10 Największych Jezior Świata 🗺️

morze kaspijskie
Morze Kaspijskie w Baku / foto – Pixabay

Jeziora mogą zachwycać przyrodniczymi walorami i zróżnicowaną linią brzegową, mogą też przyciągać dobrymi warunkami do wypoczynku. Są i takie jeziora, które mogą się pochwalić imponującymi rozmiarami. Co warto wiedzieć na temat 10 największych jezior na świecie?

1. Morze Kaspijskie

Morze Kaspijskie to słone jezioro, które rozciąga się na terenie Azji i Europy. Nazwa przypomina o tym, iż jezioro to jest pozostałością po dawnych morzach, oddaje też charakter tego ogromnego jeziora. Morze Kaspijskie to 371 800 km², 1200 km długości oraz 325 km szerokości. Do jego brzegów dostęp ma 5 państw: Kazachstan, Rosja, Turkmenistan, Azerbejdżan oraz Iran. Na jeziorze tym znajdują się liczne wyspy, w tym Wyspy Focze (wyróżniające się rozmiarami i przyrodniczymi walorami).

Nad Morzem Kaspijskim nie brak ważnych ośrodków miejskich, wśród których na wyróżnienie zasługują: Baku (Azerbejdżan), Raszt (Iran) oraz Kaspijsk (Rosja). Warto też zwrócić uwagę na wpadające do jeziora rzeki, w gronie których znajduje się potężna Wołga.

2. Jezioro Górne

Jezioro Górne jest największym jeziorem słodkowodnym na świecie oraz największym akwenem w kompleksie Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jezioro to zajmuje powierzchnię 82 100 km², przy czym  28,8 tysiąca km² znajduje się w granicach Kanady, reszta na terenie USA. Długość jeziora wynosi 563 km, szerokość dochodzi do 257 km, a maksymalna głębokość to 406 m.

Jezioro to może się pochwalić licznymi wyspami (ponad 1700), malowniczą linią brzegową oraz przyrodniczymi ciekawostkami (m.in. Parkiem Narodowym Isle Royale). Nad jego brzegami nie brak też ciekawych miejscowości, wśród których na szczególną uwagę zasługuje miasto Duluth w amerykańskim stanie Minnesota. Na terytorium Kanady wyróżnia się z kolei Thunder Bay – miasto znane jako ważny ośrodek sportów zimowych.

3. Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich, największym jeziorem Afryki oraz największym tropikalnym jeziorem na świecie. Jezioro zajmuje powierzchnię 68 800 km², jego długość wynosi 337 km, a szerokość dochodzi do 250 km. Tak wielkie rozmiary sprawiają, że dostęp do jego brzegów mają aż trzy kraje: Kenia, Uganda oraz Tanzania. Samo jezioro już w XIX wieku zaintrygowało europejskich badaczy i podróżników. W 1858 roku dotarł nad nie brytyjski podróżnik John Speke, który (na cześć brytyjskiej królowej) nadał mu obecną nazwę.

Samo jezioro przyciąga licznymi gatunkami ryb, jest też domem dla takich zwierząt, jak krokodyle i hipopotamy. Cennym skarbem jest Rubondo Island (wyspa w Tanzanii) będąca ważną ostoją ptactwa wodnego, uwagę przyciąga też leżąca na pograniczu Kenii i Ugandy wyspa Migingo. A co z miastami? Do tych najważniejszych zaliczają  się Musoma oraz Mwanza w Tanzanii.

4. Huron

Jezioro Huron leży na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, na terenie kompleksu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Akwen ten może się pochwalić powierzchnią 59 600 km², długością 332 km oraz szerokością dochodzącą do 295 km. Huron może się też pochwalić ogromną ilością wysp, wśród których wyróżniają się:  Manitoulin (największa wyspa na jeziorze) oraz Flowerpot Island (kanadyjska wyspa, która zachwyca pięknymi formami skalnymi).

Jezioro Huron to popularne miejsce wypoczynku i rekreacji – szczególnie dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknem przyrody. Nie brak tu tras rowerowych, pięknych kompleksów leśnych oraz miejsc, które pozwalają spędzać czas na uprawianiu sportów wodnych. Brak tu większych ośrodków miejskich, są za to malownicze miejscowości. Zachwyca miasto Sarnia, znane z pięknych parków, intryguje też Bay City – amerykańska miejscowość, w której na świat przyszła znana piosenkarka Madonna.

5. Michigan

Michigan jest największym  jeziorem słodkowodnym na terenie Stanów Zjednoczonych oraz trzecim pod względem wielkości akwenem należącym do Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jezioro to zajmuje powierzchnię 57 800 km². Ma ono 494 km i 193 km szerokości, a jego głębokość dochodzi do 281 m.

To polodowcowe jezioro to bogaty świat fauny i flory, a jednocześnie piękne widoki. Mogą się nimi cieszyć mieszkańcy czterech stanów, na terenie których leży jezioro Michigan. Są to stany: Michigan, Indiana, Illinois oraz Wisconsin. Wśród miejsc, które warto odwiedzić nad jeziorem, wyróżnia się Park Narodowy Indiana Dunes. Na jego terenie główną atrakcją są wydmy oraz takie gatunki roślin, jak wiśnia karłowata czy piaskownica krótkoszyjkowa. Nad jeziorem tym warto odwiedzić również takie miasta, jak Gary w stanie Indiana czy Milwaukee w stanie Wisconsin. Najważniejszym miastem nad jeziorem Michigan jest Chicago – trzecie pod względem wielkości miasto USA, znane z nowoczesnej architektury oraz silnej Polonii.

6. Tanganika

Tanganika jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata (670 km) oraz częścią kompleksu Wielkich Jezior Afrykańskich. Zajmuje ono powierzchnię 34,4 tys. km², a jego maksymalna głębokość to 1435 m (dzięki czemu jest najgłębszym jeziorem w Afryce). Dla mieszkańców Afryki Wschodniej jest ono cennym skarbem i źródłem pożywienia, dla przyrodników – miejscem zachwycającym bogatym światem fauny i flory. Można tu podziwiać m.in. krokodyle nilowe, żółwie wodne Pelusios rhodesianus oraz  sardynki tanganikańskie. Jezioro to jest również rajem dla ornitologów, którzy mogą tu prowadzić ciekawe obserwacje ptactwa wodnego.

Jezioro to należy do czterech państw: Tanzanii, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga oraz Zambii. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, wśród których najważniejszą rolę odgrywają Kavala i Mamba-Kayenda. Wśród najważniejszych miejscowości leżących nad Tanganiką znajdują się z kolei Kigoma w Tanzanii oraz Bużumbura w Burundii.

7. Bajkał

Bajkał jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Rosji, a jego rozmiary robią wrażenie. To tektoniczne jezioro zajmuje powierzchnię 31 500 km². Jego długość wynosi 636 km, szerokość 79 km, a maksymalna głębokość to 1642 m. To najgłębsze, a jednocześnie najstarsze jezioro na świecie, które od lat przyciąga uwagę podróżników i naukowców. Wśród badaczy Bajkału nie brak polskich nazwisk. Geolog Jan Czerski, ornitolog Wiktor Godlewski oraz wielki podróżnik Benedykt Dybowski – oto nazwiska, które wielkimi literami zapisały się w dziejach badań nad Bajkałem.

Jezioro to zachwyca przyrodniczym bogactwem, a wśród jego najważniejszych mieszkańców pojawia się foka bajkalska oraz cyraneczka zwana bajkałówką. Bajkał jest też jeziorem o dużym znaczeniu gospodarczym, a nad jego brzegami ważną rolę odgrywają dwa portowe miasta: Siewierobajkalsk i Ust´-Barguzin. Największą sławą wśród miast leżących nad Bajkałem cieszy się jednak Irkuck – miasto znane z przemysłu maszynowego, licznych placówek naukowych i kulturalnych oraz tak cennego zabytku, jakim jest Cerkiew Kazańska.

8. Wielkie Jezioro Niedźwiedzie

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie leży w północno-zachodniej części Kanady, a ze względu na swe rozmiary jest jednym z najważniejszych akwenów Ameryki Północnej. Jezioro to zajmuje  powierzchnię 31 153 km², a jego maksymalna głębokość to 446 m.

Wypoczynek nad wodami Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego może się stać nie lada gratką dla każdego miłośnika przyrody oraz dla tych, którzy chcą się zrelaksować na łonie natury. Można się tu cieszyć ciszą i spokojem, surowymi krajobrazami oraz szatą roślinną typową dla tajgi i tundry. Jedynym zamieszkanym miejscem nad jeziorem jest  miasteczko Deline, na terenie którego żyją przedstawiciele  Ludu Jeziora Niedźwiedziego. Dla ludzi tych zachowanie dzikiego charakteru i przyrodniczego bogactwa jeziora jest priorytetem, a ich determinacja doprowadziła do objęcia tej części Kanady maksymalną ochroną.

9. Niasa (Malawi)

Jezioro Niasa (znane również jako Malawi) należy do Wielkich Jezior Afrykańskich, a jego charakterystyczną cechą jest wydłużony kształt. Szerokość jeziora wynosi 75 km, z kolei jego długość to 550 km. Niasa może się jednocześnie pochwalić znaczną głębokością, dochodzącą nawet do 706 m. Jezioro to leży na terenie trzech państw: Malawi, Tanzanii i Mozambiku.

To jezioro pochodzenia tektonicznego może się pochwalić nie tylko imponującymi rozmiarami, ale i przyrodniczym bogactwem. Na terenie Malawi jest ono chronione jako park narodowy (wyróżniony wpisem na listę UNESCO), z kolei władze Mozambiku uznały jezioro Niasa za rezerwat przyrody. Nad akwenem tym nie brak również ciekawych miejscowości oraz tak pięknych miejsc, jak przylądek Maclear z najpopularniejszym kurortem na terenie państwa Malawi.

10. Wielkie Niewolnicze

Jezioro Wielkie Niewolnicze to duma Kanady. Dlaczego? Bo jest to nie tylko jednym z największych jezior na świecie, ale i najgłębszym na terenie Ameryki Północnej. Akwen ten może się pochwalić powierzchnią  wynoszącą 27200 km², długością 480 km, szerokością dochodzącą do 109 km i trzema tysiącami km linii brzegowej. Największe wrażenie robi jednak jego głębokość, dochodząca nawet do 614 m.

To polodowcowe jezioro przyciąga pięknymi widokami i historycznymi ciekawostkami. W czasie wycieczki wokół tego akwenu można zobaczyć m.in. opuszczony Fort Reliance, miasto Hay River oraz Yellowknife – stolica Terytoriów Północno-Zachodnich i ważny ośrodek gospodarczy, który przez lata mógł się pomyślnie rozwijać dzięki pobliskim kopalniom złota.

3.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić