7 Atrakcji w Regionie Styria

styria
foto – Pixabay

Styria to drugi największy kraj związkowy w Austrii. Region ten jest uważany za zielone serce Austrii, a to ze względu na liczne płaskowyże, jeziora, lasy i zielone tereny, które są bardzo malownicze. Te tereny przykują uwagę wszystkich miłośników przyrody, a liczne obiekty historyczne i atrakcje turystyczne w Styrii przykują uwagę historyków i fascynatów dawnymi czasami. Region Styria ma doskonale rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, to idealne miejsce na weekendowy wypad.

Atrakcje w Styrii

1. Winnice

Styria jest uważana za największy zielony region w Austrii. Natura jest tu pięknie rozwinięta, na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim liczne lasy i parki. W Styrii znajduje się też mnóstwo winnic, stąd też wszechobecna zieleń. W tych winnicach powstają słynne na cały świat wina, w tym na szczególne wyróżnienie zasługuje różowe wino Schilcher. Wino to jest wytwarzane z endemicznego gatunku winogron Blauer Wildbacher, które są dostępne tylko w tym regionie.

2. Park narodowy Gesäuse

W regionie Styria znajduje się także największy. Park ten został utworzony w 2002 roku i zajmuje powierzchnię 113 km 2. Leży on w przełomie rzeki Anizy w północno-wschodniej części Alp Ennstalskich. Tereny parku są mocno zróżnicowane, znajdują się tu lasy, łąki i duże siedliska skalne. Połowa parku to jednak lasy świerkowo-jodłowo-bukowe. Na terenach położonych wyżej można też spotkać modrzewie i limby. W całym parku można spotkać aż 48 gatunków ssaków i 120 gatunków ptaków. Wśród nich wyróżniają się czyże zwyczajne, gile zwyczajne, płochacze pokrzywnice czy sójki zwyczajne.

3. Dom Jabłek – Muzeum jabłek;

Jabłka są na stałe wpisane w historię i charakter tego regionu. Stworzono nawet 25 kilometrów szlak tematyczny w okolicach Grazu, potocznie zwany jest on szlakiem jabłek. Ciekawostką jest fakt, że na tym szlaku rośnie około ćwierć miliona jabłek, które pachną i smakują. Powiązane z tematem jabłek jest też

Styryjskie Muzeum Sadownictwa, czyli tzw Dom Jabłek. Znajduje się on w w miejscowości Harl i działa od 1990 roku. Muzeum pokazuje historię jabłek a także całego sadownictwa jabłkowego. W tym miejscu można się dowiedzieć wszystkiego na temat jabłek, faktów związanych z ich hodowlą, transportem a nawet sprzedażą. To bardzo cenne miejsce dla wszystkich zapalonych sadowników, którzy zajmują się hodowlą jabłek na całym świecie. Ciekawym eksponatem wewnątrz muzeum jest stacja i wieża meteorologiczna.

4. Stoki

Stoki w regionie Styrii są idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Wszyscy miłośnicy nart i snowboardu będą zachwyceni zarówno ilością stoków do zjeżdżania, jak i ich długości i stopniem trudności. Stoki są bardzo dobrze przygotowane w sezonie zimowym, nie brakuje na nich ośrodków nauki jazdy na nartach i snowboardzie, punktów medycznych, obiektów małej gastronomii a także wypożyczalni sprzętów zimowych. Nie ma się więc czemu dziwić, że właśnie do tego regionu przyjeżdżają wszyscy miłośnicy sportów zimowych.

5. Graz – stolica regionu

Sercem tego regionu jest miasto Graz. W tym mieście znajduje się mnóstwo zabytków architektonicznych, niektóre z nich zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Na pewno na dużą uwagę zasługuje Starówka, gdzie można podziwiać średniowieczną zabudowę architektoniczną. Wyjątkowym okazem tej architektury jest późnogotycka katedra świętego Idziego. W katedrze tej znajduje się słynny grobowiec cesarza Ferdynanda II.

6. Wzgórze Schlossber

Nad Starówką góruje Wzgórze Schlossberg czyli tak zwane Wzgórze Zamkowe. Wzgórze leży nad rzeką Mur, dawniej miejsce to pełniło funkcję obronną i ostrzegawczą. Wewnątrz wzgórza znajdują się liczne tunele, miały one chronić mieszkańców przed atakiem z zewnątrz, głównie przed bombardowaniem.

Punktem centralnym tego miejsca jest Wieża Zegarowa, która ma aż 600 lat i pochodzi z XIII wieku. Budynek wieży ma bardzo charakterystyczny dach, cały jest utrzymany w białej kolorystyce. Poza Wieżą Zegarową na wzgórzu znajduje się także druga wieża – dzwonnica. Jest ona wyższa niż Wieża Zegarowa a jednak nie wyróżnia się tak bardzo jak druga wieża.

7. Kunsthaus

W centrum miasta Graz znajduje się Kunsthaus czyli galeria sztuki. Budynek muzeum został zaprojektowany przez Petera Cooka i Colina Fourniera. Został wybudowany w 2003 roku, w tym okresie Graz był Europejską Stolicą Kultury. Są różne interpretacje tej nowoczesnej architektury. Zakłada się jednak, że budynek z wyglądu przypomina wymię krowie albo też wyjęte prosto z ciała serce. Budynek jest cały niebieski i jest wykonany z żelbetu i paneli pleksiglasowych. W muzeum odbywają się wystawy czasowe, wśród słynnych artystów wystawiających tu swoje prace są Salvador Dalí, Liz Larner, Arnold Böcklin, Albert Oehlen czy Maria Lassnig.

4/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić