10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Szczcinie

Zamek Książąt Pomorskich Szczecin
fotografia by Dorota Kowalik / Wikipedia

Szczecin – miasto w województwie zachodniopomorskim, które położone jest nad Odrą i jeziorem Dąbie. Już w VII-VI w. p.n.e. istniała tu osada z okresu kultury łużyckiej. W 1243 r. Szczecin otrzymał prawa miejskie. Obecnie miasto zajumuje powierzchnię 300,55 km2, a zamieszkuje je ponad 396 tys. mieszkańców.

1. Kąpielisko Arkonka

Znajduje się na terenie Parku Leśnego Arkońskiego i stanowi kompleks rekreacyjny. Baseny zewnętrzne czynne są od czerwca do września. Wśród atrakcji znajdują się sztuczne wyspy, wodny plac zabaw, fontanny, zwierzęta tryskające wodą, wodne drzewka i parasole, zjeżdżalnie czy sztuczna rzeka. Na terenie kompleksu znajdują się ponadto korty do badmintona i tenisa, sztuczna plaża, plac zabaw, skatepark, miejsce do grillowania oraz restauracje Szyszka i Barkonka.

2. Szczecińska Gubałówka

Kompleks rekreacyjno-sportowy, który specjalizuje się w sportach zimowych. Znajduje się w Parku Leśnym Arkońskim. W ofercie znajdują się dwie oświetlone i sztucznie naśnieżane trasy narciarskie z wyciągiem orczykowym, snowpark oraz stok dla saneczkarzy. Obiekt posiada również kryte lodowisko. Na terenie kompleksu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu i restauracja Gubałówka. Atrakcje Szczecińskiej Gubałówki dostępne są w sezonie zimowym.

3. Święto Dni Morza 

Coroczna impreza, która odbywa się w miesiącach letnich. Podczas jej trwania do Szczecina przybywają żaglowce z różnych krajów. Jest to okazja, by odbyć rejs na ich pokładzie i dowiedzieć się co nieco o historii tych jednostek. Imprezie towarzyszą również koncerty w ramach różnych gatunków muzycznych, w tym szantowe, warsztaty, animacje, wystawy czy też Jarmark pod żaglami, obejmujący stoiska z pamiątkami, gastronomiczne i rękodzielnicze. Zorganizowana jest także strefa dla dzieci.

4. Spacer po Jasnych Błoniach

Jest to zieleniec w centrum miasta, chętnie wybierany jako teren rekreacyjny przez rodziny z dziećmi. Słynie z alei platanów klonolistnych, stanowiących największe skupisko tego gatunku w Polsce. Liczba tych drzew przekracza tu 200 sztuk. Na wiosnę atrakcję stanowi kobierzec krokusów, który pokrywa teren Jasnych Błoń. Zieleniec bywa również areną różnorodnych imprez.

5. Jezioro Szmaragdowe

Sztuczne jezioro, które znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Swoją nazwę zawdzięcza szmaragdowemu odcieniowi wody. W pobliżu akwenu przebiegają ścieżki spacerowe. Wśród nich znajduje się szlak familijny, który prowadzi wokół jeziora do punktu widokowego na Polanie Widok, skąd można podziwać panoramę Szczecina i doliny Odry. Warto odwiedzić również pobliskie Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd, a w sezonie letnim skorzytać z proponowanej przez ośrodek Podziemnej Trasy Turystycznej.

6. Park Kasprowicza

Największy szczeciński park, który znajduje się przy jeziorze Rusałka. Parkowe aleje wysadzone są różnymi gatunkami drzew, z których część prezentuje imponujące rozmiary. Wśród atrakcji nad jeziorem Rusałka znajduje się fontanna Łabędzia Wyspa oraz dwa mostki. Na terenie parku funkcjonuje Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, gdzie w sezonie odbwają się koncerty i imprezy. Wśród atrakcji dla dzieci znajduje się plac zabaw oraz pole do minigolfa.

7. Zwiedzanie Szczecina w łodzi motorowej

Istnieje możliwość wynajęcia łodzi motorowej dla osób z uprawnieniami, jak również dla osób bez uprawnień. Można skorzystać również z usługi sternika. Wypożyczalnia łodzi znajduje się w marinie na Wyspie Grodzkiej. Podczas rejsu zobaczyć można m. in. Bulwar Gdyński i Bulwar Piastowski, szczecińską Starówkę, stalowe konstrukcje zwane Dźwigozaurami, most na Kanale Duńczycy, elewator zbożowy Ewa, Wieżę Węglową, Szczecińską Wenecję, Most Długi czy najstarszy dok w Europie. Na szczecińskich wodach znajdują się cztery pływające pomosty, zwane zakątkami wodnymi, przy których można zacumować łódź i odpocząć.

8. Zwiedzanie Szczecina w kajaku

Miejska Wycieczka Kajakowa odbywa się na rzece Odrze. Trasa pozwala na uczestniczenie w wycieczce również dzieci z rodzicami bądź opiekunami. Zwiedzanie odbywa się przy asyście przewodnika, który opowiada o mijanych atrakcjach i historii miasta, jak również nawiązuje do lokalnych legend. Na trasie wycieczki znajdują się m. in.: Wały Chrobrego, Szczecińska Wenecja, Dźwigozaury, Zamek Książąt Pomorskich czy historyczna zabudowa miasta ulokowana nad Odrą.

9. Szczecin Toys Garden

Znajduje się nad kąpieliskiem Dziewoklicz. Obejmuje kilka stref rekreacyjnych, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku oraz dla dorosłych. Wśród atrakcji znajdują się m. in. plac z huśtawkami, zabawkami i piaskownicą, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, poduchy do skakania, minigolf, duże szachy i warcaby czy paintball. Można skorzystać również ze ścieżki zdrowia czy wypożyczalni kajaków, łódek i rowerów wodnych. Przy Szczecin Toys Garden działa ponadto niewielki lokal gastronomiczny. Atrakcja czynna jest od maja do września.

10. Jezioro Głębokie

Znajduje się na terenie Puszczy Wkrzańskiej. Wokół jeziora przebiega czerwony szlak pieszo-rowerowy o długości ok. 6 km. Na jego trasie znajdują się miejsca na ognisko lub grilla. Na południowym brzegu akwenu usytuowana jest ok. 200-metrowa plaża i kąpielisko strzeżone w okresie letnim. Wśród atrakcji dla dzieci nad jeziorem Głębokim znajduje się wodny plac zabaw Aqua Fun Szczecin oraz Tarzania Park Linowy.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić