Jezioro Szmaragodowe w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe Szczecin
foto – Wikipedia

Jezioro Szmaragdowe to sztuczne jezioro, które znajduje się na terenie Szczecina, a dokładniej w obrębie Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Do 1945 roku nosiło niemiecką nazwę Kreide See lub Herta See. Polska nazwa natomiast jest nadana z powodu jego koloru wody, która jest zabarwiona przez węglan wapnia, który pochodzi z kolei na skutek rozpuszczania kalcytu.

Jezioro to leży na terenie Wzgórz Bukowych, które powstały na skutek działania lądolodu, a miało to miejsce ok. 200 do 300 tys. lat temu. Do obecnego kształtu tamtejszej rzeźby terenu doszło podczas ostatniego zlodowacenia. Oddziaływanie tych zjawisk, które wtedy były obecne, spowodowało, że tereny te są wyraźnie i znacznie pofałdowane, a także występują tam liczne głazy narzutowe. W okolicy tego jeziora zaobserwować można wiele zjawisk geodynamicznych, takich jak tworze się m. in. nowych osuwisk, rynien, czy też obrywów.

Z racji tego, że w tym jeziorze występuje stosunkowo duża ilość wapnia rozpuszczonego w wodzie, są to warunki do tego, by rozwinęło się tam dużo różnych form życia. Jednak cechą typową dla tego jeziora jest rzadkie występowanie ptactwa wodnego z powodu braku trzcin i szuwarów blisko brzegów. Lasy, które znajdują się przy jeziorze wykształciły się naturalnie, bez ingerencji człowieka, a przeważają w nich zespoły buczyny nadmorskiej. W miejscach o dużym stopniu nasłonecznienia spotkać można też roślinność kserotermiczną i wiele gatunków roślin chronionych. W lasach występuje dużo ptaków, jak również ssaków, takich jak m. in. kuny, lisy i borsuki.

Zobacz więcej atrakcji w Szczecinie

W pobliżu tego jeziora znajdują się inne ciekawe miejsca i obiekty, które z pewnością mogą być czymś, co zainteresuje dużą grupę turystów odwiedzających to miejsce. Jest to więc na przykład zajazd Szmaragd, który ma wartość historyczną. W pobliżu znajdują się też pomniki przyrody, takie jak cis Warcisław i Dęby Książęce. Innym ciekawym dla turystów obiektem w tej okolicy mogą być ruiny wieży Baresela. Są to pozostałości wieży widokowej, które znajdują się na Polanie Słonecznej. Wieża ta powstała na początku XX w. i mierzyła pierwotnie ok. 30 m. Miejscem, które może spodobać się też sporej grupie turystów, jest wzgórze Widok, czyli wywyższenie terenu, które uzyskane zostało poprzez działania człowieka. Mierzy ono 55 m n. p. m. i jest to hałda, która została po dawnej kopalni kredy.

3.5/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić