Malownicze Pieniny – 7 Atrakcji Dla Dzieci

Na terenie Polski rozciągają się wyżyny, wybrzeża morskie, naturalne puszcze oraz wysokie góry. Nasz kraj obfituje w piękne widoki i malownicze trasy turystyczne. W południowej części państwa znajdują się zachwycające zakątki, zachęcające do przeżycia niepowtarzalnych chwil, stanowiące bazę wypoczynkową zarówno na dłuższe, jak i krótsze wycieczki. Ciekawym pomysłem na spędzenie aktywnego weekendu będzie wyjazd w Pieniny, które charakteryzują się nie tylko niesamowitymi widokami, lecz przede wszystkim fascynującymi atrakcjami dla najmłodszych.

Urzekający Pieniński Park Narodowy

Świetnym pomysłem na wyjazd w celach turystycznych dla całej rodziny będzie wycieczka w Pieniny – najbardziej malownicze góry w Polsce. Pasmo górskie, znajdujące się w łańcuchu Karpat, rozciąga się na terenie południowej części naszego kraju i na północnym obszarze Słowacji. Należy zaznaczyć, że jest to drugie miejsce (zaraz po Tatrach) najczęściej odwiedzane przez turystów z całego świata o każdej porze roku.

Pieniny zbudowane są z jurajskich skał wapiennych, które zostały wyrzeźbione przez rwące wody Dunajca. To malownicze miejsce jest uważane za najpiękniejszy region górski nie bez powodu. Niesamowite widoki przyciągają setki tysięcy ludzi zarówno latem, jak i zimą. Bliska odległość od Zakopanego sprawia, że szlaki tego terytorium są zatłoczone każdego dnia. Mapa Pienin jest różnorodna nie tylko pod względem wysokości szczytów, lecz również z uwagi na bogatą faunę i florę. PPN swoim zasięgiem obejmuje obszary przyrodnicze i krajobrazowe Pienin Właściwych – Masyw Trzy Korony, Przełom Dunajca, Pieninki, Pieniny Czorsztyńskie.

Malownicze Pieniny – atrakcje dla dzieci

Wiele osób uważa, że wyjazd rodzinny to męczarnia, a przed oczami od razu przedstawia się im wizja marudzenia dzieci w trakcie podróży, wysokie koszty zakwaterowania i żmudne pakowanie. Niemniej jednak wystarczy spojrzeć na mapę, aby znaleźć ciekawe miejsce do spędzenia weekendu z najmłodszymi, niekoniecznie daleko od domu. Przed podjęciem decyzji o wycieczce należy sprawdzić, czy w okolicy miejsca docelowego znajduje się plac zabaw, parki linowe lub inne atrakcje turystyczne dla całej rodziny.

Promenada spacerowa wzdłuż brzegu Grajcarka

Spacer promenadą w Szczawnicy to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla mieszkańców tej miejscowości, lecz przede wszystkim kuracjuszy sanatoryjnych i zwiedzających turystów. Należy zaznaczyć, że ten deptak jest jednym z najdłuższych w Polsce, ponieważ ma długość około 1800 metrów. Nie ulega wątpliwości, że jest to znakomite miejsce na odpoczynek z widokami na góry i świeżym powietrzem. Promenada wzdłuż brzegu Grajcarka składa się z ciągu pieszego, rowerowego i jezdnego. Konstrukcja jest jednak bardzo przemyślana, ponieważ nic nie zagraża bezpieczeństwu dorosłych, jak i dzieci.

Pieniny – atrakcje turystyczne dla dzieci – Spływ Przełomem Dunajca

Czymże byłyby te malownicze góry, gdyby nie przepiękna rzeka Dunajec? Prawy dopływ Wisły, powstały z połączenia wód Białego i Czarnego Dunajca, od wielu lat jest symbolem Pienin. Przystań początkowa znajduje się w Kątach, a historia powstania przełomu nie jest dokładnie znana. Niemniej jednak wśród górali krąży wiele legend, które w jakimś stopniu tłumaczą okoliczności związane z pojawieniem się koryta rzecznego. Spływ Dunajcem należy do niesamowitych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ta niezapomniana przygoda zagwarantuje sporo emocji, szczególnie w towarzystwie rodowitych flisaków. Rejs można odbyć nie tylko kajakiem, lecz również pontonem, który jest w stanie pomieścić od 2 do 12 osób.

Na rafting Dunajcem można dostać się rowerem, busem lub pieszo – wszystko zależy od czasu przeznaczonego na zwiedzanie Pienin. Będąc w tym zachwycającym miejscu, nie wolno zapomnieć o Drodze Pienińskiej. Jest to trasa z niesamowitymi widokami wśród wysokich drzew, będąca świetną alternatywą dla każdego, kto chce obcować z piękną przyrodą i zażyć trochę spokoju. Warto wspomnieć, że Sromowce Niżne i Szczawnica są przygotowane na dużą ilość zwiedzających, toteż wypożyczenie roweru nie będzie żadnym problemem. 

Dolina Białej Wody i Wąwóz Homole

Wąwóz Homole znajduje się nieopodal Szczawnicy, w Małych Pieninach, a dokładniej w miejscowości Jaworki. Wzdłuż potoku Kamionka znajduje się wiele schodów i kładek, co może być ciekawą atrakcją dla najmłodszych. Zwiedzając Dolinę Białej Wody, warto podarować maluchom trochę swobody, aby wspinały się po skałach, biegały, a w okresie letnim delikatnie ochłodziły się w strumieniach chłodnej wody. Opisywany wąwóz to jeden z najpiękniejszych pienińskich zakamarków, dający możliwość piknikowania i podziwiania pięknych widoków.

Plac zabaw w parku zdrojowym w Szczawnicy

Spacer po górach potrafi zmęczyć człowieka, jednak każdy wie, że dziecięca energia jest niemalże nieskończona. Dlatego po długim spacerze można udać się z maluchem na plac zabaw, położony w Parku Dolnym. To miejsce uwielbiają wszystkie brzdące, ponieważ wyposażone jest w wiele huśtawek, karuzelę, zjeżdżalnię, mostki etc. Takie atrakcje w Szczawnicy pozwolą nieco odetchnąć rodzicom, a najmłodszym zagwarantują sporą dawkę frajdy – dla każdego coś dobrego!

Kolejka na Palenicę

Palenica to nic innego jak szczyt w Małych Pieninach, oddzielony od głównego grzbietu przełęczą Maćkówki. W to miejsce można dostać się szlakiem niebieskim lub żółtym albo wyciągiem krzesełkowym. Trasa wycieczkowa na szczyt jest bardzo prosta, zatem każde dziecko bez problemu sobie z nią poradzi. W sezonie letnim przy kolei krzesełkowej na Palenicę funkcjonuje zjeżdżalnia grawitacyjna, która zapewnia wiele radości nie tylko brzdącom, lecz także dorosłym.

Szczyt Trzy Korony i Sokolica

Biorąc pod uwagę fakt, że Pieniny to niewielkie góry, jest to idealne miejsce na zapoznanie dziecka z górskimi wędrówkami. Trasy są przyjemne, zapewniają wiele wspaniałych widoków. Wejście na Sokolicę może być wzbogacone dodatkową atrakcją dla najmłodszych w postaci przeprawy tratwą przez rzekę Dunajec. U podnóża gór znajduje się Schronisko Trzy Korony, gdzie turyści mogą posmakować lokalnych specjałów i zregenerować siły.

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zastanawiając się nad zapewnieniem rozrywki dzieciom w trakcie pobytu w Pieninach, warto zobaczyć i zwiedzić wybudowany na skale malowniczy zamek, który w sezonie letnim przyciąga tysiące turystów z całego świata. Budowla oddalona jest o 300 metrów od rzeki Dunajec i do czasów obecnych zachwyca niebanalnym wyglądem. Zamek w Niedzicy jest popularny nie tylko ze względu na kręcone w tym miejscu sceny do kultowego serialu „Janosik”, lecz także przez szereg ciekawych legend. Jedna z nich głosi, że na terenie budowli zakopany jest skarb Inków. Inne atrakcje turystyczne dla dzieci w Pieninach to również Czerwony Klasztor, Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, Skansen w Osadzie Turystycznej Czorsztyn i wiele innych.

Podsumowanie

Wyjazd w Pieniny to świetna koncepcja na aktywne spędzenie wolnego czasu zarówno dla dwojga zakochanych, jak i całych rodzin. Szeroka oferta atrakcji dla najmłodszych sprawia, że z powodzeniem można zabrać dzieci na tego typu wycieczkę. Wspomniane pasmo górskie to znakomity pomysł na zaszczepienie w dziecku miłości do sportu i przyrody.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić