Sulejowek Turystycznie – Atrakcje 2024

sulejówek atrakcje
Dworek „Milusin” / foto – Autorstwa Film07 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21831461

Sulejówek to miasto znajdujące się w województwie mazowieckim. Leży nieco ponad 20 kilometrów na wschód od Warszawy .

Według historycznych doniesień pierwsze wzmianki na temat Sulejówka pochodzą jeszcze z XVI wieku, choć wówczas nazywano to miejsce wsią szlachecką Sulejowo. Ciekawostką jest, że w 1919 roku małżeństwo Paderewskich właśnie w Sulejówku zakupiło słynną willę “Białynię”, w której powstał Instytut Oświatowy. W latach dwudziestych XX wieku swój dworek miał w Sulejówku również Józef Piłsudski.

Co warto zobaczyć w Sulejówku i okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jedną z największych atrakcji Sulejówka jest bez wątpienia “Milusin”dworek zbudowany specjalnie dla marszałka Józefa Piłsidskiego. Autorem projektu był Kazimierz Skórewicz. Na przestrzeni ostatnich lat starano się odtworzyć wnętrza z ogromną dokładnością, by każdy kto przekroczy próg “Milusina” mógł poczuć klimat tego miejsca sprzed lat. Warto dodać, że odrestaurowano również ogród, który obecnie wygląda tak jak wtedy, gdy w Sulejówku pojawiał się marszałek.

2. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku znajduje się niemal w bezpośrednim sąsiedztwie z dworkiem, choć w budynku na wskroś nowoczesnym. To muzeum, w którym poznamy historię jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. Będziemy mogli również podziwiać wiele przedmiotów, którymi Piłsudski był otoczony. Udało się bowiem sprowadzić przedwojenne oryginalne meble i wiele innych artefaktów.

3. Parku Glinianki to idealne miejsce na rodzinny spacer. Park jest pięknie zaaranżowany. Liczy sobie ponad 30 hektarów powierzchni i pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku.

4. Warto udać się do pobliskiego Okuniewa na zwiedzanie imponujących ruin pałacu Łubieńskich. Pałac został wzniesiony w stylu klasycystycznym jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Niestety popadał w ruinę, a dodatkowy uszczerbek wyrządziła ekipa filmowa Antoniego Krauzego, która w latach siedemdziesiątych podpaliła budynek.

5. Będąc w Sulejówku nie sposób nie natknąć się na ślady Piłsudskiego. Warto wybrać się do willi Otradno, która była pierwszym miejscem zakwaterowania Piłsudskich w Sulejówku. Mieszkańcy nazywają willę “Drewniakiem”. Z kolei przy willi “Bzów” znajduje się ciekawy pomnik Józefa Piłsudskiego ze swoimi dwiema ukochanymi córkami.

6. Przy ulicy 11 Listopada znajduje się dworek “Siedziba”. To kolejny już w kolekcji Sulejówka dworek znajdujący się na historycznym szlaku. Powstał na początku XX wieku i przez lata należał do Jędrzeja oraz Zofii Moraczewskich. Moraczewski był bliskim współpracownikiem Piłsudskiego i tuż po I Wojnie Światowej został przez niego powołany na stanowisko premiera Polski.

7. Teatr Kurtyna w Sulejówku to z kolei propozycja dla osób, które pragną sobie umilić wieczór w nieco inny sposób. Warto się tutaj wybrać na jeden z proponowanych spektakli.

8. Basen Delfinek w Sulejówku to świetna propozycja dla osób, które poszukują aktywności fizycznej na każdym wyjeździe. Na terenie kompleksu znajduje się wspaniały basen rekreacyjny. Warto dodać, że regularnie odbywają się tutaj zajęcia dla najmłodszych.

9. Przy ulicy Świętochowskiego znajduje się Planeta Kreacji – Sala Zabaw. To miejsce stworzone z myślą o dzieciach poszukujących ekscytujących atrakcji i niekończącej się zabawy. Poza atrakcjami w postaci różnego rodzaju przeszkód, miejsce odznacza się również charakterem edukacyjnym. Dzieci z pewnością docenią atmosferę tego miejsca i jego możliwości.

10. Przy alei Piłsudskiego znajduje się sala zabaw o nazwie Miejskie Zoo. To labirynty z przeszkodami, baseny wypełnione piłeczkami i mnogość atrakcji, które sprawią, że na twarzach dzieci zawitają szerokie uśmiechy.

11. Przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się Restauracja u Dziadka. To niezwykle klimatyczne miejsce, w którym znajdziemy sporo nawiązań do Józefa Piłsudskiego. Lokal ponadto serwuje doskonałej jakości kuchnię polską.

12. Warszawa znajduje się nieco ponad 20 kilometrów od Sulejówka, który może być świetną bazą wypadową. Będąc w tych okolicach bez wątpienia warto wybrać się do najpopularniejszych miejsc stołecznych. Jednym z nich jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które od samego początku istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzeba przyznać, że jest zachwycające. Na gości czekają interaktywne wystawy i możliwość poznania historii w wyjątkowo atrakcyjny sposób.

13. Również w Warszawie znajduje się  Ogród Zoologiczny. To propozycja dla rodziców podróżujących z dziećmi. Wyprawa do zoo to zdecydowanie świetny pomysł na spędzenie wspólnego dnia w otoczeniu egzotycznych zwierzaków.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić