You are currently viewing 20 Intrygujących Ciekawostek o Gorylach 🦍
foto – Pixabay

Goryle to największe małpy naczelne żyjące na świecie, zaliczane do rodziny człowiekowatych. Kojarzą się z wielką siłą i groźną miną, ale zwierzęta te zasługują na o wiele więcej uwagi i odczarowanie stereotypów wytworzonych przez popularne filmy z nimi w roli bestii. Co warto wiedzieć na temat goryli? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na ich temat.

1. Sam fakt, że należą do rodziny człowiekowatych oznacza, że mają wyprostowaną sylwetkę, są stworzeniami inteligentnymi, a także potrafią wytwarzać proste narzędzia i z nich korzystać. Ludzie dzielą z gorylami aż 98,3 procent DNA, dlatego zwierzęta te określa się najbliżej z nami spokrewnionymi zaraz po szympansach.

2. Wbrew pozorom goryle mają bardzo łagodną naturę i nieprowokowane nie atakują innych zwierząt. Nie mają ku temu powodów, tym bardziej że są roślinożerne.

3. Dorosły goryl potrzebuje codziennie około 20 kilogramów pokarmu na dzień. Goryle żywią się przede wszystkim korzeniami, owocami, korą niektórych drzew oraz pędami. Znajdują się w nich wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebują, aby prawidłowo funkcjonować.

4. Goryl jest od czterech do dziesięciu razy silniejszy od przeciętnego człowieka, a siła nacisku jego szczęki jest większa niż w przypadku lwów.

5. Jest to jeden z niewielu gatunków zwierząt, który ma silne skłonności do koprofagii. Oznacza to, że goryle od czasu do czasu zjadają własne odchody.

6. W naturalnych warunkach goryle występują wyłącznie w Afryce, a przede wszystkim na terenie Rwandy, Ugandy, Angoli, Gabonu, Kongo czy Nigerii.

7. Największy zbadany goryl na świecie mierzył nieco ponad 180 centymetrów wysokości i ważył ponad 220 kilogramów. Ich masywna postura sprawia, że należą do wyjątkowo silnych zwierząt.

8. Goryle są bardzo towarzyskie i chętnie spędzają czas w większych stadach. Potrafią porozumiewać się za pomocą specyficznych dźwięków, a także za pomocą mimiki i gestów.

9. W bajkach, w których występują goryle, można zaobserwować, że stworzenia te stają wyprostowane i uderzają zaciśniętymi pięściami w swoją klatkę piersiową. Gest ten można zauważyć również w naturze. Oznacza on, że goryl ma świetny humor, ale również, że może czuć się zagrożony. Agresywnie najczęściej zachowuje się zagrożony samiec alfa, których chce bronić stada.

10. Goryle zdecydowanie preferują pozostawanie na lądzie, co jest uwarunkowane ich dużą wagą. Zdarza się jednak, że lżejsze samice i młode wspinają się po drzewach,

11. Dłonie goryli posiadają linie papilarne, a układ linii każdego z nich jest unikatowy i niepowtarzalny. Poza nimi taką cechę mają również ludzie oraz misie koala.

12. Nazwa goryl pochodzi z języka greckiego, w którym słowo “gorillai” oznaczało dokładnie “plemię owłosionych kobiet”. Pochodzi ona z V wieku przed naszą erą, a jego twórcą był żeglarz z Kartaginy, którego statek dotarł wtedy na tereny dzisiejszego Sierra Leone.

13. Ciąża goryla trwa około 250 dni. Młode na początku są zależne od swojej matki, a później po prostu potrzebują jej towarzystwa, o czym świadczy fakt, że sypiają tuż obok niej przez pięć lat. Następnie odchodzą, aby z innymi osobnikami zakładać nowe stada.

14. Do dnia dzisiejszego widziano tylko jednego goryla dotkniętego albinizmem. Trafił on do ogrodu zoologicznego w Barcelonie i otrzymał imię Snowflake, co oznacza “płatek śniegu”.

15. W warunkach naturalnych goryle żyją około dziesięciu lat, co jest wynikiem bardzo kontrastującym z wiekiem, jakiego dożywają goryle w zamknięciu. W tym wypadku mogą żyć nawet do sześćdziesięciu lat.

16. Badania dowiodły, że za pomocą gestów goryle są w stanie snuć bardzo rozbudowane opowieści. Jeden z goryli opowiedział w ten sposób o swojej matce, którą zabili kłusownicy. Dowiedziono również, że goryle cechują się różnymi osobowościami i są zdolne odczuwać takie emocje, jak żal, współczucie czy rozpacz.

17. Wspólny posiłek goryli to ten czas, kiedy najchętniej nucą pod nosem i wymyślają nowe melodie. Świadczy to nie tylko o tym, że jedzenie zapewnia im szczęście, ale również, że są skłonne do zabawy w grupie.

18. Dojrzałe goryle płci męskiej charakteryzują się tak zwanymi “srebrnymi plecami”. Biała sierść na plecach nie ma nic wspólnego z podeszłym wiekiem, ale właśnie z osiągniętą dojrzałością.

19. Goryle są bardzo opiekuńcze nie tylko wobec przedstawicieli tego samego gatunku. Odnotowano przypadki, kiedy goryle w ogrodach zoologicznych opiekowały się dziećmi, które jakimś cudem dostały się na ich teren.

20. W warunkach naturalnych największymi zagrożeniami dla goryli są lamparty, które dzięki zdolności kamuflażu pozostają niezauważone do ostatniego momentu, oraz kłusownicy. Mimo sporej populacji naukowcy ostrzegają, że zwierzęta te w krótkim czasie mogą znaleźć się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.