10 Ciekawostek o Metropolia Gdańsk

CH metropolia
foto – Autorstwa Artur Andrzej – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15586458

Galeria Metropolia w Gdańsku – mieści się przy ul. Kilińskiego 4, w dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Czasami nazywana bywa również Centrum Hevelius. Kompleks pełni przede wszystkim funkcję handlowo-usługową, jednak na jego terenie umiejscowione są również biura oraz czterogwiazdkowy Focus Hotel Premium Gdańsk, oferujący 135 pokoi hotelowych.

1. Budowa obiektu miała miejsce w latach 2013-2016. Całkowita powierzchnia budynków wynosi 86 tys. m2, przy czym powierzchnia handlowa zajmuje 33,7 tys. m2. Za projekt architektoniczny odpowiadała Grupa Projektowo-Inwestycyjna BASS z Gdańska. Inwestorem i generalnym wykonawcą była spółka Przedsiębiorstwo Budowlane Górski z Gdańska. Oficjalne otwarcie galerii miało miejsce 22 października 2016 r.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

2. Obiekt podzielony jest na pięć tematycznych części. Na terenie galerii znajduje się ponad 80 lokali handlowo-usługowych, lokale gastronomiczne oraz utrzymana w stylu street food Stacja Food Hall, gdzie mieści się ponad 20 restauracji, 3 bary i studio kulinarne. Wśród atrakcji można również wymienić kino, strefę czytelniczą i strefę gier planszowych, tor z gokartami, arenę do laser tag, szkołę tańca oraz salę zabaw dla dzieci.

3. Galeria Metropolia czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-21:00 oraz w niedziele w godz. 10:00-20:00. Inne godziny otwarcia dotyczą Kinguin Esports Lounge, Merkus, Tone Zone, Kino Helios, Crazy Cart, Laser Wars, Stacji Food Hall oraz Centrum U7.

4. Wśród lokali mieszczących się w Galerii Metropolia można wymienić sklep spożywczy Merkus, TXM, Zoo Delikatesy, Drogerię Hebe, Super Brand Outlet Home, Sinsay, KiK, salon rowerowo-motoryzacyjny BIKE MOTO czy Media Expert.

5. Parking, oferujący w sumie prawie 1500 miejsc postojowych ,podzielony jest na dwie strefy. Parking zewnętrzny mieści się przy hotelu Focus i posiada 388 miejsc postojowych. Pierwsza godzina jest bezpłatna, druga kosztuje 2 zł, trzecia i czwarta – 3 zł, a od piątej godziny wynosi 4 zł za każą rozpoczętą godzinę. Możliwe jest również kupno abonamentu miesięcznego w wysokości 130 zł. Parking wewnętrzny mieści się na poziomach 0, 3 i 4 Galerii Metropolia i oferuje 1100 miejsc postojowych. Pierwsza godzina jest bezpłatna, druga godzina to koszt 2 zł, trzecia godzina – 3 zł, a każda następna rozpoczęta godzina kosztuje 4 zł. Abonament miesięczny wynosi 150 zł. Klienci kina Helios są upoważnieni do trzech bezpłatnych godzin, przy czym bilet parkingowy należy okazać w kasie kina.

6. W pobliżu Galerii zlokalizowane są przystanki tramwajowe i autobusowe. Z obiektu można również wyjść prosto na dwa perony dworca PKP Wrzeszcz, gdzie kursuje PKP, Szybka Kolej Miejska oraz Pomorska Kolej Metropolitalna. Dla rowerzystów przewidziane są stojaki rowerowe oraz stacja naprawcza.

7. Wśród szczególnych miejsc na terenie centrum warto wymienić Kinguin Esports Lounge. Na ponad 500 m2 wytyczono cztery bootcampy, czyli pokoje do rozgrywania meczów esportowych. W każdym przewidziano miejsce dla pięcioosobowych drużyn wraz z trenerem. Do wyboru jest większość popularnych gier.

8. Centrum U7 ma 1500 m2 powierzchni i jest największą kręgielnią w Polsce Północnej. Na lokal składa się 17 torów bowlingowych, a także 5 stołów bilardowych i 4 stanowiska darts. Czynny jest od czwartku do niedzieli w godz. 10:00-00:00 oraz w piątki i w soboty w godz. 10:00-01:00.

9. Laser Wars – Laserowe Centrum Rozrywki oferuje największy laser tag (laserowy paintball) w Polsce i jednocześnie jeden z największych na świecie. Gra odbywa się w tym samym czasie na czterech arenach przedstawiających kosmiczne krainy. Jednocześnie w zabawie może wziąć udział maksymalnie 20 osób. W Laserowym Centrum Rozrywki istnieje ponadto możliwość organizacji imprez, np. urodzin.

10. W Crazy Cart można spróbować jazdy gokartami driftem, czyli w warunkach kontrolowanego poślizgu. Niewielkich rozmiarów pojazdy wyposażone są w kierownicę, siedzisko, hamulec ręczny i trzy kółka, które mają możliwość obrotu o 360 st. Crazy Cart czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-21:00, w soboty w godz. 12:00-21:00 oraz w niedziele w godz. 12:00-20:00.

3.7/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić