Alwernia • Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia by Skyblue / Wikipedia

Alwernia to niewielkie miasto w województwie małopolskim. Jego nazwa pochodzi od La Verny – toskańskiej góry, na której Franciszek z Asyżu uzyskał stygmaty w XIII wieku.

Miasto założył polski pielgrzym i kasztelan Krzysztof Koryciński, który podróżował po świętych miejscach we Włoszech. Po powrocie w 1616 roku przekazał część swoich ziem i ufundował pierwszy klasztor. Niedługo po tym, na dzisiejszych terenach Alwerni, powstała osada, która szybko zasłynęła jako ważny ośrodek religijny w regionie.

Klasztor bernardynów

Najważniejszym zabytkiem miasta jest klasztor bernardynów, który powstał w latach 1625- 1656. Niewielki, kameralny klasztor zamieszkiwany był przez zaledwie kilkunastu zakonników, jednak zasłynął wśród rodów królewskich i odwiedzany był m.in. przez Jana III Sobieskiego i Stanisława Augusta. W środku głównego kościoła znajduje się obraz przedstawiający Jezusa w koronie cierniowej, który prawdopodobnie powstał w Konstantynopolu. Barokowy kościół charakteryzuje się wysoką na 55 metrów wieżą oraz malowniczym ulokowaniem na wzgórzu Podskale.

Pozostałe atrakcje miasta Alwernia

Kaplica św. Floriana. Dziewiętnastowieczna, eklektyczna, niewielka budowla leży w otoczeniu 6 wiekowych dębów, które stanowią pomniki przyrody. W środku znajduje się ołtarz oraz dwie rzeźby przedstawiających świętych: św. Jacka i św. Józefa.

Ważną atrakcją miasta jest Muzeum Pożarnictwa – najstarsze tego typu muzeum w Polsce. Znajdują się tu takie eksponaty jak wozy konne z początku XX wieku, sikawki, pierwsze motopompy, medale i odznaczenie oraz umundurowanie i wyposażenie strażackie z różnych dekad. Dodatkowa wystawa zawiera eksponaty związane z historią miasta oraz dziejami klasztoru bernardynów.

Okolice Alwerni

Spędzając letni urlop w Alwerni możemy wybrać się nad lokalny zalew Skowronek. Znajdują się tu strzeżone kąpieliska i dobrze przystosowane do wypoczynku plaże, stanowiska wędkarskie, pola namiotowe oraz infrastruktura gastronomiczna.

Niedaleko od miasta znajduje się Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach oraz ruiny zamku Lipowiec. Zaledwie 16 kilometrów dzieli miasto od Zatoru, gdzie znajduje się największy w Polsce park rozrywki Zatorland – karuzele, tematyczne budynki oraz wysokie kolejki to doskonała zabawa dla całej rodziny.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić