10 popularnych atrakcji dla dzieci w Wielkopolsce

wielkopolska atrakcje dla dzieci
foto – Pixabay

Województwo wielkopolskie znajduje się w środkowo-zachodniej części Polski na Pojezierzu Wielkopolskim. Stolicą tego województwa jest Poznań, choć to nie jedyne miejsce warto odwiedzenia. Dla wielu turystów jedną z największych atrakcji tego regionu jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w latach pięćdziesiątych. Bez wątpienia ta część Polski obfituje w atrakcje, które staną się źródłem radości również dla najmłodszych.

Gdzie warto się wybrać na wycieczkę z dziećmi? Gdzie spędzić weekend w Wielkopolsce?  Oto kilka wybranych propozycji, które z pewnością zachwycą młodych turystów.

1. Park Makiet Mikroskala

Park Makiet Mikroskala znajduje się w Koninie. W środku znajdziemy ponad pięćdziesiąt makiet modelarskich. Warto podkreślić, że wiele z nich można samodzielnie wprawić w ruch. Tematyka makiet jest niezwykle zróżnicowana. Z jednej strony będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądało legendarne lądowanie w Normandii czy atak atomowy na Hiroszimę, a z drugiej strony będziemy mogli zobaczyć realistyczne tsunami czy słup drogowy w Koninie. Na terenie obiektu znajduje się dodatkowo całkiem sporo atrakcji innego rodzaju, m.in. kino 6D czy atrakcyjny park zabaw.

Świętojańska 20H, Konin

2. Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

To zdecydowanie miejsce, do którego trzeba udać się z dziećmi, będąc w pobliżu. Na terenie obiektu będzie można podziwiać budowle ważne z perspektywy całego regionu. Pięknie wykonane elementy zabudowy Wielkopolski, ratusze, kościoły czy pałace. Każda z miniatur jest fantastycznym odwzorowaniem pierwowzoru. Twórcy zadbali o najdrobniejszy nawet szczegół, co sprawia, że każda z budowli jest pewnego rodzaju majstersztykiem.

Fabryczna, Pobiedziska3. Mosińska Kolej Drezynowa

To zdecydowanie atrakcja dla osób, które pragną spędzać wypoczynek w sposób aktywny i ekscytujący. Przejażdżka drezyną to nie lada atrakcja, a także gwarancja świetnej zabawy. Po drodze czakają nas wspaniałe widoki oraz szereg dodatkowych atrakcji. Trasa przebiega przez Wielkopolski Park Narodowy i umożliwia podziwiania Jeziora Kociołek, Jeziora Budzyńskiego czy Studni Napoleona.

Budzyńska, Mosina

4. Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu

To nietypowe i absolutnie intrygujące miejsce powstało w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. Głównymi inicjatorami byli profesor Ryszard Kostecki, Stanisław Kirkor oraz Marian Jeliński. Na miejscu dowiemy się sporo o pszczelarstwie, które w Polsce ma dosyć długą historię. Będziemy mogli również zgłębić temat jedwabnictwa. To miejsce, do którego warto udać się z dziećmi. Wartość edukacyjna odgrywa tutaj pierwszorzędną rolę, aczkolwiek eksponaty w postaci nietuzinkowych uli robią wrażenie również na osobach, które z pszczelarstwem nie mają nic wspólnego. To idealne miejsce na spędzenie ekscytującego i bardzo ciekawego dnia w plenerze.

Poznańska 35, Swarzędz

5. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Idealne miejsce dla osób, które pragną poznać rzeczywistość wielkopolskich chłopów. To przede wszystkim miejsce, w którym udało się zgromadzić elementy drewnianej architektury wiejskiej. Niemałą atrakcją jest punkt gastronomiczny, w którym będzie można skosztować lokalnych rarytasów. To idealne miejsce na rodzinny spacer, podczas którego będzie można sporo dowiedzieć się o dawnych obyczajach. Park jest świetnie urządzony i pozwala na zanurzenie się w historii, która na jego terenie jest niemal namacalna.

Dziekanowice 23, Lednogóra

6. Parowozownia Wolsztyn

Niezwykły zabytek w Wolsztynie, który z pewnością przypadnie do gustu młodym entuzjastom kolei. Jej historia sięga jeszcze końcówki XIX wieku. Obecnie jest prawdziwym ewenementem na skalę światową. Zdecydowanie warto się jej przyjrzeć z bliska i na własnej skórze przekonać się, jak działa.

Fabryczna 1, Wolsztyn

7. Muzeum Arkadego Fiedlera

Muzeum Arkadego Fiedlera znajduje się w Puszczykowie tuż pod Poznaniem. Arkady Fiedler był cenionym reportażystą i podróżnikiem i to w jego domu rodzinnym obecnie znajduje się muzeum. Już za życia podróżnika jego pamiątki z podróży cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W związku z tym Arkady zdecydował się na stworzenie wystawy, która będzie powszechnie dostępna. Zbiory są niezwykle zróżnicowane. Z jednej strony będziemy mogli podziwiać wspaniałe artefakty z Afryki, jak rytualne maski czy ręcznie wykonane rzeźby, ale ciekawym elementem są również przedmioty związane z II Wojną Światową, której Fiedler był czynnym uczestnikiem.

Juliusza Słowackiego 1, Puszczykowo

8. Park Dzieje w Murowanej Goślinie

Park Dzieje to historyczny park i miejsce, które od dawna cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. To miejsce, w którym historia przeplata się ze wspaniałą zabawą. Miejsce idealne dla dzieci ciekawych otoczenia oraz historii swoich przodków. W parku będziemy mogli brać udział w pokazach sokolniczych, ale również poznać staropolskie gry i zabawy. Warto zjawić się tutaj latem. W tym okresie najwięcej się tutaj dzieje. Dzieci uwielbiają przedstawienia teatralne i różnego rodzaju warsztaty.

Chabrowa, Murowana Goślina

9. Muzeum Dwóch Imperiów

Muzeum Dwóch Imperiów to nie lada gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen. Trzeba przyznać, że lokalizacja jest dosyć nietypowa, ponieważ muzeum mieści się w dworze Gorzeńskich, który pochodzi z XVIII wieku. Jest efektem pasji właściciela, który przez lata kompletował zbiory, by finalnie podzielić się nimi z innymi pasjonatami. W środku znajdziemy różnego rodzaju artefakty związane ze Star Wars, począwszy od pięknie wykonanych figur, a skończywszy na modelach Lego.

Witaszyce

10. Gród Pobiedziska

Gród Pobiedziska to kolejne miejsca na mapie województwa wielkopolskiego, które pozwoli nam przenieść się w czasie i poznać historię ówczesnych mieszkańców. Jest to gród wczesnośredniowieczny, ale jego największą atrakcją jest wystawa maszyn oblężniczych. Idea powstania tego miejsca w dużej mierze opierała się na tym, by uświadomić współczesnym ludziom, jak niegdyś wyglądały kwestie obronne i na czym polegały.

Fabryczna 68, Pobiedziska

4.4/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić