Przewięź – Atrakcje i ciekawe miejsca 2024

fotografia – Wikipedia

Opuszczając Szlak Wielkich Mazurskich Jezior i kierując się na wschód, dociera się do Pojezierza Augustowskiego. Rejon ten znajduje się na terenie województwa podlaskiego i obejmuje tereny Równiny Augustowskiej. Tutaj występuje duża grupa jezior, trochę mniej znana niż na Mazurach. Są tacy, którzy bez wahania twierdzą, że augustowskie jeziora są bardziej urokliwe niż mazurskie. Niewątpliwie sporo w tym racji, zwłaszcza jeśli się porówna natężenie ruchu turystycznego w okresie letnim. Mniej wypoczywających osób to większy spokój. I właśnie w takim miejscu położona jest miejscowość Przewięź. Co prawda bliska odległość od Augustowa nie będzie gwarantowała pełni spokoju nie obniża to w żaden sposób atrakcyjności tego miejsca.

„Patelnia” w Przewięzi

Bardzo znana plaża znajdująca się w miejscowości Przewięź nazwana została „Patelnią”. W zasadzie każdą plażę można tak określić, zwłaszcza wypełnioną opalającymi się w okresie letnim ludźmi. Ale „Patelnia” w Przewięzi to nie jest zwykła plaża. O jej niezwykłości decyduje to, że znajduje się ona na zboczu sporej skarpy. Promienie słoneczne operując w pogodne słoneczne dni padają na opalających się na niej ludzi pod dużym kątem. Kąt padania promieni dostosowany jest do kąta nachylenia powierzchni na którą padają. A nachylenie skarpy jest na tyle duże, że znajdujące się tam osoby „smażą” się w promieniach słonecznych niczym na patelni. Ten fakt zadecydował, że plaża nazwana została „Patelnią”

Plaża znajduje się nad brzegiem jeziora Białe. Wypełniona jest piaskiem co w połączeniu z silnie operującymi promieniami słonecznymi sprawie że piasek nagrzewa się tak mocno, że aż parzy w stopy.
Jak komuś znudzi się opalanie może zanurzyć się w wodach jeziora. Zejście ze skarpy jest bardzo łatwe, ponieważ co kilkanaście metrów znajdują się odpowiednia miejsca ułatwiające to. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i przejrzysta. Przejrzystość wody jest tak niewiarygodna, że stojąc zanurzonym po szyje w wodzie, wyraźnie widać palce u stóp. Dodatkowym argumentem zachęcającym do kąpieli jest mała ilość wodorostów przy brzegu co sprawie, że kąpiel jest przyjemna i bezpieczna.

Plaża to nie jedyna atrakcja Przewięzi. W miejscowości tej znajduje się śluza łącząca dwa jeziora: Białe i Studzieniczne. Różnica poziomów wynosi zaledwie 86 centymetrów nie zmienia to faktu, że miejsce to jest bardzo atrakcyjne. Śluza jest zabytkowa, została zbudowana w latach 1826-1827 i w niezmienionym stanie służy do dziś.

Przewięź oferuje przebywającym w niej wczasowiczom możliwość uprawiania sportów wodnych. Znajdują się tam wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków oraz skuterów wodnych. Zróżnicowanie oferowanego sprzętu zapewnia kilka wypożyczalni.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić