Z czego słynie Dania?

Najmniejszy spośród krajów skandynawskich to ojczyzna Lego i Andersena, a także miejsce, w którym narodziło się hygge. Dania nadaje się zarówno na krótką, weekendową wycieczkę, jak i długi urlop. Malownicze krajobrazy, niezwykłe zabytki i mnóstwo atrakcji dla całej rodziny – to wszystko znajdziesz za duńską granicą. Sprawdź, z czego słynie Dania i zaplanuj niezapomniany wyjazd!

Legoland – obowiązkowy punkt rodzinnej podróży

Szukasz pomysłu na podróż, która spodoba się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom? Nie ma lepszego miejsca niż najstarszy na świecie Legoland, założony w 1968 roku w Billund. To właśnie w tym mieście znajduje się główna siedziba firmy Lego, która od niemal wieku nieprzerwanie produkuje klocki uwielbiane przez dzieci z całego świata. Wizyta w Legolandzie to nie tylko przygoda życia dla maluchów, lecz także możliwość powrotu do przeszłości dla ich rodziców. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: od Minilandu z miniaturami najsłynniejszych budowli, przez karuzele, kolejki i pociągi, aż po łódki czy safari. Wszystkie atrakcje zbudowane są rzecz jasna z klocków – w samym Minilandzie znajduje się ich ponad 20 milionów!

Jedyna taka Kopenhaga

Atrakcje turystyczne w Danii obejmują oczywiście stolicę kraju, Kopenhagę. To właśnie tutaj znajduje się słynny posąg Małej Syrenki, wykonany przez Edvarda Eriksena. Symbol miasta został zainspirowany baśnią Andersena i do dziś można go podziwiać w porcie w Kopenhadze. Będąc w mieście, warto też zobaczyć Pałac Amalienborg, czyli oficjalną rezydencję duńskiej rodziny królewskiej, a także dzielnicę portową Nyhavn z uroczymi kamieniczkami zlokalizowanymi po obu stronach kanału. Dobrym pomysłem jest również rejs kanałami Kopenhagi, który pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy.

Jedną z największych atrakcji Danii są kopenhaskie Ogrody Tivoli, które znajdują się w zaszczytnym gronie najstarszych parków rozrywki na świecie (otwarte w 1843 roku). Atrakcja znajduje się w samym centrum miasta i zapewnia rozrywkę dla całej rodziny – spragnieni wrażeń znajdą tu diabelskie młyny, karuzele i rollercoastery. Warto udać się do Kopenhagi promem ze Świnoujścia do Ystad – w ten sposób przy okazji można zwiedzić nieco Szwecji i przejechać się słynnym Mostem nad Sundem, który wiedzie z Malmö do Kopenhagi. Most o długości 7845 m jest najdłuższym europejskim połączeniem między dwoma państwami, a miłośnicy filmów kryminalnych z pewnością kojarzą obiekt z serialu pod tym samym tytułem.

Odense – rodzinne miasto Andersena

Do Odense turyści zwykle trafiają przy okazji. Zlokalizowane na wyspie Fionia miasto znajduje się bowiem w połowie drogi z Kopenhagi do Billund. Warto zatrzymać się tu na kilka chwil i chłonąć atmosferę miasta, w którym urodził się Hans Christian Andersen. W Odense można odwiedzić dwa domy baśniopisarza (w jednym z nich znajduje się muzeum autora), a także udać się na poszukiwanie rzeźb z postaciami z jego słynnych opowieści. To świetna atrakcja dla małych i dużych, a także dobra okazja do tego, by zachęcić najmłodszych do sięgnięcia po klasyczne baśnie. W Odense można również znaleźć katedrę św. Kanuta, która stanowi doskonały przykład duńskiej architektury gotyckiej.

Weekendowy wypad na Bornholm

Czy wiesz, że Bornholm znajduje się tylko 100 km od polskiego wybrzeża? Jest to więc najlepsze miejsce na krótki weekendowy wyjazd do Skandynawii. Aby dostać się na Bornholm, należy najpierw dopłynąć promem do Ystad, skąd kursuje prom do Rønne, największego miasta na wyspie. Dzięki malowniczym krajobrazom Bornholm bardzo często jest nazywany zieloną wyspą na Bałtyku – to wymarzone miejsce dla osób, które szukają odpoczynku od zgiełku miasta i pragną naładować baterie przed powrotem do pracy.

Z czego słynie Bornholm? Znajdziemy tu między innymi słynne „duńskie Stonehenge”, czyli Louisenlund, które składa się z około 50 dwumetrowych kamieni. Ciekawe atrakcje turystyczne w Danii obejmują również zachwycającą swoimi właściwościami akustycznymi Dolinę Echa (Ekkodalen), a także ruiny Zamku Hammershus, największego obiektu średniowiecznego na północy Europy. Bornholm jest wyspą, dlatego nie można pominąć plaż – aby zobaczyć tę najbardziej znaną, trzeba pojechać do Dueodde. Jeśli jesteś miłośnikiem wędzonych ryb, koniecznie wybierz się też do Gudhjem, krainy wędzonego śledzia. Bornholm to świetna lokalizacja dla pasjonatów wycieczek pieszych i rowerowych.

Gdzie znaleźć hygge?

Nie można zapomnieć, że Dania słynie z hygge, które można znaleźć w całym kraju. Wystarczy odwiedzić rodzinne miasto Andersena, by poczuć klimat przytulnych uliczek, lub na pół godziny przysiąść w jednej z portowych kopenhaskich kawiarni i zanurzyć usta w aromatycznym cappuccino. Hygge to duński przepis na szczęście, którego w Danii jest pod dostatkiem.

 

4.2/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić