Nidzica turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Semu / Wikipedia

Nidzica to niewielkie miasto nad rzeką Nidą, które znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Liczba mieszkańców nie przekracza czternastu tysięcy.

Gdzie warto się wybrać, będąc w Nidzicy i co zobaczyć w jej okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zamek w Nidzicy

Jedną z największych atrakcji Nidzicy jest bez wątpienia gotycki zamek krzyżacki, którego budowa zaczęła się w latach siedemdziesiątych XIV wieku. W kolejnych latach jego wygląd był modyfikowany. Właściciele dobudowywali kolejne elementy według własnego uznania. Kilkukrotnie również był niemal doszczętnie niszczony. Obecnie na jego terenie znajduje się centrum rozrywki, biznesu i kultury. Najważniejszym punktem z perspektywy turystów jest jednak Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycjami, dzięki którym będziemy mogli poznać historię tego miasta.

2. Garncarska Wioska

Garncarska Wioska znajduje się w pobliskiej Kamionce. Będąc w Nidzicy warto skusić się na wycieczkę do tego miejsca, by odpocząć od zgiełku miasta, a przede wszystkim, aby cofnąć się wiele lat wstecz. Na miejscu podziwiać można rekonstrukcję prawdziwej mazurskiej wsi. Można również wziąć udział w zajęciach z garncarstwa.

3. Źródła Rzeki Łyny

Kilkanaście kilometrów od Nidzicy znajduje się miejscowość Łyna. To wieś z długą historią, aczkolwiek warto się tutaj wybrać również ze względu na przyrodę. Nieopodal centrum wsi znajduje się rezerwat przyrody Źródła Rzeki Łyny. To przepiękne zalesione tereny, na których można podziwiać różnego rodzaju gatunki roślin i po prostu odpocząć z dala od miejskiego hałasu.

4. Jezioro Szkotowskie

Jezioro Szkotowskie znajduje się raptem 12 kilometrów od Nidzicy. Zdecydowanie warto wyrwać się w te rejony, zwłaszcza w słoneczny letni dzień. Jezioro słynie z kilku dzikich plaż. Zaraz obok znajduje się nieco większy akwen – Jezioro Kownatki. Tutaj również

5. Tatarski Kamień

Turyści bardzo chętnie wyruszają na spotkanie z jednym z największych narzutowych głazów na Mazurach. Jego wysokość to ponad dwa metry. “Tatarski Kamień” stał się wizytówką okolicy, z którą bardzo często turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

6. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha

Na uwagę zasługuje również kościół w Nidzicy. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha pochodzi z XIV wieku. Znajduje się w związku z tym w rejestrze zabytków. Zachwycające wnętrze wypełnione zdobieniami i dziełami sztuk sprawia, że jest to miejsce godne polecenia.

7. Browar Zamkowy

W Nidzicy znajduje się również wspaniały budynek Browaru Zamkowego, wpisanego do rejestru zabytków. Jego historia sięga 1868 roku, a trunek był produkowany aż do 1945 roku. Od lat pięćdziesiątych w tym miejscu znajduje się miodosytnia Wytwórni Win i Miodów Pitnych w Nidzicy.

8. Park Zamkowy 

Miłośnicy spacerów w nietuzinkowym i pięknym otoczeniu powinni wybrać się w okolice zamku. To właśnie tutaj znajduje się park zamkowy. Bujna zieleń otacza właściwie cały kompleks, aczkolwiek na uwagę zasługuje fakt, że układ tego miejsca pozostał właściwie niezmieniony od XIX wieku.

9. Olsztynek

Olsztynek znajduje się około 30 kilometrów od Nidzicy, ale zdecydowanie warto wybrać się do tamtejszego Muzeum Budownictwa Ludowego. Na terenie tego malowniczego skansenu znajduje się obecnie niespełna siedemdziesiąt obiektów, które pozwolą nam przenieść się w czasie i poznać codzienność przodków zamieszkujących te tereny przed laty.

10. Ratusz w Olsztynku

Doskonałym pomysłem będzie również zwiedzenie ratusza w Olsztynku, w którym obecnie mieści się Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka. To prawdziwa gratka dla miłośników historii, ale również pomysł na spędzenie dnia o edukacyjnych walorach w ciekawym miejscu.

11. Jezioro Orłowo

Niespełna 11 kilometrów od Nidzicy, w Orłowie znajduje się Jezioro Orłowo. To idealne miejsce dla zapalonych wędkarzy, ale również dla osób, które  poszukują bliskości natury podczas urlopu. Zbiornik wodny jest otoczony pięknymi bujnymi lasami.

12. Jeziora Trzciano

Ze względu na geograficzne usytuowanie warto również wybrać się na wycieczkę w okolice Jeziora Trzciano, które znajduje się na obszarze Natura 2000 Puszcza Napiwodzko-Ramucka. Zielone tereny, nietuzinkowe gatunki roślin oraz idylliczna aura sprawiają, że to miejsce z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom spokojnego wypoczynku.

13. Restauracje w Nidzicy

Przy ulicy Juliusza Słowackiego znajduje się Restauracja Biała. To idealny lokal dla osób, które będą chciały po intensywnym dniu zwiedzania posilić się pyszną kuchnią polską. Wnętrze lokalu zachęca do dłuższego pobytu. Panuje tutaj bardzo miła atmosfera, a ceny są wyjątkowo przystępne.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć na oficjalny portal miasta Nidzica

4.6/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić