Jezioro Charzykowskie – Informacje i Ciekawostki

jezioro charzykowskie
foto – Autorstwa Ulrich Jahr, Poland – Photo collection of Ulrich Jahr, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2479341

Jezioro Charzykowskie, znane również jako Jezioro Łukomie, to przepływowe jezioro rynnowe w województwie pomorskim. Ze względu na atrakcyjne usytuowanie oraz malownicze krajobrazy, cieszy się ono sporą popularnością wśród turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Jezioro Charzykowskie ma długość przekraczającą 9 kilometrów, w najszerszym miejscu ma ponad 2 kilometry, a jego głębokość maksymalna wynosi nieco ponad 30 metrów.

2. Jezioro ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Znajdują się tutaj atrakcyjne plaże, lokale gastronomiczne, a także miejscowości, w których można skorzystać z noclegu. dodatkowym walorem są wypożyczalnie sprzętu pływackiego, dzięki którym można w pełni korzystać z uroku tej okolicy.

3. W okresie letnim okolice jeziora zamieniają się w raj dla miłośników sportów wodnych. Odbywają się tutaj wówczas imprezy żeglarskie, regaty, a także przegląd piosenki żeglarskiej. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno doświadczeni wielbiciele sportów wodnych, jak i amatorzy.

4. Jezioro Charzykowskie od strony północnej łączy się ze zbiornikiem jeziora Karsińskiego za pomocą rzeki Brdy. Gdyby traktować je jako jedno jezioro, cały akwen znalazłby się na dwunastym miejscu wśród największych jezior polskich.

5. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Jezioro Charzykowskie było największym jeziorem w Polsce zachodniej, zaś Charzykowy były wówczas największym i najpopularniejszym ośrodkiem żeglarskim.

6. Park Narodowy “Bory Tucholskie” jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Znajdują się tutaj zarówno bogate w różnorodną roślinność lasy, jak i jeziora.

7. Okolice jeziora stanowią dom dla wielu gatunków ptaków takich, jak świstunka leśna, łabędź krzykliwy, cyraneczka czy tracz bielaczek. Żyje tutaj również kilkadziesiąt gatunków motyli i dziesiątki innych owadów.

8. Charzykowy to wieś turystyczno-wypoczynkowa, która bardzo często staje się dla turystów bazą wypadową do pobliskich atrakcji, a przede wszystkim nad Jezioro Charzykowskie. To tutaj znajduje się również siedziba Parku Narodowego “Bory Tucholskie”.

9. Małe Swornegacie to miejscowość kaszubska, która zasłynęła dzięki swojej nietuzinkowej nazwie. Wieś znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i znajduje się w niej most zwodzony, dzięki któremu można przepływać między jeziorami.

10. Jezioro Charzykowskie przyciąga amatorów wędkowania, ponieważ występują w nim różne gatunki ryb słodkowodnych, które są szczególnie pożądane przez wędkarzy. Żyją tutaj między innymi okonie, sielawy, szczupaki czy liny.

11. Statek “TUR” nazywany jest piracką jednostką i zazwyczaj jest przycumowany do tutejszego pomostu. W okresie letnim można wsiąść na jego pokład i wyruszyć w rejs po jeziorze. To świetna okazja, aby całą okolicą zobaczyć z zupełnie innej perspektywy.

12. Okolice jeziora z pewnością docenią miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Okolice przecinają nie tylko liczne szlaki dla pieszych, ale również atrakcyjne ścieżki rowerowe.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić