Stare Jabłonki Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

stare jablonki
foto – Autorstwa Keller OE – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6746530

Stare Jabłonki to niewielka wieś znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, a zatem w północnej części Polski. Liczba ludności nie przekracza siedmiuset osób.

Według historycznych źródeł Stare Jabłonki istniały już w drugiej połowie XVI wieku. W momencie wybuchu II Wojny Światowej Stare Jabłonki były zamieszkiwane przez niespełna trzysta osób. Obecnie jest to miejscowość atrakcyjna z perspektywy turystów pragnących rozkoszować się dobrodziejstwem Mazur, jednego z piękniejszych regionów Polski.

Co warto wiedzieć o tej miejscowości i jak można spędzić czas, będąc w Starych Jabłonkach?

1. Nazwa może wprowadzać w błąd, bo w rzeczywistości najważniejszymi i najbardziej cenionymi drzewami na terenie wsi były sosny. W latach trzydziestych zainteresowanie tutejszymi sosnami wykazywali przede wszystkim Niemcy, którzy wykorzystywali drzewo w swoim przemyśle lotniczym. Wyrąb lasów był wówczas głównym źródłem dochodu dla mieszkańców wsi.

2. Od 2004 roku w Starych Jabłonkach organizowany jest Mazury Open, popularny i przyciągający wielu entuzjastów międzynarodowy turniej siatkówki plażowej z cyklu World Tour.

3. Przez Stare Jabłonki przebiega niezwykle atrakcyjny szlak pieszy, który zaczyna w Olsztynie, przebiega przez kilkanaście miejscowości, mając swój koniec w Lipowcu. Trasa liczy sobie ok. 130 kilometrów i zdecydowanie warto skusić się na wybrany odcinek, bo przebiega przez najpiękniejsze okolice.

4. Jedną z najważniejszych atrakcji Starych Jabłonek jest Jezioro Szeląg Mały. To malownicze jezioro otoczone niemal z każdej strony bujnymi lasami. Posiada również wyznaczoną plażę dla mieszkańców i turystów.

5. W okolicy jeziora bez problemu będzie można wypożyczyć rowery wodne i warto skusić się na taką atrakcję. Przejażdżka zapewnia dużo wizualnych wrażeń i możliwość zrelaksowania się w przepięknej scenerii.

6. Miłośnicy wędkarstwa będą mogli wykupić specjalne pozwolenie upoważniające ich do wędkowania nad Szelągiem Małym. Warto podkreślić, że jezioro cieszy się pierwszą klasą czystości. W jeziorze znajdują się sandacze, węgorze, leszcze i szczupaki.

7. Nieopodal znajduje się wspaniały rezerwat przyrody “Sosny Taborskie”. Jego historia sięga ponad dwustu lat wstecz. To właśnie na terenie tego rezerwatu będzie można podziwiać słynne również poza granicami naszego państwa sosny taborskie, sięgające nawet do czterdziestu metrów wysokości.

8. W znajdującej się raptem dziesięć kilometrów od Starych Jabłonek Ostródzie znajduje się godne polecenia i odwiedzenia muzeum, które co ciekawe znajduje się w starodawnym zamku krzyżackim. To prawdziwa gratka dla miłośników historii oraz osób, które po prostu uwielbiają uzupełniać głowy nową wiedzą, dowiadując się interesujących rzeczy na temat danego regionu.

9. Warto wybrać się na spacer na Leśną Ścieżkę Edukacyjną “Nad Szelągiem”. Na trasie znaleźć można tabliczki z interesującymi opisami i rozwinięciem zagadaniem z zakresu dendrologii.

10. Warto także wybrać się na spacer nad jezioro Szeląg Wielki. Według wielu jest to jedno z najpiękniejszych mazurskich jezior.

11. Bez wątpienia warto wybrać się w rejs po Kanale Elbląskim. To kanał będący ewenementem na skalę światową. Liczy sobie ponad 130 lat i posiada lądowy system przewozu statków.

12. Miłośnicy sportów wodnych będą mogli wybrać się na rejs kajakowy. Do dyspozycji jest  szlak kajakowy liczący sobie 18 kilometrów. Trasa zaczyna się w Starych Jabłonkach i kończy w Ostródzie.

 

3.8/5 - (5 votes)
1 comment
  1. Wieś Stare Jabłonki to wspaniałe miejsce dla tych którzy lubią i szanują ciszę i kontakt z naturą.Polecam na spędzenie kilku dni w otoczeniu jeszcze nie zdegradowanej przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić