Wakacje w górach – gdzie warto się zatrzymać?

Latem turyści, którzy decydują się spędzić wakacje w kraju, dzielą się na trzy grupy. Pierwsza z nich wybiera nadmorskie plaże, druga – nasze góry, a trzecia – Mazury. Mimo że najpopularniejsze są nadmorskie kurorty, to nie brakuje chętnych, aby spędzić letni urlop na górskich szlakach. Dokąd warto się wybrać w polskie góry w czasie wakacji?

W tym roku aż 78% Polaków planuje wakacyjny urlop. 72% z nich chce wypoczywać w Polsce, a 28% – za granicą. Prawie połowa ankietowanych (49%) zamierza spędzić wakacje nad morzem, 26% wybiera góry, a 13% planuje spędzić letni czas na Mazurach.

Najchętniej wybierane górskie kurorty to Zakopane (36%), Karpacz (16%), Szczawnica (11%), Krynica-Zdrój (11%) i Solina (9%). Największą popularnością nad morzem cieszy Gdańsk (13%), a na Mazurach – Mikołajki (22%).

Zdecydowana większość ankietowanych (96%) planująca wakacje w kraju organizuje je samodzielnie. 54% Polaków będzie wypoczywało krócej niż tydzień, a 39% planuje dłuższy urlop (od 8 do 15 dni). 40% naszych rodaków zamierza wypoczywać z całą rodziną, a z partnerem lub współmałżonkiem na wakacje wyjedzie 34% Polaków.

Na wakacjach nasi rodacy najczęściej wypoczywają i leniuchują (54%), 39% dodatkowo zwiedza atrakcje turystyczne, a 25% aktywnie uprawia sport. W naszym artykule sprawdzamy, dokąd pojechać na wakacje w góry.

Wakacje w górach – dokąd pojechać?

Góry to nie tylko wspaniałe szlaki i popularne szczyty, które chętnie zdobywamy, ale także różnorodne atrakcje warte zobaczenia. Najpopularniejszą miejscowością górską, którą odwiedza najwięcej turystów, jest Zakopane. Okolica tego miasta zachwyca wspaniałymi szczytami, atrakcjami przyrodniczymi oraz różnorodnością szlaków górskich. Miejscem szczególnie lubianym przez turystów są Krupówki, na których każdego dnia tętni życie, a także Morskie Oko, kolejka na Gubałówkę oraz na Kasprowy Wierch.

Kolejną miejscowością bardzo lubianą przez turystów jest stolica Karkonoszy – Karpacz. Miejscowość ta znajduje się u podnóża Śnieżki. Okolica oferuje sporo ciekawych miejsc do zobaczenia, takich jak Świątynia Wang oraz Skwer Zdobywców, gdzie ślady swoich butów odcisnęli wybitni himalaiści. Dodatkowo na tych terenach można nacieszyć się bliskością górskiej przyrody. Miejscem wartym zwiedzenia podczas wakacyjnych wycieczek górskich jest także Szczawnica położona w Pieninach. To popularne polskie uzdrowisko, które przyciąga turystów klimatem, wspaniałą przyrodą oraz atrakcjami. Szczawnica jest położona blisko szczytów górskich – Sokolica i Trzy Korony w Pienińskim Parku Narodowym. Wypoczywając tam, można wybrać się na spływ przełomem Dunajca oraz zobaczyć Wąwóz Homole, wysokie Skałki i rezerwat Białej Wody.

Planując wyjazd w Bieszczady, warto wybrać się do miejscowości Cisne, która jest położona w samym sercu bieszczadzkich gór. Przez tę małą miejscowość przebiega główny turystyczny szlak karpacki z Komańczy w Bieszczady Wysokie. Krynica-Zdrój to miejscowość położona u podnóża Beskidów – miejsce zachwyca klimatem i przyrodą, ale również architekturą i wspaniałymi zabytkami. Krynica jest popularnym polskim uzdrowiskiem – można tam nie tylko wypocząć, ale także skorzystać z zabiegów sanatoryjnych oraz pobytów wellness.

Ile kosztuje wypoczynek w górach?

Wypoczynek w Tatrach najczęściej koncentruje się w stolicy polskich gór, czyli Zakopanem. W miasteczku ceny za pokój rozpoczynają się od 70 zł, jednak za wypoczynek w pokoju o podwyższonym standardzie trzeba zapłacić 200-500 zł za dobę. Wynajem domku wypoczynkowego to natomiast koszt od 1 500 do 4 700 zł. Noclegi w Karpaczu i okolicach to wydatek od 107 do 600 zł za pokój. Podobną cenę za wynajem trzeba zapłacić również w Szczawnicy. Planując wypoczynek w Beskidach, najmniej za pokój zapłacimy w miejscowości Wisła – tam cena waha się od 74 do 500 zł za dobę. Domek góralski dla całej rodziny to z kolei koszt 1 200-2 800 zł za dobę. Więcej na wypoczynek wydamy w Ustroniu – tam cena pokoju waha się na poziomie 80-870 zł.

Jak sfinansować wypoczynek w górach?

Wakacje w górach to spory wydatek, zwłaszcza gdy planujemy kilkudniowy wyjazd z całą rodziną. Taki pobyt wypoczynkowy możemy sfinansować z oszczędności lub skorzystać z możliwości, jakie daje szybka pożyczka na wakacje do 3000 zł.

– Pożyczka przez Internet to prosty sposób na zdobycie gotówki na wakacyjny wyjazd – zwraca uwagę ekspert marki VIVUS. – Oferta takiej pożyczki jest dostępna online, dzięki czemu formalności możemy załatwić wygodnie, bez wychodzenia z domu. Często wystarczy do tego dowód osobisty oraz numer konta. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze są przekazywane na rachunek pożyczkobiorcy – podkreśla ekspert.

Pożyczka przez Internet to proste rozwiązanie, gdy potrzebujemy gotówki, aby opłacić wakacyjny pobyt w górach. Wystarczy online wypełnić nieskomplikowany wniosek, w którym należy podać swoje dane z dowodu osobistego oraz numer konta bankowego. Potem potwierdzamy tożsamość przelewem weryfikacyjnym i czekamy na decyzję. Jeśli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, pieniądze trafiają na nasze konto.

Góry to kierunek często wybierany przez polskich turystów na wakacyjny wypoczynek. Wędrówki po górskich szlakach, zdobywanie szczytów, zwiedzanie wąwozów oraz górskich jezior przyciąga Polaków spragnionych wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo takie miasta jak Zakopane, Karpacz, Szczawnica czy Krynica-Zdrój oferują wiele atrakcji oraz bogatą bazę noclegową.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić