O czym pamiętać, wybierając się na wakacje przyczepą kempingową?

Wybierasz się na majówkę, lub wakacje z przyczepką kempingową? Bez wątpienia czeka Cię nie lada przygoda. Pamiętaj jednak, że równie ważne (a nawet ważniejsze) jak komfortowy wypoczynek jest to, byś bezpiecznie dojechał na miejsce i wrócił do domu. Przed wyruszeniem w trasę odpowiednio zabezpiecz zarówno siebie, jak i przyczepę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Po pierwsze – pamiętaj o sobie

Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy są najważniejsze. Oto, co możesz zrobić, by zapewnić sobie i jedno i drugie.

Pamiętaj o odpowiednich ubraniach

Zawsze przed wyjazdem sprawdź i weź pod uwagę prognozy pogody. Nie sugeruj się tylko i wyłącznie tym, że “przecież kilka ostatnich dni jest naprawdę ciepło”. Pogoda zawsze może się zepsuć – dobrze zrobisz zabierając ubrania przeciwdeszczowe, bo przecież prędzej czy później będziesz musiał opuścić pojazd, a na warunki pogodowe nie masz wpływu. Pamiętaj, że w przyczepie kempingowej nie ma ani ogrzewania, ani klimatyzacji. Musisz więc dokładnie rozważyć, co ze sobą zabierzesz. Weź też dodatkowy koc – różnice temperatur między dniem a nocą bywają przecież naprawdę spore.

Zaplanuj trasę

Chociaż podróż “na ślepo, przed siebie” brzmi kusząco, nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Zaplanuj chociażby podstawowy kształt trasy – pamiętaj, że w trakcie wycieczki będziesz musiał przecież regularnie tankować swój pojazd. Nie chcesz chyba utknąć w nieznanym miejscu bez paliwa, lub zamiast cieszyć się wakacjami rozpaczliwie szukać stacji benzynowej? Tutaj możesz zainspirować się podróżą w Karkonosze.

Zapewnij sobie przybory kuchenne

Przyczepa stanie się Twoim domem w trakcie wakacji. Zabierz z domu podstawowe przybory kuchenne – łyżki, widelce, noże, chochelki, szklanki i talerze. Korzystanie z tych jednorazowych nie będzie ani proste, ani wygodne. Przyda Ci się też przenośny organizer, by zawsze wiedzieć, gdzie co leży. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz – wyposaż się też w kuchenkę przenośną do kampera. Oczywiście, nie możesz też zapomnieć o wykupieniu odpowiednich produktów do przygotowania posiłków.

Koniecznie pamiętaj o apteczce

Kto wie, co może przydarzyć się w trasie? Niczego złego oczywiście Ci nie życzymy, ale skoro wybierasz się w długą podróż, rozsądkiem będzie zaopatrzenie się w odpowiednią apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć? Oprócz leków przeciwbólowych, plastrów czy bandaży warto wziąć ze sobą pęsetę do usuwania kleszczy, nożyczki (do nacinania bandaży), gazę dezynfekującą, a także termometr.

Zabezpiecz przyczepkę

Przed wyruszeniem w trasę pamiętaj także o odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu. Oto, co musisz zrobić.

Zakup przedsionek

Przedsionek do przyczepy kempingowej to inwestycja warta swojej ceny. Zabezpieczy Cię przed negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi, gdy zechcesz spędzić trochę czasu na zewnątrz, a także zapewni dodatkową przestrzeń. Wybierając przedsionek do przyczepy pamiętaj o dokładnym ustaleniu jej wymiarów. W tym celu należy zmierzyć odcinek od podłoża, następnie wzdłuż listwy przedsionkowej, a następnie od drugiego końca tej listwy znowu do podłoża.

Zaopatrz się w przyrządy do czyszczenia przyczepy

Ponownie: przyczepka stanie się Twoim domem na czas podróży, a zatem dbaj o nią jak o dom. Weź ze sobą miotłę, zmiotkę, odkurzacz, a także niezbędne detergenty. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w wycieraczkę – dzięki temu nie wniesiesz do środka błota, czy piachu. Pamiętaj, że w sprzedaży są specjalne środki do czyszczenia przyczep kempingowych.

Sprawdź stan techniczny przyczepy

Na koniec najważniejsze: przed wyjazdem dokładnie zweryfikuj stan techniczny swojej przyczepy, a ewentualne braki usuń, zanim wyruszysz w trasę. W przypadku, gdy nawet jedna opona do przyczepki jest zniszczona, wymień wszystkie opony na nowe. To bardzo ważne, ponieważ zużyte ogumienie negatywnie wpływa na przyczepność do jezdni oraz jest bardziej podatne na uszkodzenia czy pęknięcia. Pamiętaj także o ciśnieniu w oponach i dostosuj je do obciążenia pojazdu. Jeszcze przed wyjazdem zwiększ ciśnienie, jeśli jest zbyt niskie. Sprawdź szczelność okien i drzwi. Zweryfikuj także sprawność zaczepu – pamiętaj, że odczepienie się przyczepy w trakcie przejazdu grozi poważnym wypadkiem komunikacyjnym. Sprawdź też, czy gniazdo przyczepy odpowiadające za doprowadzenie do niej prądu działa poprawnie. Zaopatrzyć się także powinieneś w elementy wymienne przyczep kempingowych, takich jak lampy oraz osprzęt elektryczny. Pamiętaj, że do awarii długo eksploatowanego sprzętu może dojść w każdej chwili. Kolejnym ważnym elementem są kliny, umożliwiające bezpieczne parkowanie na wzniesieniach. Na lusterka boczne przyczepy założyć zaś powinieneś dodatkowe, specjalne lusterka, które umożliwią Ci obserwację otoczenia nawet przy wykonywaniu trudnych manewrów.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić