Wasilków turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Radosław Drożdżewski / Wikipedia

Wasilków to podlaskie miasto, które leży w dolinie rzeki Supraśl. Odkrycia archeologiczne świadczą o występowaniu tu pierwszych osadników już przeszło 9 tysięcy lat temu. Miasto zostało założone przez Zygmunta Augusta w 1566 roku i w ciągu kolejnych wieków osiedlało się tu coraz więcej ludności z okolicznych miejscowości. Dopiero podczas II wojny światowej Wasilków podupadł za sprawą wejścia wojsk niemieckich i rosyjskich.

Zabytki Wasilkowa

1. Kościół Przemienienia Pańskiego – wybudowany pod koniec XIX wieku i wyremontowany po zniszczeniach wojennych w roku 1944. Świątynia reprezentuje styl romański, posiada jednak liczne elementy gotyckie. W środku podziwiać można piękną Drogę Krzyżową, chrzcielnicę z 1860 roku oraz drewniany, rzeźbiony konfesjonał.

2. Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta. Wybudowana została w stylu bizantyjsko-ruskim i pochodzi z 1853 roku. Zdobi ją monumentalna, klasycystyczna brama z wieloma zdobieniami oraz liczne kopuły i wieżyczki.

3. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej – umiejscowione w Świętej Wodzie czyli na legendarnym terenie, które – według podań ludowych – uzdrowiło wiele osób. Obok świątyni znajduje się grota z cudownym strumieniem oraz liczne krzyże, kaplice i sadzawki, a cały kompleks określany jest Błoniami Jana Pawła II.

4. Cmentarz żydowski – zabytkowy teren cmentarny z połowy XIX wieku. Obecnie na jego obszarze znajdują się odremontowane alejki i lapidarium.

Pozostałe atrakcje miasta

Wasilków leży nad pięknym zalewem, którego duża część obszaru jest pokryta różnymi roślinami. Wydzielony został jednak specjalny teren z plażą, gdzie latem rozwija się turystyka. W ciepłych miesiącach korzystać można m.in. z wyciągu do nart wodnych. Choć większość okolic zalewu pokryte jest roślinnością, znajduje się tu wiele alejek i ścieżek umożliwiających spacer dookoła zbiornika, jak i liczne pomosty i wodna zapora. Wasilków to również doskonała baza wypadowa do poznawania całego regionu – znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Białegostoku, Puszczy Knyszyńskiej oraz wielu niewielkich, podlaskich miejscowości, które słyną z wspaniałych krajobrazów, smacznej kuchni regionalnej i dużej liczby zabytków.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

5/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić