12 Ciekawostek o Forum Gdańsk

forum gdańsk
foto – Autorstwa Аимаина хикари – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76249100

Forum Gdańsk – położone jest przy ulicy Targ Sienny 7, w gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Pełni funkcję galerii handlowej. Na terenie obiektu znajduje się Kanał Raduni, sztuczny przekop rzeki Radunia.

1. Forum Gdańsk powstało na miejscu dawnych terenów handlowych, a mianowicie Targu Siennego i Targu Rakowego. Przed budową znajdowały się tu tory kolejowe oraz dawne zabudowania pawilonów handlowych z XX w., funkcjonujących pod nazwą Gildia. Obiekt powstawał w latach 2015-2018. Głównym architektem przedsięwzięcia była spółka Sud Architekt Polska sp. z o.o. Właścicielem obiektu jet Multi Poland sp. z o.o.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

2. Ze względu na lokalizację nad Kanałem Raduni, obiekt miał początkowo nosić nazwę Forum Radunia. Umiejscowienie galerii nad kanałem przysporzyło ponadto dodatkowych problemów. Potrzebna była jego przebudowa i stworzenie drugiego dna, co spotkało się z protestami.

3. Otwarcie Forum Gdańsk miało miejsce 26 maja 2018 r. Początkowo obiekt miał zostać otwarty 16 maja 2018 r., jednak nie udało się uzyskać na czas stosownych pozwoleń. W związku z opóźnieniem zorganizowana została kampania reklamowa „Po falstarcie – gotowi na otwarcie”. W pierwszy weekend miejsce to odwiedziło ok. 180 tys. osób.

4. Forum Gdańsk podzielone jest na trzy strefy: Bulwar (The Boulevar), Dziedziniec (Modern Court), Ulica (The Street).

5. Forum Gdańsk czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 09:00-21:00. Inne godziny otwarcia mają takie placówki jak Rossmann, Eurospar, McDonald’s, Billy’s, Helios, Jungla Coctail & Tapas Bar, Max Premium Burgers oraz lokal świadczący usługi krawieckie. Czasowo zamknięte jest Monastico.

6. W galerii zlokalizowanych jest 220 sklepów, 31 lokali gastronomicznych oraz dwupoziomowe kino Helios, oferujące 9 sal kinowych. Powierzchnia obiektu wynosi 62 tys. m2. Składa się z jednego poziomu podziemnego, parteru i sześciu poziomów nadziemnych. Obiekt otoczony jest przez dwuhektarowy obszar z placami, dziedzińcami, bulwarami i terenami zielonymi. Zasadzono tu ok. 33 tys. roślin, które należą do 80 gatunków. Ponadto rosną tu dwa pomniki przyrody, kasztanowiec i jesion.

7. Wśród lokali na terenie galerii znajdują się m. in. Van Graaf, Zara, H&M, Empik, Eurospar, Helios, Media Markt, Go Sport, TK Maxx, Reserved, Douglas, Deichmann, Nike, Adidas, Hebe, Sinsay, Cropp.

8. Na terenie obiektu funkcjonuje całodobowy parking dostępny na poziomach 3, 4, 5 i 6. Wjazd możliwy jest od ul. 3 Maja. Dostępnych jest 1100 miejsc parkingowych, w co wliczają się wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. Pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna, od drugiej do piątej rozpoczętej godziny opłata wynosi 4 zł, a od szóstej rozpoczętej godziny i każdej kolejnej 8 zł. Klienci kina Helios mają 3 bezpłatne godziny parkowania, natomiast klienci City Fit 2 bezpłatne godziny. Dostępne są również miesięczne abonamenty. Kasy parkingowe zlokalizowane są na każdym poziomie parkingu przy windach. W razie zagubienia biletu można bezpłatnie wydrukować kopię w kasie parkingowej.

9. W okolicę centrum dojeżdżają tramwaje i autobusy. W pobliżu znajduje się również przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej.

10. W związku z pracami konserwacyjnymi i testami urządzeń od 1 marca 2021 r. do odwołania wejście do galerii od strony Kasztanowca czynne jest w godz. 08:00-24:00, natomiast od strony SKM w godz. 06:00-02:00.

11. Obiekt był wielokrotnie nagradzany. W 2018 r. otrzymał nagrodę w konkursie Prime Property Prize 2018 w kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Handlowej. W tym samym roku wyróżniono „Złotym Spinaczem” firmę Multi Poland, odpowiedzialną za kampanię reklamową przed otwarciem Forum. W 2019 r. posypał się grad nagród: Property Design Award’ 2019 w kategorii Bryła Centrum Handlowego, Europa Property CEE Retail Award’ 2019 w kategoriach Large Retail Project i Innovation in the retail sector, MobileWebAwards2018 w kategorii Best Shopping Mobile Application, ICSC Commendation w kategorii Nowa Inwestycja, CEEQA Award w kategorii Retail Development of the Year oraz złota statuetka w kategorii Nowe Centrum Handlowe i srebrna statuetka w kategorii Kampania Otwarcia/ Przebudowy/ Rozbudowy/ Modernizacja Obiektu Handlowego w konkursie organizowanym przez Polską Radę Centrów Handlowych. W 2020 r. Forum Gdańsk zostało wyróżnione w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre Praktyki” za „zaangażowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności”.

12. Dostępna jest bezpłatna aplikacja Forum Gdańsk, w której można znaleźć informacje o aktualnych promocjach i wydarzeniach oraz zaplanować swój pobyt na terenie centrum. Ułatwia ona również odnalezienie zaparkowanego samochodu. Powstała przy współpracy z agencją Amistad

3.8/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić