Wyprawa w polskie góry. Niezbędnik w terenie dla każdego

Wyprawa w polskie góry to zawsze wielka przyjemność — piękne widoki, świetnie przygotowane szlaki, a także klimatyczne schroniska górskie. Planując tego rodzaju wyprawę, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, aby cały pobyt w górach był nie tylko bardzo przyjemny, lecz także pod każdym względem bezpieczny. Żeby tak było, należy zapoznać się z podstawowym niezbędnikiem górskim dla każdego turysty.

Przydatne akcesoria na górskim szlaku

Wiedzieć trzeba, że wyprawa w góry to nie tylko odpowiednie buty i strój, lecz także wiele przydatnych gadżetów i akcesoriów, które zapewnią nam bezpieczeństwo na szlaku. Wychodząc w wysokie góry, trzeba się liczyć z tym, że na szlaku może nie być zasięgu. Oznacza to, że w takich warunkach należy mieć ze sobą nieco już zapomnianą papierową mapę, która będzie w stanie pomóc określić położenie i uniknąć zgubienia się w górach.

Wychodząc na szlak, koniecznie trzeba zabrać ze sobą prowiant i wodę, lecz zaleca się także, aby mieć przy sobie latarkę. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy obrana przez nas trasa nieco się nie przedłuży i nie przyjdzie nam skończyć jej już po zmroku. Przydatne mogą być także kijki trekkingowe. Pozwalają odciążyć stawy kolanowe podczas wędrówki, a także ułatwiają przemieszczanie się po nierównym terenie.

Akcesoria i wyposażenie warto dopasować do pogody i panujących warunków na szlaku. W górach zawsze należy zachować szczególną ostrożność i bezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, że inaczej wygląda przygotowanie do wędrówki latem, a inaczej zimą. Zimą, oprócz odpowiedniej odzieży, nie można zapomnieć również o rakach lub raczkach. To obowiązkowy element, który pozwoli Ci zachować bezpieczeństwo. Jeśli nie posiadasz takich akcesoriów, koniecznie sprawdź, czy pobliska wypożyczalnia sprzętu turystycznego oferuje możliwość ich wypożyczenia. Pamiętaj również, że śnieg czy oblodzone tereny możesz spotkać na różnych szlakach również poza sezonem zimowym.

 Co należy wiedzieć o górskich butach?

Wybierając się w góry, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie obuwie. Niestety w dalszym ciągu wiele osób zapomina o tym, że buty używane na co dzień nie będą się sprawdzały w górskich warunkach. Chodzenie po szlakach w zwykłych trampkach, adidasach lub szpilkach to proszenie się o wypadek i poważne urazy ciała. Jedynie wysokiej jakości górskie buty będą w stanie zapewnić odpowiednią przyczepność, a także podparcie i stabilność stopie. W przeciwnym wypadku niezwykle łatwo będzie o potknięcie się lub ześlizgnięcie ze śliskiego kamienia.

Dlaczego górskie buty są tak wyjątkowe? Przede wszystkim wyposażone są one w wysokiej jakości podeszwę o terenowej konstrukcji. Co więcej, mają one bardzo sztywne i wysokie zabudowanie chroniące i stabilizujące kostkę. Oczywiście wykonane są z mocnego, przewiewnego, a jednocześnie chroniącego przed wilgocią materiału.

Jak się ubrać na wyprawę w góry?

Wybierając się w góry, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni strój. Dobierając ubranie, trzeba brać pod uwagę nie tylko charakterystykę trasy, lecz również aktualnie panujące warunki pogodowe. Oczywiście pogoda w górach bywa bardzo zmienna i dynamiczna, więc zalecane jest posiadanie stroju uniwersalnego, który sprawdzi się dobrze w wielu warunkach. Co zatem należy wybrać?

Polecane są luźne spodnie, które będą zapewniały odpowiedni zakres ruchu, a jednocześnie chronić będą przed otarciami. Odradza się jednak zwykłe spodnie dresowe, które cechują się kiepską przepuszczalnością powietrza. Jeśli chodzi o górną część garderoby, to najlepsza będzie specjalna oddychająca koszulka, a także lekka bluza, która zapewni komfort cieplny i ochroni przed deszczem.

 

 

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić