji o mieście Gostyń warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić