12 Ciekawostek o Ergo Arena

ergo arena
foto – Autorstwa Lisarlena Arlena Witt – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11177592

Ergo Arena – hala widowiskowo-sportowa położona na granicy Gdańska i Sopotu, przy placu Dwóch Miast 1. Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

1. Budowa obiektu trwała w latach 2007-2010. Koszt budowy wyniósł 346 mln zł. Oficjalne otwarcie miało miejsce 18 sierpnia 2010 r. Sponsorem tytularnym jest Ergo Hestia. Operatorem jest Hala Gdańsk-Sopot Sp. z o.o.

2. Wymiary zewnętrzne budynku wynoszą 214 m x 180 m, przy wysokości 30,73 m. Powierzchnia użytkowa wynosi 42 840,20 m2, a powierzchnia płyty głównej 4000 m2. Całkowita liczba miejsc, łącznie z miejscami stojącymi na płycie, wynosi 15 000.

3. W 2009 r. władze Sopotu i Gdańska przesunęły granice administracyjne miast w ten sposób, by dzieliły arenę dokładnie na pół. Od 2012 r. adres Areny w obydwu miastach jest identyczny.

4. Pierwszą imprezą, jaka się tu odbyła, był towarzyski mecz w siatkówkę mężczyzn między reprezentacjami Polski i Brazylii. Miało to miejsce 18 sierpnia 2010 r. Polska wygrała wówczas 3:2.

5. Do Ergo Areny można dojechać Szybką Koleją Miejską, autobusem, tramwajem lub trolejbusem. Przy obiekcie znajduje się oświetlony i monitorowany parking na ok. 90 rowerów.

6. Przy obiekcie znajduje się również parking samochodowy. Wjazd na parking od strony Gdańska możliwy jest Drogą Zieloną lub ulicą Gospody, natomiast od strony Sopotu Drogą Zieloną lub ulicą Łokietka. Parking w dniu wydarzeń jest płatny. Ceny różnią się w zależności od tego, czy jest to impreza komercyjna, czy imprezy sportowe ligowe i pucharowe. Niepełnoprawni parkują bezpłatnie.

7. W wybrane dni istnieje możliwość zwiedzania Ergo Areny z przewodnikiem, z zastrzeżeniem, że muszą być przynajmniej 2 chętne osoby, Podczas oprowadzania zwiedzający usłyszą ciekawostki związane z budową Areny, jej historią, zasadami funkcjonowania i na temat imprez, które tu się odbywają. Zobaczą strefę „backstage”, szatnię zawodników, garderoby gwiazd czy jedną z lóż VIP-owskich. Czas oprowadzania wynosi ok. 60 min. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Ergo Areny.

8. Bilety na zwiedzanie można zakupić 10 min. przed rozpoczęciem każdej wycieczki, w kasie nr 2 przy wejściu A1. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł. W ofercie są również bilety rodzinne i grupowe. Honorowana jest Sopocka Karta Turysty. Dla dzieci do lat 5 obowiązuje wstęp wolny.

9. Na terenie Ergo Areny mieści się Rehasport Clinic, centrum oferujące usługi z zakresu ortopedii, diagnostyki obrazowej i rehabilitacji.

10. Classic Restaurant świadczy usługi cateringowe i w czasie imprez w Ergo Arenie oferuje napoje oraz ciepłe i zimne przekąski w punktach gastronomicznych rozmieszczonych na terenie hali. Prowadzi również pub sportowy, czynny przez cały tydzień. W ofercie są dania kuchni włoskiej i amerykańskiej, „z polskim akcentem”.

11. Na koncertach w Ergo Arenie występowały takie gwiazdy jak Lady Gaga, Rammstein, Depeche Mode, Lenny Kravitz, Armin van Buuren, Sting, Jean Michel Jarre, Andrea Bocelli czy Iron Maiden. Występował tu również Cirque du Soleil.

12. Na hali Ergo Areny swoje ligowe mecze rozgrywają drużyna siatkarzy Trefla Gdańsk i drużyna koszykarzy Trefla Sopot oraz drużyna siatkarek Atomu Trefl Sopot.

3.6/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić