Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie
foto – Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107202698

Muzeum Narodowe w Szczecinie jest muzeum o wielu działach i gromadzi rożnego rodzaju zbiory, takie jak m. in. zbiory archeologiczne, historyczne, dotyczące sztuki współczesnej i sztuki dawnej, czy też zbiory etnograficzne i inne. Muzeum zostało założone w 1945 r. przez muzealnika, który nazywa się K. Haska. Dwa lata później  muzeum dostało status placówki okręgowej. Jest to największa instytucja kultury, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim.

Muzeum Narodowe w Szczecinie składa się z 6 budynków, które są siedzibami tego muzeum, specjalizującymi się w różnych dziedzinach ochrony zabytków. Muzeum to składa się więc m. in. z Działu Morskiego, Dział Kultur Pozaeuropejskich, Muzeum Tradycji Regionalnych, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historii Szczecina, Ratusz Staromiejski w Szczecinie, Centrum Dialogu „Przełomy” i inne.

Gmach główny Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się na Wałach Chrobrego. Gmach został wybudowany w stylu, w którym można znaleźć elementy zarówno modernizmu, jak i secesji. Od strony Odry znajdują się arkady portyku fasady głównej. Pomiędzy nimi dostrzec można reliefy, które przedstawiają 4 obiekty. Obiekty te stanowią symbole różne epoki kultury. Jest to piramida Cheopsa, która jest symbolem kultury egipskiej, Panteon, który odwołuje się zarówno do kultury greckiej, jak i do rzymskiej, katedra Kolonii to symbol, który odnosi się do kultury z okresu średniowiecza, a Bazylika św. Piotra symbolizować ma kulturę pochodzącą z renesansu włoskiego. Od strony południowej natomiast można zauważyć postacie kobiece, które stanowią symbole rzeźby, grafiki i malarstwa. W gmachu głównym tego muzeum znajdują się różnego rodzaju wystawy. Dotyczą one archeologii, etnografii, a także są to zbiory nautyczne. Wśród wystaw znajdują się wystawy stałe, takie jak „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”, „W afrykańskiej wiosce” oraz „Sztuka Afryki- między maską a fetyszem”. Poza wystawami stałymi napotkać tam można na różne wystawy czasowe. Jest to m. in. „1913. Święto wiosny”, czy też „Pomorskie meble malowane”. W budynku tym dla turystów udostępniona jest też wieża, z której rozciąga się piękny widok na całe miasto i jego okolice.

Muzeum Narodowe w Szczecinie to z pewnością jeden z ważniejszych punktów podczas wycieczki do tego miasta, a może nawet województwa. Muzeum, w składzie którego znajduje się 6 różnych siedzib, ma do zaoferowania wspaniałe, ciekawe i bezcenne zabytki z bardzo odległych czasów.

3.6/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić