12 Ciekawostek o Jeziorze Mucharskie

jezioro mucharskie
foto – Autorstwa Gambitek – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6357020

Jezioro Mucharskie, znane wcześniej jako Zbiornik Świnna Poręba, to zaporowy zbiornik retencyjny na rzece Skawa. Ze względu na urozmaiconą linię brzegową ma szansę stać się obleganym miejscem wypoczynku. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Pierwszy projekt zapory powstał już w latach pięćdziesiątych XX wieku, co czyni ją jedną z najdłużej trwających inwestycji w dziedzinie hydrotechniki.

2. Na terenie jeziora znajdowała się kiedyś tętniąca życiem wieś, Skawce. Na jej terenie funkcjonowała szkoła i linia kolejowa, a dookoła rozpościerały się sady. Ze względu na projekt stworzenia zbiornika mieszkańców wsi stopniowo przesiedlano do nowych szeregowców w Mucharzu.

3. Jedną z atrakcji Jeziora Mucharskiego jest możliwość wybrania się w rejs statkiem “Róża Wiatrów” albo gondolą “Szafir”. Ponad czterdziestominutowa podróż pozwala zobaczyć okolice z zupełnie innej perspektywy.

4. W sezonie letnim możliwe jest tutaj korzystanie z kajaków i rowerów wodnych. Warto jednak wcześniej zapowiedzieć chęć wynajmu sprzętów drogą telefoniczną.

5. Diablak Beskid Extreme Triathlon to impreza dla miłośników pływania i ludzi o dobrej kondycji fizycznej. Podczas zawodów uczestnicy muszą przepłynąć dystans o długości jednego kilometra.

6. Warto wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną, która ma długość 500 metrów i pozwala poznać sporo ciekawostek na temat samego jeziora i jego okolic. To okazja, żeby poznać historię tych terenów, zobaczyć zdjęcia skarbów znalezionych na dnie zbiornika, a także dwór w Jaszczurowej.

7. Z sezonie letnim 2020 roku na Jeziorze Mucharskim odbyły się zajęcia z jogi na deskach SUP dryfujących na tafli wody, a także spływy o zachodzie słońca. Podczas grupowego pływania można było zwiedzić trudno dostępne zakamarki jeziora.

8. “Nad Zalewem” to miejsce, w którym warto się zatrzymać podczas wycieczki w te okolice. Poza przytulnymi pokojami, na gości czekają tutaj wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków, boisko do gry, a także stanowisko do rozpalenia ogniska.

9. Jedną z często odwiedzanych atrakcji w okolicy Jeziora Mucharskiego jest staropolski dwór w Stryszowie. Obecnie jest on oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Sam dwór pochodzi z XVIII wieku i stanowi przykład rezydencji wiejskiej w stylu barokowym.

10. Miłośnicy aktywnego wypoczynku i naturalnych atrakcji powinni zajrzeć do Mysiorowej Dziury, znajdującej się w pobliżu. Jest to jaskinia szczelinowa powstała w skałach piaskowca. Warto pamiętać o tym, że w środku nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego bardzo przydadzą się latarki.

11. Do okolicznych atrakcji należy również Zamek w Suchej Beskidzkiej, zwany też Zamkiem Suskim, czyli okazała magnacka rezydencja. Tuż obok znajduje się wspaniały park dziewiętnastowieczny pełen dębów, jesionów, lip i buków.

12. Pałac Thetschlów w Jaszczurowej to miejsce, które powinni zobaczyć wielbiciele historii i architektury. Najpewniej został zbudowany w XIX wieku. W pobliżu produkowano znane jaszczurowskie piwo, a żona właściciela hodowała rasowe konie, które zdobywały uznanie na zawodach.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić