Kadyny Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

kadyny
foto – Autorstwa Polimerek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10964750

Kadyny to niewielka urokliwa wieś znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. Liczba ludności oscyluje wokół nieco ponad 400 osób.

Pierwsze wzmianki na temat Kadyn pochodzą jeszcze z XIII wieku. Były siedzibą komornictwa, a następnie znajdował się tutaj krzyżacki folwark i zameczek myśliwski. Ze względu na wspaniałe położenie geograficzne Kadyny stanowią świetne miejsce na letni wypoczynek.

Co warto wiedzieć o tym miejscu i gdzie warto się udać? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Jedna z legend głosi, że nazwa Kadyny pochodzi od imienia pruskiej księżniczki, która była rzekomą założycielką wsi. Niemniej, poza legendą nie ma żadnego świadectwa potwierdzającego taką teorię.

2. Kadyny znajdują się tuż nad Zalewem Wiślanym. To ukochane miejsce miłośników wszelkich sportów wodnych. Można tutaj delektować się kite i windsurfingiem. Funkcjonują także wypożyczalnie kajaków oraz świetne szkółki, w których będzie można przejść szkolenie.

3. Wieś znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. To tereny odznaczające się cechami górskimi, które w tym wypadku są związane z występującą tutaj roślinnością. Mieszkańcami parku są trzmielojady, żurawie, jelenie i jenoty.

4. W Kadynach rośnie jedno z najstarszych drzew w całej Polsce. Dąb Bażyńskiego liczy sobie ponad 700 lat. Jego wysokość to 21 metrów. Długość obwodu wynosi 1003 cm.

5. Jedną z atrakcji, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody jest Kadyński Las, rezerwat przyrody znajdujący się w gminie Tolkmicko. Na jego obszarze będziemy mogli podziwiać wiele pomników przyrody w postaci wiekowych jesionów czy buków.

6. Turyści uwielbiają “Srebrną Riwierę” – kompleks plażowy w Kadynach. Goście mają do dyspozycji piaszczystą plażę, boisko do piłki plażowej oraz tawernę.

7. Nieopodal Zalewu Wiślanego znajduje się wieża widokowa. To bez wątpienia miejsce, do którego warto się wybrać. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na okolice.

8. Przez Kadyny przebiega odcinek jednego z piękniejszych szlaków rowerowych w Polsce Green Velo. Nazywany jest Trasą Kadyńską i liczy sobie ok. 26 kilometrów. Jest to szlak w dużej mierze przebiegający przez Lasy Kadyńskie i w związku z tym zaliczamy go do tras trudniejszych i bardziej wymagających.

9. Okolice Zalewu Wiślańskiego są doskonałym miejscem na piesze wycieczki. Przez Kadyny przebiega kilka szlaków. Sporym zainteresowaniem cieszy się tzw. pętla wokół wsi Kadyny i nieco dłuższa trasa wokół Tolkmicka.

10. Miłośnicy jazdy konnej powinni bez dwóch zdań udać się do Stajni Cesarskiej w Kadynach. To idealne miejsce dla osób zaawansowanych, jak i dla tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki.

11. Nieco ponad cztery kilometry od Kadyn znajduje się Tolkmicko. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na historyczne walory. Znajdziemy tutaj kościół z XV wieku, grodzisko staropruskie i zabudowę pochodzącą z XIX wieku.

4.3/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić