Gołuchów turystycznie 2024 – Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Gołuchów to niewielka, malowniczo położona miejscowość w województwie wielkopolskim. Znajduje się około 16km od Kalisza, tuż przy Jeziorze Gołuchowskim. Z miastem związani są wybitni przedstawiciele rodów Leszczyńskich, Czartoryskich i Zamoyskich.

Zamek w Gołuchowie

Największą atrakcją miasta jest szesnastowieczna rezydencja Rafała Leszczyńskiego. Początkowo była to masywna, obronna budowla, jednak w XIX wieku została ona przebudowana przez Izabellę Czartoryską, która nadała zamkowi obecną formę. Arkadowy dziedziniec, strzeliste wieżyczki oraz ogromny zespół parkowy sprawiły, że dziś obiekt ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w całej Wielkopolsce. W środku znajdują się bogate kolekcje wyposażenia, które sprowadzane było z Włoch, Hiszpanii i Francji m.in. zdobione, marmurowe kominki, wspaniałe ramy okienne oraz romantyczne mozaiki.
Obecnie Zamek w Głuchowie stanowi oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. W środku podziwiać można dzieła sztuki, a do jednych z najważniejszych eksponatów zalicza się kolekcja zabytkowych greckich waz.
Budynek gospodarczy na ternie kompleksu zajmowany jest obecnie przez Muzeum Leśnictwa. Znajduje się tu m.in duża kolekcja różnych gatunków roślin, wystawa dziewiętnastowiecznych ksiąg drzewnych oraz ekspozycja przedstawiająca rozwój leśnictwa na terenie Polski. W ramach Muzeum funkcjonuje również Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie zobaczyć można nie tylko te ogromne ssaki, ale również koniki polskie, dziki i daniele.

Pozostałe atrakcje Gołuchowa

Lasy w pobliżu Gołuchowa kryją wiele grobów i pomników upamiętniających żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej z rąk hitlerowskich w masowej egzekucji. Zaledwie trzy kilometry od miejscowości znajduje się również Kamień św. Jadwigi – kamień narzutowy będący pomnikiem przyrody. Tej to największy głaz tego typu w Wielkopolsce i szósty co do wielkości w całej Polsce. Jego obwód wynosi ponad 22 metry, a wysokość ponad 3,5 metra. Według legendy pod kamieniem śpią żołnierze, którzy polegli w starciu z Tatarami, jednak Święta Jadwiga poprosiła Matkę Boską by ta zmieniła ich śmierć w długi sen, podczas którego żołnierze czekać mają na kolejny sygnał do walki i obrony kraju.
Dużą atrakcją jest również samo Jezioro Gołuchowskie. W ciepłych miesiącach kwitnie tu turystyka wodna (głównie kajakarstwo, żeglarstwo i wędkarstwo), odbywają się liczne wydarzenia sportowe i kulturowe. W pobliżu znajdują się boiska, domki letniskowe oraz liczne bary i restauracje.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić