15 Ciekawostek o stadionie Wembley

wembley
foto – Pixabay

Stadion Wembley to jeden z najważniejszych obiektów sportowych znajdujących się w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie. Stadion wybudowany został w 2007 roku na miejscu starszego obiektu sportowego, który funkcjonował od roku 1923. Obecnie rozgrywają się tu mecze reprezentacji piłki nożnej, a także liczne zawody towarzyskie i mistrzowskie.

1. Stadion Wembley to drugi największy stadion piłkarski w Europie. Może pomieścić aż 90 tysięcy widzów i pod względem wielkości miejsca ustępuje jedynie stadionowi Camp Nou, który znajduje się w Barcelonie.

2. Choć Wembley kojarzy się przede wszystkim z rozgrywkami piłki nożnej, organizowane są tu również zawody w rugby, futbolu amerykańskim, softballu, a także wyścigi konne i duże wydarzenia muzyczne. Na Stadionie Wembley zaśpiewali tacy artyści jak Michael Jackson, Ed Sheeran, George Michael i zespół U2.

wembley
Rugby na Wembley / foto – Pixabay

3. Ze względu na swoją konstrukcję Wembley uznawany jest za jeden z najbardziej nowoczesnych stadionów na świecie. W zamierzeniu miał to być obiekt sportowy, którego powierzchnię będzie można dostosować do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

4. Ciekawostką jest, że na stadionie Wembley organizowane są również zawody lekkoatletyczne. Aby boisko zmieniło się w lekkoatletyczny tor zmniejszana jest ilość miejsc siedzących z 90 do 68 tysięcy. Najniższe rzędy siedzeń są demontowane, dzięki czemu uzyskuje się ogromną przestrzeń sportową. Dzięki takiemu rozwiązaniu można niemal dowolnie zmieniać wymiary boisk i torów wyścigowych, co sprawia, że Stadion Wembley jest jednym z najbardziej uniwersalnych obiektów sportowych na świecie.

5. Pod murawą stadionową została zakopana kapsuła czasu, w której znajduje się m.in. nagranie video z meczu w 1966 roku, archiwalna księga meczów oraz część murawy pochodzącej ze Starego Wembley.

6. Stadion Wembley to miejsce wielu muzycznych rekordów. To właśnie tu zespół U2 zagrał koncerty z najbardziej dochodowej trasy koncertowej świata w 2009 roku, a zespół Take That pobił dwa rekordy najszybciej wyprzedanych biletów na koncert na świecie (w 2009 i 2011 roku).

7. Przed wejściem na Wembley stoi pomnik Roberta Moore’a – jednego z najwybitniejszych brytyjskich piłkarzy wszechczasów i mistrza świata w piłce nożnej z roku 1966.

8. Na Stadionie Wembley co roku latem odbywa się duży festiwal Summertime Ball, który sponsorowany jest przez stację radiową Capitol. Na festiwalu występują popularni artyści z Wielkiej Brytanii, jak i z całego świata. Swój koncert w ramach wydarzenia dały takie gwiazdy jak RIhanna, Maroon 5, Jennifer Lopez, Taylor Swift, Coldplay, Robbie Williams, Ariana Grande czy Enrique Iglesias. Festiwal organizowany jest corocznie od 2009 roku.

9. Charakterystyczną częścią stadionu jest monumentalny łuk, który nocą jest podświetlany intensywnym światłem widocznym z wielu części Londynu.

10. Ciekawym rozwiązaniem konstruktorskim jest składany dach, który można dowolnie otwierać, dzięki czemu w słonecznie dni organizatorzy imprez mogą “manipulować” cieniem. Oznacza to, że poprzez dostosowanie dachu, cienie są przesuwane na trybuny, dzięki czemu nie wpływają one na jakość obrazu emitowanego w stacjach telewizyjnych.

11. Z pozostałości po rozbiórce Starego Wembley usypano cztery sztuczne wzgórza w Parku Northala. Cały park jest również wyjątkową londyńską atrakcją o powierzchni około 27 hektarów. Na tym ogromnym terenie znajdują się m.in. kawiarnie i bistra, duży plac zabaw dla dzieci, jeziora, alejki i skwerki. Northala Fields do dziś jest największym parkiem rekreacyjnym w Londynie, a przez kilka lat uzyskiwał różnego rodzaju wyróżnienia i nagrody dla doskonale zagospodarowanego terenu zielonego. Według projektantów wejście na szczyt jednego ze wzgórz zapewnia doskonały widok na nowy Stadion Wembley.

12. Stadion Wembley można zwiedzać wraz ze zorganizowaną grupą pod opieką przewodnika. Koszt wycieczki to około 25-30 funtów. Podczas wizyty na stadionie istnieje możliwość przebiegnięcia się po murawie boiska czy zwiedzanie szatni, trybun i korytarzy, a także wykonanie pamiątkowych fotografii.

wembley
foto – Pixabay

13. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, które odbywały się w Londynie, Stadion Wembley stanowił główne miejsce prowadzenia rozgrywek w piłce nożnej. To właśnie tutaj swój pierwszy złoty medal zdobyła reprezentacja Meksyku, która w finałowym meczu na Wembley pokonała zespół Brazylijczyków z wynikiem 2:1.

14. Choć Stadion Wembley kojarzy się przede wszystkim z rozgrywanymi meczami, na terenie obiektu znajduje się wiele ciekawych miejsc. Funkcjonuje tu m.in. duży hotel, kilka restauracji, liczne sklepy z przekąskami i pamiątkami dla kibiców sportowych, a także sale konferencyjne i biura. Ciekawostką jest, że jest tu niemal 700 różnych barów szybkiej obsługi, z których wiele funkcjonuje jedynie podczas organizowanych wydarzeń sportowych i muzycznych.

15. Stadion Wembley to obiekt o największej na świecie liczbie… toalet! Znajduje się tu ich aż 2618!

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić