Kitesurfing Chałupy – szkoła kitesurfingu i surfingu

Co warto wiedzieć o nauce surfingu i kitesurfingu? Jakimi jeszcze odmianami tej dyscypliny warto się zainteresować? I gdzie mogą ćwiczyć początkujący? Poznaj kilka podstawowych informacji o tej wspaniałej formie aktywności i dowiedz się, gdzie warto rozpocząć swoją przygodę w tym zakresie!

Surfowanie i… coś więcej!

Czym jest surfing wie w zasadzie każdy i nikomu tego wyjaśniać nie trzeba. Istnieją jednak pewne jego odmiany, które jeszcze jakiś czas temu były niemal nieznane, dziś z kolei powoli przebijają się do świadomości społecznej, ale nadal nie każdy kojarzy ich nazwę. Nimi również warto się zainteresować, ponieważ dodają coś nowego i ciekawego do tej jakże atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Jedną z nich jest kitesurfing. W tym przypadku do deski surfingowej dołączony zostaje specjalny latawiec przymocowany na cienkiej lince. I nie, nie jest to tylko ozdoba. Przeciwnie, pełni od funkcję napędu, przy odpowiednim chwyceniu wiatru pozwala sterować deską i nadać zabawie zupełnie nowego wymiaru.

Z kolei wingfoil to swego rodzaju połączenie windsurfingu z kitesurfingiem. Z jednej strony mamy tu do czynienia z dużym żaglem. Z drugiej… Nie jest on przymocowany do samej deski, lecz trzymany w ręce. Daje to o wiele większe możliwości sterowania, choć też wymaga nieco wyższego poziomu sprawności oraz precyzji.

Gdzie uczyć się surfingu i kitesurfingu?

Stawianie pierwszych kroków w tych dyscyplinach to nie tyko znalezienie miejsca, które pod względem spokoju wód będzie sprzyjało początkującym. To również konieczność trafienia na dobrych trenerów. Jednym z lepszych miejsc na start są Chałupy, gdzie działa Surf People. Korzystając z tego miejsca, można wesprzeć się doświadczeniem bardzo doświadczonych osób, trenujących te dyscypliny od wielu lat i mających „na koncie” wyszkolenie wielu ludzi.

A owo doświadczenie jest tu o tyle istotne, że nauka kitesurfingu i wingfoilu musi być prowadzona z głową, krok po kroku. W końcu mamy tu do czynienia z dyscypliną, w której wiedza teoretyczna jest równie istotna, jak praktyczna, a wprowadzanie zgodnie z pewnymi regułami pozwala później osiągać znacznie więcej radości z właściwego surfowania.

Sam początek nauki odbywa się jeszcze na brzegu – i jest to element, którego pominąć absolutnie nie można. To właśnie wtedy przyszli kitesurferzy poznają nie tylko informacje o tym, w jaki sposób reagować na fale i zmiany kierunku wiatru, lecz również w jaki sposób trzymać uchwyt sterujący latawcem i… jak go obsługiwać. A to kwestie zdecydowanie kluczowe po wkroczeniu na wodę.

Czy kitesurfing nadaje się do ćwiczenia przez początkujących?

Oczywiście, że tak – i można się spodziewać, ze pomoże w budowie ogólnej kondycji, bo siłą rzeczy to dyscyplina, w której pracuje niemal całe ciało. To zresztą sprawia, ze kitesurfing (jak i wingfoil, ale też zwykły surfing) świetnie współdziałają z innymi dyscyplinami. Więc choć sprawdza się u osób, które do tej pory były mało aktywne, to będzie świetnym wyborem także dla tych, którzy już dość mocno „siedzą w sporcie”, dodając im nowych wyzwań.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić