10 Ciekawostek o Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabaw

muzeum domków dla lalek
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53751767

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabaw w Warszawie, znane również jako Muzeum Domków dla Lalek, to jedno z tych miejsc, które oczarują nie tylko najmłodszych turystów, ale również ich rodziców. W tym nietuzinkowym muzeum można dać się oczarować urodzie i historii niezwykłych eksponatów. Oto kilka ciekawostek na temat tego miejsca.

1. Na terenie muzeum znajduje się ponad sto eksponatów, które stanowią domki, pokoje czy szczegółowo urządzone sklepiki dla lalek. Wiele z nich stanowi świadectwo historyczne, dzięki któremu można uzmysłowić sobie, jak zmieniła się estetyka i moda na przestrzeni lat.

2. Muzeum Domków dla Lalek może również pochwalić się unikatową kolekcją zabawek sakralnych. Można tutaj na przykład zobaczyć wspaniałą budowlę przedstawiającą Arkę Noego.

3. Odrestaurowane domki dla lalek na terenie muzeum pochodzą z najróżniejszych państw i epok. Znajduje się tutaj na przykład domek dla lalek w stylu wiktoriańskim, niebieski Dom Rodziny Muminków czy miniaturowa budowla przedstawiająca niemiecką szkołę sportową z lat czterdziestych.

4. Największy prezentowany w muzeum domek dla lalek ma wymiary 100 na 100 centymetrów, podczas gdy najmniejszy z nich ma tylko 10 centymetrów wysokości.

5. Muzeum powstało z inicjatywy Fundacji Belle Époque, której celem jest propagowanie świadomości i wiedzy na temat roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, a także propagowanie sztuki i rzemiosła twórców domków.

6. Założycielką Fundacji Belle Époque jest Aneta Popiel-Machnicka, polska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa, która od kilkunastu lat zajmuje się kolekcjonowaniem i konserwacją domków dla lalek.

7. W kolekcji należącej do Muzeum Domków dla Lalek znajduje się ołtarz gotycki pochodzący z XIX wieku.

8. Muzeum zostało otwarte 1 czerwca 2016 roku. Data ta jest symboliczna, ponieważ właśnie tego dnia w wielu krajach na świecie obchodzi się Dzień Dziecka.

9. Przed powstaniem Muzeum Domków dla Lalek unikatowe domki Anety Popiel-Machnickiej można było oglądać w wielu miejscach w kraju podczas wystaw czasowych.

10. Muzeum Domków dla Lalek jest jedynym tego typu muzeum w Polsce, a ze względu na wielkość kolekcji jest również największym w Europie kompleksem, w którym można zobaczyć tak nietuzinkowe eksponaty.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić